ILIRIADA PORTAL

HRW: Greqia tė ndryshojė sjelljen ndaj imigrantėve

Shko poshtė

13102009

Mesazh 

HRW: Greqia tė ndryshojė sjelljen ndaj imigrantėve
Human Rights Watch po i kėrkon Bashkimit Evropian qė tė nxisė qeverinė e re greke tė ndalojė atė qė ajo e quan, trajtim abuziv ndaj imigrantėve.
Grupi i tė drejtave tė njeriut thotė nė njė raport tė ri se imigrantėt nė Greqi, pėrfshi fėmijėt qė arrijnė pa prindėr, kapen dhe ēohen nė burg dhe shpesh detyrohen tė kalojnė kufirin pėr nė Turqi.

Raporti thotė se policia krijon pengesa pėr imigrantėt qė aplikojnė pėr azil dhe refuzon kėrkesat e kėrkuesve tė azilit pėr seanca tė drejta dėgjimore. Human Rights Watch thotė se intervistoi kėrkues azili nė veri tė Greqisė tė cilėt thanė se ishin mbajtur nė kushte tė renduara sanitare dhe tė mbipopulluara me ushqime tė pakta dhe se ishin abuzuar nga rojet.

Zyrtarėt grekė kanė thėnė se janė pushtuar nga imigrantėt, shumica nga Afrika, Afganistani dhe Iraku. Zyrtarėt gjithashtu thonė se janė ndihmuar pak ose aspak nga Bashkimi Evropian apo Turqia.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi