ILIRIADA PORTAL

Zgjohu!: Shqiptarėt fituan kundėr Enciklopedisė

Shko poshtė

01102009

Mesazh 

Zgjohu!: Shqiptarėt fituan kundėr Enciklopedisė
Shkup - Lėvizja qytetare “Zgjohu!” shprehu mirėnjohjen pėr median, shoqėrinė civile, tė gjitha partitė politike shqiptare nė vend dhe nė rajon, komunitetin ndėrkombėtar dhe bashkėqytetarėt maqedonas qė kontribuan njėzėri nė tėrheqjen e enciklopedisė maqedonase.Sipas saj, kėshilli redaktues i enciklopedisė duhet tė ndėshkohet pėr pėrkeqėsimin e situatės nė Maqedoni dhe nxitjen e urrejtjes ndėretnike.

''Tendenca pėr tė cėnuar karakterin multietnik tė shtetit nga ana e akademikėve nuk guxon tė kalojė pa u dėnuar pėr tė evituar aventura tė tilla tė rrezikshme nė tė ardhmen'', tha ajo.''Shqiptarėt dhe tė gjithė dashamirėt e kėtij shteti e fituan kėtė sfidė me dinjitet dhe nuk ranė pre e provokimeve tė ulėta. Ēdo veprim ndryshe do tė dėmtonte betejėn tonė legjitime dhe do tė ushqente kundėrshtarėt e karakterit tė pamohueshėm multietnik tė kėtij shteti'', thekson lėvizja qytetare “Zgjohu!”.'

'Qė nga pavarėsia e kėtij vendi, shqiptarėt vazhdojnė tė jenė elementi mė konstruktiv i shoqėrisė duke dėbuar ēdo tendencė pėr ta dėmtuar frymėn multikulturore dhe multietnike tė shtetit'', shton ajo. (MiA/start)

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi