ILIRIADA PORTAL

Topi: BE qėndrim tė diferencuar pėr vizat

Shko poshtė

18102009

Mesazh 

Topi: BE qėndrim tė diferencuar pėr vizat
Tiranė - Presidenti i Republikės Bamir Topi deklaroi gjatė njė interviste pėr gazetėn sllovene “Dnevnik”, se procesi i integrimit tė Shqipėrisė ėshtė njė proces teknik dhe jo politik. “Unė besoj qė nuk ka ēėshtje politike. Nuk ka ēėshtje mosbesimi, ka vetėm ēėshtje teknikaliteti qė kanė tė bėjnė edhe me situatat e formatimit tė strukturave qė dalin nga zgjedhjet parlamentare tė disa vendeve tė Evropės, sikurse ėshtė rikonfigurimi i parlamentit gjerman. Ne praktikisht jemi nė njė rrugė tė mbarė dhe kemi detyra pėr tė realizuar. Njė nga mbėshtetjet e forta qė kemi gėzuar, ka qenė mbėshtetja sllovene, gjė qė unė kam patur rastin ta shpreh sot. Kėshtu qė nė ditėt qė do tė vinė dhe hapat e tjerė janė sinjifikativė”, tha kreu i shtetit shqiptar.

Topi tha mė tej, se BE-ja kėrkon luftė pa kompromis kundėr korrupsionit, i cili-sipas kreut tė shtetit- ėshtė ende i pranishėm. Ai tha gjithashtu se ka ende pėr tė bėrė, duke pėrmendur kėtu njė reformim tė sistemit tė drejtėsi. “Unė mendoj qė Shqipėria ka bėrė njė luftė pa kompromis kundėr krimit tė organizuar. Shumė banda kriminale sot janė para drejtėsisė. Kjo betejė ėshtė e pėrditshme”, theksoi Topi.

Pėr sa i pėrket procesit tė liberalizimit tė vizave, Topi tha se shpresonte qė Bashkimi Evropian tė mbante njė qėndrim tė unifikuar pėr tė gjitha vendet e Ballkanit, pasi sipas tij, deri tani ka patur njė trajtim disi tė diferencuar. “Shpresojmė qė Bashkimi Evropian do ta marrė nė konsideratė qė janė vende qė kanė shumė ngjashmėri nė trajtimin e problemeve. Unė mendoj qė do tė ishte mirė qė gjėrat tė vinin sa mė shpejt. Ne shpresojmė qė viti 2010 do tė jetė shumė i rėndėsishėm pėr liberalizimin e vizave. Kjo ėshtė sė paku ideja e institucioneve, por edhe pritshmėria e publikut. Gjithėsesi kjo qėndron nė duart e Bashkimit Evropian”, nėnvizoi presidenti shqiptar.

Start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi