ILIRIADA PORTAL

Barak Obama nderohet me ēmimin “Nobel pėr Paqe 2009”

Shko poshtė

09102009

Mesazh 

Barak Obama nderohet me ēmimin “Nobel pėr Paqe 2009”
Oslo - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barak Obama nderohet mė ēmimin "Nobel pėr Paqen 2009" nga Komiteti i Oslos.
Shefi i Shtėpisė sė Bardhė ka treguar njė motivacion tė madh nė fillim tė mandatit tė tij lidhur me pėrpjekjet pėr dialog.

Obama ėshtė zgjedhur mbi kandidaturat e tjera edhe pėr apelet e vazhdueshme pėr reduktimin e arsenaleve bėrthamore dhe impenjimet e tij pėr paqen nė botė.

Vendimi pėr dhėnien e ēmimit presidentit tė parė me ngjyrė nė Shtėpinė e Bardhė ėshtė marrė nė unanimitet nga anėtaret e komisionit.

Pėrpara Obamės me kėtė ēmim janė vlerėsuar ish-presidentėt Theodor Rusvelt (1906) dhe Xhimi Karter (2002), si dhe ish-zėvendėspresidenti Al Gor (2007).
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25526
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Barak Obama nderohet me ēmimin “Nobel pėr Paqe 2009” :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Oct 10, 2009 12:43 am nga dini

Me kėtė Akademia Suedeze tregon se s`kanė lidhje me pėrzgjedhjet e tyre.Derisa Obama ende pa filluar mirė karieren si kryetar i SHBA-ve,pa e rregulluar as edhe" oborrin" e vet nga kriza qė e ka kaplue merr qmimin e lartė pėr paqė.Nuk jamė fare kunder Obamas.Por ishte shumė heret pėr nje titull tė till. Nuk duhet fare tė quditemi pse I.Kadarea nuk nuk e arriti kėtė "nivel".Nėse kujtojmė para ca vitesh anglezin Pinter qė iu dha qmimi pėr letersi i cili ishte plotėsisht i gabuar sepse i njejti kishte deklaruar se Millosheviqi ishte i pafajshėm dhe duhej liruar nga aktgjykimi i Hages! Nuk ndihmuan edhe protestat e shumė kosovarėve disa ditė para marrjes sė qmimit Nobel nga ky "shkrimtar"
Pra shkurt Akademia Suedeze nuk ėshtė fare OBJEKTIVE...mendimi im.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi