ILIRIADA PORTAL

Kosova, nė kėmbė, duke pritur liderin e kombit, Sali Berisha

Shko poshtė

06102009

Mesazh 

Kosova, nė kėmbė, duke pritur liderin e kombit, Sali Berisha


Shteti mė i ri i Ballkanit ėshtė gdhirė me billborde dhe fotografi tė kryeministrit Sali Berisha. Ideja e tij pėr bashkimin dhe integrimin kombėtar i ka trazuar ndjenjat e tė gjithė shqiptarėve tė Kosovės, por edhe nė trevat jashtė saj, duke e klasifikuar vizitėn e tij nė Kosovė si ngjarjen mė tė rėndėsishme pėr etninė shqiptare nė rajon

Rrugėt e Kosovės, e nė veēanti ato tė Prishtinės sot janė stolisur me bilborde dhe fotografi tė kryeministrit Sali Berisha, tė cilat kanė mbishkrimin “Mirėserdhe Sali Berisha”. Institucionet dhe qytetarėt e Kosovės i kanė rezervuar njė pritje madhėshtore kryeministrit Berisha, i cili sot do tė arrijė nė Kosovė.

Berisha kėtė herė pritet me njė interesim shumė tė madh dhe tė veēantė nga qytetarėt e Kosovės. Ai shihet si lider i tė gjithė shqiptarėve kėndej dhe andej kufirit, pėr faktin se qė prej kohėsh ka pėrmendur idenė e bashkimit dhe integrimit kombėtar, konkretisht ka realizuar projektin e integrimit dhe bashkimit tė kombit atė tė rrugės Kosovė (Morinė) – Durrės, ka bėrė shumė pėrpjekje duke lobuar ndėrkombėtarisht pėr pavarėsinė e Kosovės.

Kryeministri Berisha gjatė vizitės sė tij do tė takohet me liderėt institucionalė tė Kosovės, nga Presidenti dr. Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi, kryeparlamentari Jakup Krasniqi dhe liderėt e tjerė sikurse Ramush Haradinaj (AAK), Nexhat Daci (LDD), Behgjet Pacolli (AKR) etj.

Universiteti shtetėror i Kosovės nė Prishtinė (UP) ka vendosur qė me njė ceremoni tė veēantė ta nderojė kryeministrin Berisha me titullin “Doktor Honoris Causa”. Mijėra studentė nė Prishtinė pritet t’i urojnė mirėseardhjen Berishės dhe pėr kėtė rektorati i universitetit ka vendosur qė mėsimi ditėn e martė tė zhvillohet nga ora 8 deri ora 20.

Nė librin zyrtar tė personaliteteve qė nderohen me “Doctor Honoris Causa” tė UP-sė, figurojnė vetėm shtatė emra, amerikanėt sikurse ish-Presidenti Bill Clinton apo politikani William Kerr, austriakėt Michael Weninger e Wolfgang Benedeck, ministri aktual i Francės Bernard Kouschner si dhe bashkėkombasit tanė Ismail Kadare e Bamir Topi.

Ndėrsa mijėra qytetarė tė tjerė pritet ta pėrshėndesin liderin Berishėn nė rrugėt e Kosovės.

Qyteti i Lidhjes Shqiptare ku mė 1878 Ymer Prizreni, Abdyl Frashėri dhe tė gjithė shqiptarėt u bashkuan pėr tė mbrojtur interesat kombėtare dhe pėr tė jetėsuar bashkimin e trojeve tė tyre, qyteti i Prizrenit ka vendosur qė ta shpallė kryeministrin Sali Berisha “Qytetar Nderi i Prizrenit”.

Gjatė vizitės, Sali Berisha pritet tė nėnshkruajė njė sėrė marrėveshjesh me institucionet e Kosovės, tė natyrės ekonomike, arsimore, lėvizjen e qytetarėve etj.

Kėtė herė Sali Berisha vjen nė Kosovė si kryeministėr i njė vendi me imazh tė ri, i Shqipėrisė evropiane, e cila ėshtė anėtare e NATO-sė, i Shqipėrisė e cila ėshtė shtet aplikant pėr t’u anėtarėsuar nė BE, dhe sė fundmi, i Shqipėrisė si njė shtet qė ėshtė faktor kyē i stabilitetit nė rajon - fakte kėto shumė domethėnėse pėr tė ardhmen e Kosovės, dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi.55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Kosova, nė kėmbė, duke pritur liderin e kombit, Sali Berisha :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Oct 06, 2009 2:41 pm nga bulqizaku

ta boft zoti hallall o SALI BERISHA e ta MARRT ARMIKU TKEQEN

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Oct 06, 2009 4:47 pm nga mira

imagjinoni ramen ne kto lloj vizitash e takimesh ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi