ILIRIADA PORTAL

Thaēi-Berishės: Sė shpejti pjesa tjetėr e autostradės

Shko poshtė

06102009

Mesazh 

Thaēi-Berishės: Sė shpejti pjesa tjetėr e autostradės
Prishtinė – Ka pėrfunduar takimi kokė mė kokė midis dy kryeministrave shqiptarė, atė tė Kosovės Hashim Thaēi dhe tė Shqipėrisė Sali Berisha.
"Zoti Berisha, populli i Kosovės tė mirėpret. Ti realizove ėndrrėn e shqiptarėve, ndėrtimin e autostradės Durrės-Kukės-Morinė. Ne po numėrojmė ditėt pėr nisjen e punės nė pjesėn e Kosovės", tha kryeministri Thaēi.

Ndėrsa kryeministri Berisha, duke pėrmendur kontributet e Thaēit nė pavarėsinė e Kosovės, theksoi se shteti i ri ka bėrė pėrparime tė dukshme nė tė gjitha drejtimet, duke pėrmendur kėtu rezitencėn ndaj krizės ekonimike.

"Ajo ēka me impresionon ėshtė se si luftėtarėt e lirisė, po ndėrtojnė me pėrkushtimin mė tė madh vlerat pėr tė cilat ata luftuan. Mė 20 muaj ne Kosovė po vendosen standardet mė tė gjera tė respektimit tė pakicave dhe jam i bindur se ky ėshtė njė kontribut i madh i Kosovės pėr paqen dhe stabilitetin nė rajon", tha Berisha.

Pas takimi janė nėnshkruar gjashtė marrėveshje tė pėrbashkėtare,kryesisht me karakter ekonomik dhe politik. Marrėveshjet e nėnshkruarakanė tė bėjnė me lehtėsirat doganore, nė fushėn e policisė, etj. Marrėveshja e lėvizjes sė ndėrsjelltė tė shtetasve dhe protokolli pėr qarkullimin nė zonat kufitare, u nėnshkruan nga Kryeministri i Shqipėrisė, Berisha, dhe ai i Kosovės, Thaēi, ndėrsa marrėveshjet e tjera u nėnshkruan nga anėtarė tė dy delegacioneve, Shqipėri- Kosovė.

Zbatimi i tyre pritet tė thellojė jo vetėm bashkėpunimin mes dy vendeve, por do tė lehtėsojė pėr mė shumė lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės dhe anasjelltas. Vizita e sotme e Kryeministrit tė Shqipėrisė, Sali Berisha, nė Prishtinė, e para pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės nė 17 shkurt 2008, ėshtė konsideruar si njė vizitė historike dhe e njė rėndėsie tė veēantė dhe shihet si njė mundėsi e re pėr tė shėnuar progres nė bashkėpunimin ndėrshtetėror Shqipėri- Kosovė.

Mė poshtė vijojnė marrėveshjet dypalėshe tė nėnshkruara sot mes Shqipėrisė dhe Kosovės:

- Marrėveshja pėr Lėvizjen e ndėrsjelltė tė shtetasve.
- Protokolli pėr qarkullimin nė zonat kufitare.
- Marrėveshja nė fushėn e doganave.
- Marrėveshja e bashkėpunimit policor ndėrkufitar.
- Marrėveshja e ripranimit tė personave me qėndrim tė paligjshėm.
- Marrėveshja e bashkėpunimit tė Administratave lokale.

Kryeministri Sali Berisha nisi sot njė vizitė zyrtare dy ditore nė Kosovė, nė krye tė njė delegacioni tė pėrbėrė nga anėtarė tė kabinetit qeveritar dhe biznesmenė. Vizita e z. Berisha, me ftesė tė Kryeministrit Hashim Thaēi, ėshtė e para pas shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, nė 17 shkurt tė vitit 2008. Kjo vizitė zhvillohet nė njė moment kur shteti i ri i Kosovės ėshtė njohur nga tė paktėn 62 vende tė ndryshme tė botės dhe kur Kosova tashmė ėshtė anėtare e Fondit Monetar Ndėrkombėtar dhe e Bankės Botėrore.

Kryeministri Berisha do tė ketė njė axhendė tė ngjeshur gjatė dy ditėve tė qėndrimit nė Kosovė, ku veēohen takimet me autoritete tė larta tė shtetit kosovar dhe pėrfaqėsuesve ndėrkombėtarė qė ndodhen atje, takime me pėrfaqėsues tė biznesit dhe minoriteteve, partive politike, etj.

Vizita e sotme e Kryeministrit Sali Berisha ėshtė konsideruar si njė vizitė historike dhe e njė rėndėsie tė veēantė pėr Kosovėn dhe shihet si njė mundėsi e re pėr tė shėnuar progres nė bashkėpunimin ndėrshtetėror Shqipėri Kosovė.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi