ILIRIADA PORTAL

Jo vizita nė spital, pa rekomandimin e mjekut tė familjes

Shko poshtė

02102009

Mesazh 

Jo vizita nė spital, pa rekomandimin e mjekut tė familjes
Tiranė – Tashmė nė tė gjitha spitalet e vendit nuk do tė kryhen mė vizita ambulatore, pas marrė mė parė rekomandimin e mjekut tė familjes.Vendimi hyn nė fuqi qė prej sė hėnės, ku tė gjithė tė sėmurėt duhet tė vizitohen mė parė tek mjeku i familjes pėr tė shkuar mė pas tek mjeku specialist.

Me kėtė vendim, Ministria e Shėndetėsisė synon tė kontrollojė numrin e vizitave pėr tė shmangur kėshtu edhe korrupsionin tek bluzat e bardha. Ky vendim pėrjashton rastet e urgjencės, tė cilat mund tė pranohen pėr trajtim nė spital pa rekomandimin e mjekut. Ndėrkaq, qytetarėt qė nuk janė tė pėrfshirė nė skemėn e sigurimeve dhe nuk marrin rekomandimin e mjekut tė Familjes, do tė paguajnė tarifat nė spitale tė vendosura nga Ministria e Shėndetėsisė.

Tarifat variojnė nga 2500 lekė tė vjetra pėr vizitat, deri nė 4 mijė lekė tė reja, apo dhe pėr diagnostikime tė tjera. Urdhri i ministrit tė Shėndetėsisė, Petrit Vasili, parashikon edhe njė sėrė masash administrative qė do tė merren pėr bluzat e bardha qė marrin pėrsipėr tė trajtojnė pacientėt nė rastet kur ata nuk janė tė pėrfshirė nė sistemin e referencės. Duke nisur nga dita e hėnė, tė gjitha tarifat do tė jenė tė afishuara sė bashku me oraret pėrkatėse pranė ēdo qendre spitalore.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi