ILIRIADA PORTAL

9.9 milion euro pėr konsulencėn e kanalizimeve nė Tiranė

Shko poshtė

19102009

Mesazh 

9.9 milion euro pėr konsulencėn e kanalizimeve nė Tiranė
Tiranė - Ministrit i Punėve Publike, Trasportit dhe Telekomunikacionit, Sokol Olldashi dhe Zėvėndės Presidenti i firmės Tokjo Engineering Consultants Co. LTD firmosėn sot kontratėn e shėrbimit tė konsulencės pėr projektin “Pėrmisimi i Sistemit tė Kanalizimeve pėr Tiranėn e Madhe”.
Vlera e kesaj kontrate ėshtė 9.9 milion euro ku parashikohet tė ralizohen projekti dhe supervizimi pėr fazėn e parė si dhe studimi i fizibilitetit pėr fazėn e dytė.

Afati i kėsaj kontrate ėshtė 12 muaj dhe i paraprin punimeve reale tė ndėrtimit me njė vlerė prej 106 milion euro financim i siguruar nga qeveria japoneze nėpėrmjet JICA.

Gjatė fjalės sė tij ministri Olldashi falenderoi qeverinė Japoneze pėr mbėshtetje qė i ka dhėnė kėtij projekti si dhe shprehu bindjen se me pėrfundimin e kėtij projekti do tė pėrmisohet ndjeshėm sistemi i kanalizimeve ne qytetin e Tiranės qė sot dredhen nė lumen e Lanės.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi