ILIRIADA PORTAL

Vizat, PE miraton vendimin pėr Shqipėrinė

Shko poshtė

07102009

Mesazh 

Vizat, PE miraton vendimin pėr Shqipėrinė
Bruksel – Procesi i liberalizimit tė vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn ka arritur nė njė tjetėr stad, pasi Komiteti i Punėve tė Jashtme nė Parlamentin Evropian votoi tė martėn me shumicė votash raportin e Tanja Fajon, e cila kėrkon qė vizat tė liberalizohen menjėherė sapo tė plotėsojnė kushtet edhe pėr kėto dy vende.Me 51 vota pro dhe 8 kundėr, Komiteti i Jashtėm vlerėsoi se raporti i Tanja Fajon duhet tė miratohet nė seancė plenare.

Eurodeputetja Sarah Ludford u shpreh se "i kemi dėrguar njė sinjal shumė tė fuqishėm Parlamentit Evropian nė mbėshtetje tė udhėtimit tė lirė pėr tė gjithė njerėzit e Ballkanit Perėndimor me njė riorganizim tė formaliteteve ligjore.

"Iu bėj thirrje qeverive dhe qytetarėve tė Shqipėrisė dhe Bosnjės qė tė pėrmbushin me shpejtėsi kushtet e BE-sė", shtoi ajo. Megjithatė, kjo nuk do tė thotė se ky proces tashmė ėshtė bėrė zyrtar, pasi duhet qė tė vendosė Komisioni Evropian, nė mėnyrė qė kėto dy vende tė pėrfshihen nė kėtė proces.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi