ILIRIADA PORTAL

Lidershipi i ri i PD-sė, tė gjithė nė garė

Shko poshtė

03102009

Mesazh 

Lidershipi i ri i PD-sė, tė gjithė nė garė
VALENTINA MADANI

Portėn e PD-sė e hap me urti ēdo demokrat. Nė netėt e gjata kur ishte nė opozitė, shndriste mė shumė. Dritat e ndėrtesės sė PD-sė fikeshin shumė vonė. Diku rreth orės 01:00 pas mesnate, atėherė kur linte punėn dhe nga selia ikte drejt shtėpisė lideri Berisha. Pėrreth dhe brenda PD-sė ishin tė gjithė me shpresėn se njė ditė do tė riktheheshin nė pushtet. Lidershipi i PD-sė, pėrveēse nė parti, tani ka zyra paralele, ato nė ekzekutiv dhe legjislativ. Kurse militantėt i gjen nė ēdo kohė para ndėrtesės sė partisė. Mė tė pakėt nė numėr, por krejtėsisht tė vėrtetė edhe tani kur dritat e selisė fiken mė shpejt. Sepse ndėrtesėn trekatėshe e shndrin diēka tjetėr. Suksesi i reformave qė nisėn mė 3 korrik tė 2005-ės. Por kėtė herė ėshtė radha e zgjedhjeve brenda llojit, nga tė cilat priten plot surpriza. Pėr lidershipin e ri tė PD-sė, tė gjithė janė nė garė...Pas tik-takut tė orės sė pushtetit, qėndron njė portė... E palakuar. Atė e hap me urti ēdo demokrat nė momente gėzimi. Ėshtė dera e shtėpisė trekatėshe nė qendėr tė Tiranės. Nė netėt e gjata kur ishte nė opozitė, shndriste mė shumė. Dritat e ndėrtesės sė PD-sė fikeshin shumė vonė. Diku rreth orės 01:00 pas mesnate, atėherė kur linte punėn dhe nga selia ikte drejt shtėpisė lideri Berisha. Pėrreth dhe brenda saj ishin tė gjithė me shpresėn se njė ditė do tė riktheheshin nė pushtet. Lidershipi i PD-sė, pėrveēse nė parti, ka zyra paralele, ato nė ekzekutiv dhe legjislativ. Kurse militantėt, ata qė e ndoqėn nga pas liderin e tyre Sali Berisha, edhe nė ditėt mė tė vėshtira tė qėndrimit nė opozitė, i gjen nė ēdo kohė para selisė sė PD-sė. Tashmė mė tė pakėt nė numėr, por krejtėsisht tė vėrtetė edhe tani kur dritat e selisė fiken mė shpejt. Sepse ndėrtesėn e restauruar pak javė para zgjedhjeve tė qershorit e shndrin diēka tjetėr. Suksesi i reformave qė nisėn mė 3 korrik tė 2005-ės. Vijimėsia e tyre startoi mė 28 qershor tė kėtij viti dhe sipas gjasave, ende s’i dihet ndalesa e fundit. 8 vitet opozitare ndonėse ishin njė mot i keq pėr tė gjithė demokratėt, ata nuk qėndruan nė pritje qė ato ditė tė iknin. Sepse PD-ja dha shembullin e njė opozite qė di tė kontribuojė nė reformat e vendit dhe shqiptarėt duhet t’i besonin qeverisjen e re. Kjo e bėri tė lehtė zgjedhjen e qytetarėve 4 vjet mė parė, mė 3 korrik tė 2005-ės dhe akoma mė tė lehtė zgjedhjen e 28 qershorit tė 2009-ės. Tė liruar nga emocionet, nga triumfalizimi i konfirmimit tė fitores, demokratėt u zhvendosėn sėrish drejt pushtetit dhe nisėn tė zbrazin prapė selinė qendrore. Sepse ndryshe nga kėmbėt, syri shkon ku dėshiron dhe objekti i demokratėve ėshtė zbatimi i projektit ambicioz i kėtij mandati tė ri 4-vjeēar. Por krahas zbatimit tė tyre, PD-ja, qė tashmė ka forcuar pozitat e saj nė Kuvend pėr sa u pėrket numrave, pėrmes aleancave tė reja, ndodhet para zgjedhjeve tė brendshme. Ato u ndėrprenė pėr shkak tė fushatės elektorale pėr tė vijuar nė limitet qė lejon statuti i partisė, atė tė fillimvitit. Njė analizė e hollėsishme e votės. Lexim i saktė i saj dhe mbi bazėn e tyre dhe zgjedhjet e reja. Kujtesa lėshon pe. Zgjedhjet duket se do tė vijnė plot surpriza. Pėr lidershipin e ri tė PD-sė, tė gjithė janė nė garė. Zėrat brenda PD-sė qartėsohen pėrditė e mė shumė me afrimin e punimeve tė Kuvendit, tė cilit i mungon njė datė e saktė. Kriteri kryesor ėshtė pikėrisht rezultati i 28 qershorit dhe leximi i votės pėr drejtuesit nė 12 qarqet e vendit. Ata qė mundėn tė sigurojnė njė rezultat tė kėnaqshėm nė zonat ku i kishte caktuar kryesia e PD-ė, pikėrisht ata do tė pėrfshihen nė sekretariatin e ri tė partisė dhe nivelet e larta drejtuese tė saj. Ata qė pas njė fushate elektorale, e zhvilluar nė pikun e verės, u rimblodhėn nė Tiranė, pas njė fitoreje tė brishtė nė zonat pėrkatėse, ata janė mė tė rrezikuarit pėr tė lėnė postet partiake. Do tė zėvendėsohen nga ata qė premtojnė imazhin e ri tė PD-sė dhe pjesa kyēe e saj duket se do tė jenė elita e 2005-ės, qė pėrmes dijeve perėndimore ku dhe studiuan dhe punuan, mundėn tė krijojnė brenda kėtyre viteve nė PD profile tė qarta politikanėsh, tė cilėve nuk ėshtė ēudi t’u besohet lidershipi i ri i kėsaj partie. Ėshtė kjo PD, qė pėrmes punės dhe eksperiencės sė suksesshme, ka vendosur tė jetojė gjatė nė pushtet... Sepse ėshtė kjo forcė politike qė mundėsoi anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO, qė goditi fort krimin dhe korrupsionin, qė pritet tė bėjė realitet lėvizjen e lirė tė shqiptarėve nė mbarė botėn, dhe mė pas t’i bėjė ata anėtarė me tė drejta tė plota nė familjen evropiane. E ku mė mirė se nė kėtė rast do tė kishte vend shprehja: Pėr hir tė zotit, mos e ndaloni...Fitorja e brishtė? Pse jo njė analizėDemokratėt synuan njė fitore shumė herė mė tė thellė se ajo e 28 qershorit. Ato ditė tė fushatės elektorale, shumėkush nė PD pėrmendte synimin e 76 vendeve nė Parlament. U rikonfirmua fitorja edhe pse e brishtė. Por zėrat brenda PD-sė nuk mohojnė as njė lexim tė imtėsishėm tė votės, marrjen e saj nė analizė sapo tė nisin pėrgatitjet pėr Kuvendin e ri tė Shqipėrisė. Nuk do hamendje tė madhe qė aty ku PD-ja humbi mė 28 qershor, tė rinovojė strukturat e saj. Ashtu si fituesit dhe rezultatet e mira nė zona tė caktuara do tė kenė hapėsira tė zgjeruara nė parti gjatė kohės qė do tė zhvillohen zgjedhjet e brendshme tė partisė nė pushtet.

Postet nė PD, askush mė i sigurt...Secili nga zyrtarėt e lartė tė PD-sė, tashmė e ka tė qartė se kėtė herė nuk janė tė pazėvendėsueshėm. Prurjet e reja tė 2005-ės, qė rezultuan tė suksesshme gjatė kėtij mandati qė lamė pas, ēka u konfirmua edhe nė zgjedhjet e 28 qershorit, duket se do tė jenė fryma e re e PD-sė, pasi ishin ata qė e orientuan drejt pushtetit, ndėrsa tani e rikonfirmuan sėrish. Janė brumi i mirė i partisė nė pushtet. Falė tyre edhe njė PD solide dhe ambicioze pėr reforma tė tjera tė rėndėsishme, kundrejt njė kundėrshtari qė partinė e tij e harlisi jashtė institucioneve tė shtetit.Njė qeveri e shėndetshme, njė lider energjik si Sali Berisha dhe plot dėshirė pėr tė punuar. Njė PD, qė sė shpejti pritet tė forcojė edhe mė tepėr strukturat e saj partiake. Lidershipi i saj nuk ka ndėrmend ta braktisė atė siē bėri pėr 4 vitet e mėparshme, duke e pėrqendruar tė gjithė vėmendjen e saj tek qeverisja dhe jo tek partia. Ndaj pėrgjatė kėtij mandati, PD-ja pritet tė rigjallėrojė shtėpinė trekatėshe. Punėt nė ekzekutiv kanė filluar tė vihen nė vijė tė mbarė dhe fill pas stabilizimit, do tė nisin dhe zgjedhjet e reja brenda PD-sė. Janė mbyllur zgjedhjet lokale nė tė gjitha degėt, ndėrkohė qė reformimi do tė prekė tė gjithė sekretariatin e PD-sė, pėrfshi dy nėnkryetarėt e partisė, forumet e larta tė saj, kryesinė dhe kėshillin kombėtar. Nėn zė pohohet do tė ketė ndryshime tė thella, por pa ndonjė surprizė mbetet ajo e zgjedhjes sė kryetarit tė PD-sė, pasi emri i Sali Berishės, mbetet sėrish i pakonkurrueshėm nė Partinė Demokratike. Ndėrsa pjesa tjetėr e drejtuesve demokratė ndihet e pasigurt, tė qartė se kėtė herė nuk janė tė pazėvendėsueshėm. Prurjet e reja tė 2005-ės, qė rezultuan tė suksesshme gjatė kėtij mandati qė lamė pas, ēka u konfirmua edhe nė zgjedhjet e 28 qershorit, duket se do tė jenė fryma e re e PD-sė, qė i dhanė PD-sė brumin e mirė tė politikės. Falė tyre edhe njė PD solide dhe ambicioze pėr reforma tė tjera tė rėndėsishme, kundrejt njė kundėrshtari qė partinė e tij e harlisi jashtė institucioneve tė shtetit. Sepse bindjet nuk edukohen lehtė, njėsoj si mendimi i lepurit se ēdo gjė ėshtė pėrgatitur kundėr tij. Janė tė pakėnaqurit qė kėrkojnė nė gotė ngushėllimin, qyqarėt guximin, tė turpshmit vetėbesimin. Njėsoj sikur kryetari tė kishte marrė me kredi PS-nė, ndaj sė cilės duhet tė paguajė kamatėn.... Sepse besimi i tepėrt nė vetvete shpesh ėshtė marrėzi, edhe atėherė kur e ke kuptuar shumė mirė se uthulla nuk mundė tė prishė mjaltin. Pa ditur t’i kėrkojė zotit zgjuarsinė qė tė shprehet dhe atė qė thotė, tė paktėn ta bėjė mė tė besueshme. Dhe ndokush si ai, mbetet i tillė...

LSI nė qeveri, a e ndėshkuan demokratėt vetveten?Nė PD pėrherė ka pasur vend pėr tė gjithė. Aq mė tepėr nė qeveri. Bashkėpunimi i ri me Lėvizjen Socialiste pėr Integrim nuk u shoqėria me hatėrmbetje brenda partisė nė pushtet. Madje, bashkėqeverisja me LSI-nė e Ilir Metės nga tė shumtėt u pa si njė garanci e fortė pėr tė mbajtur pushtetin mbi themele tė sigurta. Problemi qėndron nė faktin se a e ndėshkuan vetveten demokratėt, duke i besuar pjesėn e madhe tė tortės sė pushtetit pikėrisht aleatėve tė rinj, LSI-sė. Vetė Kryeministri Sali Berisha ka bėrė tė qartė se mė 28 qershor nuk pati


standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi