ILIRIADA PORTAL

Ngjela avokati i PS ne Kushtetuese

Shko poshtė

20102009

Mesazh 

Ngjela avokati i PS ne Kushtetuese
Fatjona Mejdini
Pretendimi se, pas ndryshimit te koordinatave kufitare detare me Greqine fshihet nje afere korruptive, ka qene arsyeja kryesore qe ka shtyre 7 partite opozitare te ankimojne marreveshjen me Greqine, ne Kushtetuese. Nje iniciative kjo e ndermarre qe ne fillim nga ana e Partise Socialiste, te cilet i jane pergjigjur dhe gjashte parti te tjera joparlamentare, te majta dhe te djathta, te cilen ka vendosur ta mbroje ish-deputeti i djathte. Spartak Ngjela, i cili do te jete njeri nder avokatet e akuzes ne kete proces, sqaron se ne cilin element, 150 koordinatat e reja cenojne nenin 3 te Kushtetutes mbi "Pavaresine e shtetit dhe teresine e territorit te tij".

Ai tha dje per mediat, se marreveshja e ndarjes se detit mes Greqise dhe Shqiperise do te cohet ne Gjykate Kushtetuese, sepse cenon nenin 3 te Kushtetutes se Shqiperise, ate te pavaresise se shtetit dhe teresine e territorit te tij. Ne nje prononcim per mediat, Ngjela shpjegoi se perfaqesuesit e shtate partive qe kane dorezuar kerkesen, per shqyrtimin e kesaj marreveshjeje dyshojne se pas saj, fshihet nje afere korruptive. "Ne dyshojme se ketu mund te kete nje afere te madhe korruptive, per faktin se aty do te kalojne tubat e gazsjellesit dhe Shqiperia humbet rreth 200 milione euro ne vit. Pyetja eshte se kush i fiton? Kete do ta gjejne organet perkatese", deklaroi kryetari i PLD-se ne nje prononcim per mediat. Sipas tij, shkelja e nenit 3 te Kushtetutes eshte nje krim i rende ne Kodin Penal. Nderkohe qe kryetari i PLD-se, Ngjela ne nje prononcim per gazeten "Koha Jone" deklaroi se ai nuk do te ishte avokat i kesaj ceshtjeje ne Gjykaten Kushtetuese, por thjesht do te perfaqesonte partine e tij, ne lidhje me kete ankese. "Ne Gjykaten Kushtetuese do te perfaqesoj vetem qendrimin e partise sime, ashtu si te gjithe perfaqesuesit e partive qe kane firmosur dhe e kane cuar kete ceshtje per gjykim te metejshem", deklaroi avokat Ngjela. Per "Koha Jone", ai kembenguli se kjo marreveshje ka brenda saj disa kontradikta te renda. "Fakti qe behet nje marreveshje, kuptohet qe nuk eshte territor grek por eshte territor shqiptar. Pasi, po te ishte territor grek, nuk do te kishte nevoje per marreveshje me Shqiperine", theksoi Ngjela. Kryetari i PLD-se theksoi gjithashtu se cedimi i territorit shqiptar, nuk mund te kalohet ne heshtje dhe se Gjykata Kushtetuese duhet ta shqyrtoje me pergjegjesi te plote kete ceshtje. Sipas Ngjeles, nese kjo gjykate do ta linte marreveshjen, per t'u ratifikuar normalisht ne Parlament, atehere anetaret e saj do te akuzoheshin ne tradhti kombetare. Prej kohesh partite e opozites te mbeshtetura edhe nga disa parti te djathta, kane theksuar se marreveshja e ndarjes se ujerave detare mes Shqiperise dhe Greqise, nuk mund te hyje ne fuqi pasi sipas saj, ajo i fal me qindra kilometra det, vendit tone fqinje Greqise.

koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ngjela avokati i PS ne Kushtetuese :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Oct 20, 2009 12:38 pm nga dini

As Rama nuk duket mė psikopat se ky matufi plak!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Oct 20, 2009 6:09 pm nga nardlushnja

Mendoj se nuk duhet te flasim me pasione,por duhet te respektojme keta persona ,qofte edhe sikur te jene antipatik per ne.Mos harroni se ketu flitet per territore kombetare.
Le te shkoje kjo ceshtje gjykates te vendose.....dhe shohim.Une nuk jam specialist per keto ceshtje prandaj dhe nuk flas.Keshtu ju keshilloj edhe ju shokeve te mi ....te mos flisni.
Mendja ma do qe kane te drejte sepse po te ishte e kunderta greku nuk do te ulej ne tavoline per te diskutuar me ne

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Oct 20, 2009 9:28 pm nga ad

Ky eshte nje rast qe ka te beje me trojet e kti vendi dhe natyrisht ne te tilla raste duhen lene menjane simpatite politike.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Oct 24, 2009 9:48 am nga lidabica

matufi plak dhe Rama psikopat...te presim Kushtetuesen

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Oct 25, 2009 1:19 pm nga nardlushnja

lidabica shkruajti:matufi plak dhe Rama psikopat...
dhe borebardha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Oct 26, 2009 3:53 pm nga lidabica

mos po sikletosesh gje ti nardi?

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Oct 26, 2009 8:39 pm nga nardlushnja

lidabica shkruajti:mos po sikletosesh gje ti nardi?
Ja Ti si mendon???

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Oct 27, 2009 4:05 pm nga lidabica

jo ashtu kot ...rri i qete ti se ska problem ,une ashtu mendoj njeri(ngjela) eshte matufepsur dhe vazhdon te derdellise kot sa andej ketej se ky dhe ska njeri me te ditut ,dhe tjetri (Rama)nje psikopat qe terheq pas vehtes,1 tufe me ndertus-hajdute dhe ca te per-veluar per 1 karrike deputeti(njerez pa dinjitet),qe bejne lufte me mullinjte e eres

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi