ILIRIADA PORTAL

Edi Rama: Do dal malit

Shko poshtė

14102009

Mesazh 

Edi Rama: Do dal malit

Pas mbledhjes sė kryesisė, ėshtė dėgjuar klithma ylberiste: “U vendos, do dal malit”. Pėr Edi Ramėn nis tashmė faza e ilegalitetit politik, faza e sulmeve ndaj ndėrkombėtarėve, e bojkotimeve tė skajshme dhe e protestave dhe akteve destabilizuese, nė qoftė i zoti t’i bėjė. Protesta e 10 tetorit ishte prova e parė e dėshtuar, por kalendari i mėtejshėm ėshtė edhe mė i vėshtirė dhe dhuna leniniste pritet tė pėrfundojė nė karikaturė me protagonistė tė tipit Gramos Ruēi, Arta Dade, Valentina Leskaj a Namik Dokle

Dje, Edvini i ka dhėnė pamje zyrtare situatės sė tij tė dėshpėruar politike dhe kthimit pėrfundimtar tek frymėzimet marksiste-leniniste, teksa ka vendosur “apriori”, pa votim dhe vetėm me mbėshtetjen e xhaketave tė vjetra dhe tė ylberistėve. Pa e hedhur nė votim, por thjesht duke ushtruar dhunėn e bolshevikėve mbi menshevikėt, Rama shpalli bojkotin e zgjedhjeve tė pjesshme tė 15 nėntorit dhe artikuloi njė ditiramb pėr gueriljet politike, pėrplasjet me institucionet e shtetit dhe strategjinė e rrėnimit tė stabilitetit tė vendit. Shembujt e politikės revolucionare janė kthyer nė rendin e ditės nė selinė e ylberistėve, por Edvini e ka njė shembull pėr zemėr, atė tė diktatorit hoxhist, i cili e vendosi rrėnjėn e karrierės sė vet tek rrėnimi i shtetit shqiptar, tek bashkėpunimet me tė gjitha shėrbimet e huaja, mjaft qė tė mbetet nė krye tė parcelės qė kanė vėnė nėn kontroll. Arta Dade, Gramoz Ruēi, Valentina Leskaj e Namik Dokle janė xhaketat e vjetra qė po ndihmojnė aksionin politik tė “daljes malit”, shembullit karikaturesk se si luftohet kundėr institucioneve tė shtetit, duke synuar qė dėmi tė jetė sa mė i madh, nė mėnyrė qė edhe marrėveshja e koncesioni i pritshėm tė jenė sa mė fitimprurės. Logjika e lejeve tė ndėrtimit, e bakshishit, kusurit dhe pėrqindjeve ėshtė e vetmja logjikė politike qė udhėheq rrugėn e Edvinit dhe nėn shembullin e kėtij funksioni, Edvini vendosi mbrėmė qė jo vetėm tė mos futet nė parlament, jo vetėm tė mos marrė pjesė nė zgjedhjet e 15 nėntorit, por qė tė dalė malit e tė luftojė me tė gjitha mjetet qė mund t’i mbeten nė dorė - qoftė edhe trup mė trup - mjaft qė tė mbijetojė politikisht e t’i detyrojė “politikanėt e Tiranės” tė ulen nė kompromis me tė. Enumeracioni i Edvinit nis me Haxhi Qamilin, por ėshtė i mbushur dingas me emra komunistėsh - serbė a shqiptarė qofshin - tė cilėt kanė mbijetuar duke i bėrė shantazh shtetit shqiptar se do ta dėmtojnė. Politika e tė dalurit malit, me ose pa lejen e nėnės, ėshtė caktuar tashmė si aksioni ilegal qė do tė ndjekė Edvini, tė paktėn deri nė fund tė vitit.
Tashmė e gjithė vėmendja pėrqendrohet tek mėnyra se si do ia dalė mbanė “malit” Edvini, njė produkt kryekėput qytetas, bile i mbushur me impute lehtėsuese tė kryeqytetit.
“Mali” ka vėshtirėsitė e veta dhe s’ėshtė aq i thjeshtė sa manipulimi i grave dhe ylberistėve nė kryesinė e PS-sė, por as aq i qartė sa mbledhja e pėrqindjeve tek lejet e ndėrtimit. Dėshtimi i protestės sė 10 tetorit ėshtė prova se faza e re e ilegalitetit leninist tė Edi Ramės do tė jetė njė fazė e vėshtirė dhe qė mund tė shėnojė me tė vėrtetė fundin politik tė njė politikani qė ka bojkotin si llogoren finale tė mbijetesės.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edi Rama: Do dal malit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Oct 14, 2009 3:23 pm nga emigranti

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Oct 14, 2009 4:19 pm nga bulqizaku

qesh ti qesh se un po vdes

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Oct 14, 2009 7:54 pm nga dini

Ndoshta nga mali sheh mė mirė rrugėn kah tė ik!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi