ILIRIADA PORTAL

Refleksione deputetėsh tė PS-sė, nga dreka nė njė lokal nė Ibė

Shko poshtė

06102009

Mesazh 

Refleksione deputetėsh tė PS-sė, nga dreka nė njė lokal nė Ibė


Edi Rama fillon shpėrndarjen “e paradhėnieve” nė prag tė ditės sė paralajmėruar tė protestave

Edi Rama fillon shpėrndarjen “e paradhėnieve” nė prag tė ditės sė paralajmėruar tė protestave. Zanafilla e shpėrndarje sė shpėrblimeve, ka datuar dje, ku nė njė nga lokalet nė Ibė, njė komunė pėrgjatė aksit rrugor Tiranė-Elbasan, Edi Rama ka “zgjidhur qesen” dhe ju ka dhėnė njė drekė deputetėve tė vetė tė grupit parlamentar tė PS-sė.

Nė kėtė drekė, ku mėsohet se kanė munguar deputetėt e “grupit tė Blushit”, por ēuditėrisht edhe Taulant Balla, ka rėnė nė sy oreksi i madh i pjesėmarrėsve nė trapezė. Mes njė atmosfere jo edhe aq “e ngrohtė dhe miqėsore”, mėsohet se pjesėmarrėsit nė drekė, nuk kanė fshehur tek-tuk, kėnaqėsinė, qė pas kaq kohe, jo vetėm nė opozitė, por edhe pa marrė pagat si deputetėt, pėr shkak tė kapriēios sė Edi Ramės, kanė mundur “ti bien qylit”.

Ndėrkohė, mėsohet se ndėr radhėt e deputetėve, pjesėmarrės nė drekė, ka pasur edhe tė pakėnaqur, qė nuk e kanė shijuar menynė e lokalit nė Ibė, pėr shkak tė stresit qė i kishte mbėrthyer. Siē mėsohet, ky stres ju buronte nga zhgėnjimi, qė ndėrsa ishin “mprehur” qė me marrjen e mandatit tė deputetit, ti gėzoheshin pagės, apo edh pėrfitimeve tė tjera, tashmė janė tė detyruar tė presin, kur Edi Rama, i cili pagėn e vet tė majme si kryebashkiak e merr, t’ju jap jo ndonjė tjetėr drek, por t’ju jap “sihariqin” pėr hyrjen nė Parlament, qė edhe ata vetė mė pas ti gėzohen pagės sė deputetit.

Dreka mėsohet se ka kaluar me “shaka pa kripė”, tė denja pėr ndonjė emision humori nė ndonjė TV, ku mė shumė se kushdo ka spikatur Edi Rama me batutat bajate tė tij.

“Hani, hani, se na duhen energji tė bėrtasim tė shtunėn”.

“Pa ngrėnė, nuk kemi si tė kėrkojmė rinumėrimin e votave”.

“Kjo drekė ngre siparin e drekave tė tjera”.

“Drekėn e keni tė paguar, vetėm ju duhet tė grumbulloni sa mė shumė njėrės tė shtunėn”.

“Sa mė shumė pjesėmarrės nė protestėn e sė shtunės, aq mė shumė dreka nė tė ardhmen”.

Kėto kanė qenė disa nga shakatė e Edi Ramės nė drekėn e djeshme, diku nė njė lokal nga komuna e Ibės.

Pėrmbajtja, narrativja dhe filozofia e tyre, nuk linin shumė pėr t’i shijuar si shaka tė vėrteta, ku edhe mund tė qeshej... Gjithsesi, tė qeshurat e Erjon Braēes, Ditmir Bushatit, Ilir Beqjas, Olta Xhaēkės, e ndonjė tjetėr, nuk kanė munguar, jo pse i ndjenin apo i kuptonin kėto shaka tė pakuptimta, por sepse me ato qeshte vetė Edi Rama, ai qė i tregonte. Duke mos dyshuar te bindja e tyre se “Edi Rama ka gjithmonė tė drejtė”, Erjo Braēe, Ditmir Bushatit, Ilir Beqja, Olta Xhaēka, e tė tjerė, nuk e kanė kursyer tė qeshurėn kot, vetėm pse nuk e kanė vėnė nė dyshim as bindjen tjetėr, se “Edi Rama nuk qesh kot”...

Ndryshe nga ē’pritej, mė “e rėndė dhe e nderė” ka qenė atmosfera postdrekės sė djeshme. Me imazhin e njė tryeze tė bollshme, deputetėt e Edi Ramės, i kanė kthyer shpinėn lokalit nė Ibė, duke u lutur qė njė drekė e tillė tė pėrsėrite sa mė shpesh, bashkė edhe me “urimin” e hyrjes sa mė shpejt nė Parlament, me dėshirėn e vetme qė tė shijojnė edhe ata sa mė shpejt pagėn e parė tė mandatit tė dytė nė opozitė...

Disa prej tyre, nė pritje tė furgonėve tė linjės Ibė-Tiranė, duke qenė kėtė herė edhe tė nginjur, nuk linin pa vėnė nė kandar sipas njė logjike tė tyre antagonizma tė tilla, si p. sh.:, “si ka mundėsi qė Edi Rama, nuk hyri nė zgjedhje, i humbi ato dhe sėrish merr njė rrogė tė majme nė bashkinė e Tiranės. Po ne, qė hymė nė garė, fituam nga njė mandat deputeti, rrogė nuk marrim dhe bėjmė ‘auot-stop’ pėr t’u kthyer nė Tiranė. Sa do tė vazhdojė ky Edi Rama, tė na gėnjejė me dreka nė formė lėmoshe...?!”.55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi