ILIRIADA PORTAL

Berisha nderohet me “Medaljen e artė tė lirisė” si dhe me titullin “Doktor Honoris Causa” tė UP-sė

Shko poshtė

07102009

Mesazh 

Berisha nderohet me “Medaljen e artė tė lirisė” si dhe me titullin “Doktor Honoris Causa” tė UP-sė
......
Pėr kontributin e tij nė dobi tė njerėzve dhe atė politik nė dobi tė kombit - Berisha nderohet nga Universiteti i Prishtinės, me titullin “Doktor Honoris Causa”

Njė mjek kardiolog dhe akademik i njohur nė Shqipėri para viteve ’90, Prof. Dr. Sali Berisha, i cili prej dy dekadash po jep njė kontribut tė veēantė nė fushėn politike dhe ekonomike nė trojet shqiptare, u nderua sot pasdite me titullin “Doktor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinės nė Kosovė, njė titull me tė cilin janė nderuar mė parė ish-Presidenti i SHBA-sė, Bill Klinton, ish- Kryeministri i Anglisė, Toni Bler, etj.
Nė tė parėn vizitė zyrtare qė Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, po zhvillon nė Kosovėn e pavarur, Universiteti i Prishtinės e ka vlerėsuar atė me kėtė titull tė lartė pėr “kontributin e tij nė dobi tė njerėzve dhe atė politik nė dobi tė kombit”.
“Pėr kontribut tė veēantė nė fushėn e shkencės dhe arsimit shqiptar, pėr vendosjen dhe konsolidimin e demokracisė nė Shqipėri, pėr mbėshtetjen e fuqishme dhe tė pandėrprerė tė luftės tė popullit shqiptar tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi, pėr angazhimin pėr paqen dhe sigurinė nė rajon, pėr meritėn e veēantė pėr ndėrtimin e infrastrukturės rrugore qė lidh trojet shqiptare, pėr zgjerimin dhe intensifikimin e marrėdhėnieve tė shumė anshme midis Kosovės dhe Shqipėrisė dhe integrimin e tyre nė NATO dhe BE”, ishte motivacioni qė shoqėronte titullin pėr Berisha.
Pėrpara njė auditori, ku ishin tė ftuar personalitete nga Shqipėria dhe Kosova, por edhe nga organizmat ndėrkombėtare qė veprojnė nė Kosovė, Kryeministri Berisha u shpreh se shkel pėr herė tė parė nė Universitetin e Prishtinės, por ky universitet, vlerėsoi ai “ėshtė Kembrixhi i lirive tė mia”.
Pa i fshehur emocionet pėr kėtė titull, Prof. Dr Berisha cilėsoi nė fjalėn e tij se “Universiteti i Prishtinės mė ka frymėzuar gjatė gjithė jetės sime mė shumė se ēdo gjė tjetėr nė historinė tonė kombėtare”.
Ai kujtoi faktin se nė njė kohė kur Kosova lėngonte nė shtypje studentėt e kėtij universiteti ngriheshin si viganė.
Kryeministri Berisha veēoi rolin e Presidentit Rugova, qė fitoi respektin, simpatinė e mbarė botės sė qytetėruar pėr vlerat qė kishte kultivuar nė kėtė universitet, ndėrsa u shpreh se me dhjetėra studentė tė Universitetit tė Prishtinės ranė pėr t’u bėrė tė pavdekshėm nė altarin e kombit.
Rektori i Universitetit tė Kosovės, Mujė Rugova, i cili i dorėzoi Kryeministrit Berisha titullin e lartė, e cilėsoi njė ditė tė veēantė dekorimin e Kryeministrit tė Shqipėrisė.
Ai vlerėsoi kontributin pėr vite me radhė tė Berisha pėr shkencėn nė pėrgjithėsi dhe pėr mjekėsinė nė veēanti, ndėrsa nė kėto 20 vitet e fundit kontributin e tij tė spikatur nė fushėn politike nė Shqipėri dhe nė rajon.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha nderohet me “Medaljen e artė tė lirisė” si dhe me titullin “Doktor Honoris Causa” tė UP-sė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Oct 07, 2009 8:45 pm nga durrsake

Berisha nderohet me “Medaljen e artė tė lirisė”, nga Presidenti i Republikės sė Kosovės, z.Fatmir Sejdiu

Kryeministri Sali Berisha u nderua dje me “Medaljen e artė tė lirisė”, tė akorduar nga Presidenti i Republikės sė Kosovės, me motivacionin “Pėr kontributin e lartė nė mbrojtje tė lirisė sė Kosovės”. Kjo medalje iu dha kryeministrit Berisha, nga Presidenti Sejdiu gjatė seancės plenare tė mbajtur nė Kuvendin e Kosovės, me rastin e vizitės sė kryeministrit Berisha. Nė fjalėn e mbajtur me kėtė rast, Presidenti Sejdiu, vlerėsoi pėrkrahjen dhe kontributin e rėndėsishėm tė kryeministrit Berisha dhėnė nė vite pėr Kosovėn dhe popullin e saj: “Qytetarėt dhe institucionet e Republikės sė Kosovės ju falėnderojnė nga zemra pėr pėrkrahjen e pa rezervė qė ju, qeveria dhe i gjithė populli i Shqipėrisė i keni dhėnė Kosovės nė vazhdimėsi, dhe nė ēastet mė tė rėnda tė historisė sonė”, u shpreh Sejdiu. Nga ana e tij, kryeministri Berisha duke e vlerėsuar kėtė medalje si nderimin mė tė madh u shpreh se, “Zoti President, medalja e artė qė mė akordoni sot pėrbėn pėr mua njė akt madhor krenarie pėr tė gjithė kontributin qė qytetarėt e Kosovės dhe Kosova dha pėr lirinė e kombit, lirinė e rajonit dhe mė gjerė, pėrbėn pėr mua nderimin mė tė madh, sepse kėtu nė Kosovė u zhvilluan tė gjitha lėvizjet e mėdha pėr liri tė shqiptarėve, ndaj dhe unė ndihem shumė krenar me medaljen qė ju mė dhatė”.

Pėr kontributin e tij nė dobi tė njerėzve dhe atė politik nė dobi tė kombit - Berisha nderohet nga Universiteti i Prishtinės, me titullin “Doktor Honoris Causa”

Njė mjek kardiolog dhe akademik i njohur nė Shqipėri para viteve ’90, Prof. Dr. Sali Berisha, i cili prej dy dekadash po jep njė kontribut tė veēantė nė fushėn politike dhe ekonomike nė trojet shqiptare, u nderua sot pasdite me titullin “Doktor Honoris Causa” nga Universiteti i Prishtinės nė Kosovė, njė titull me tė cilin janė nderuar mė parė ish-Presidenti i SHBA-sė, Bill Klinton, ish- Kryeministri i Anglisė, Toni Bler, etj. Nė tė parėn vizitė zyrtare qė Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, po zhvillon nė Kosovėn e pavarur, Universiteti i Prishtinės e ka vlerėsuar atė me kėtė titull tė lartė pėr “kontributin e tij nė dobi tė njerėzve dhe atė politik nė dobi tė kombit”. “Pėr kontribut tė veēantė nė fushėn e shkencės dhe arsimit shqiptar, pėr vendosjen dhe konsolidimin e demokracisė nė Shqipėri, pėr mbėshtetjen e fuqishme dhe tė pandėrprerė tė luftės tė popullit shqiptar tė Kosovės pėr liri dhe pavarėsi, pėr angazhimin pėr paqen dhe sigurinė nė rajon, pėr meritėn e veēantė pėr ndėrtimin e infrastrukturės rrugore qė lidh trojet shqiptare, pėr zgjerimin dhe intensifikimin e marrėdhėnieve tė shumė anshme midis Kosovės dhe Shqipėrisė dhe integrimin e tyre nė NATO dhe BE”, ishte motivacioni qė shoqėronte titullin pėr Berisha. Pėrpara njė auditori, ku ishin tė ftuar personalitete nga Shqipėria dhe Kosova, por edhe nga organizmat ndėrkombėtare qė veprojnė nė Kosovė, Kryeministri Berisha u shpreh se shkel pėr herė tė parė nė Universitetin e Prishtinės, por ky universitet, vlerėsoi ai “ėshtė Kembrixhi i lirive tė mia”. Pa i fshehur emocionet pėr kėtė titull, Prof. Dr Berisha cilėsoi nė fjalėn e tij se “Universiteti i Prishtinės mė ka frymėzuar gjatė gjithė jetės sime mė shumė se ēdo gjė tjetėr nė historinė tonė kombėtare”. Ai kujtoi faktin se nė njė kohė kur Kosova lėngonte nė shtypje studentėt e kėtij universiteti ngriheshin si viganė. Kryeministri Berisha veēoi rolin e Presidentit Rugova, qė fitoi respektin, simpatinė e mbarė botės sė qytetėruar pėr vlerat qė kishte kultivuar nė kėtė universitet, ndėrsa u shpreh se me dhjetėra studentė tė Universitetit tė Prishtinės ranė pėr t’u bėrė tė pavdekshėm nė altarin e kombit. Rektori i Universitetit tė Kosovės, Mujė Rugova, i cili i dorėzoi Kryeministrit Berisha titullin e lartė, e cilėsoi njė ditė tė veēantė dekorimin e Kryeministrit tė Shqipėrisė. Ai vlerėsoi kontributin pėr vite me radhė tė Berisha pėr shkencėn nė pėrgjithėsi dhe pėr mjekėsinė nė veēanti, ndėrsa nė kėto 20 vitet e fundit kontributin e tij tė spikatur nė fushėn politike nė Shqipėri dhe nė rajon.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi