ILIRIADA PORTAL

I denuari per korrupsion, ne krye te Dhomes se Tregtise

Shko poshtė

25102009

Mesazh 

I denuari per korrupsion, ne krye te Dhomes se Tregtise
Emerimi i Nikolin Jakes, nje ish-zyrtar i larte qeverie, ne krye te Dhomes se Tregtise dhe Industrise, pak kohe pas daljes se tij nga burgu ku gjendej nen akuzat per korrupsion, ka sjelle mbreme nje perplasje te forte institucionale. Ministria e Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes ka deklaruar se nuk e njeh emerimin e Jakes dhe thekson se zgjedhja e tij eshte e pavlefshme, duke iu referuar rregullave te vete Statutit te Dhomes se Tregtise dhe Industrise Tirane. Sipas METE, Prokuroria vazhdon te ndjeke ceshtjen me z. Jaka ne Gjykaten e Larte, per akuzat e korrupsionit kur ishte zv/minister i Transporteve.

Si nisi

Gjithcka nisi pasi dje paradite eshte mbledhur Asambleja e Jashtezakonshme e Dhoma e Tregtise dhe Industrise tashme ka kryetarin e ri. Nikolin Jaka, ish-zv/ministri i Transporteve, i akuzuar ne vitin 2007 per korrupsion eshte zgjedhur ne postin e kreut te Dhomes se Tregtise dhe Industrise, duke zevendesuar Gjoke Uldedajn, qe tani eshte deputet ne Parlament. Asambleja e Pergjithshme e Dhomes se Tregtise dhe industrise e ka zgjedhur Nikolin Jaken me 60 vota pro. Ne votim moren pjese 75 anetare te Asamblese. Ne gare kane marre pjese edhe Edmond Rusmajli dhe Sami Celaj, por shumicen e votave e ka marre ish-zevendesministri i Transporteve Nikolin Jaka.

Akuzat per Jaken

Nikolin Jaka ne kohen qe mbante postin e zevendesministrit te Transporteve, ne shtator 2007, u akuzua per korrupsion ne tenderet e rrugeve dhe u vu ne pranga, ne kuader te operacionit te koduar "Duart e Pastra". Gjykata e Rrethit te Tiranes e denoi ate me nje vit e 20 dite burg, 800 mije leke gjobe, si dhe per tri vite iu hoq e drejta per te ushtruar ndonje funksion publik.

Por me pas Gjykata e Apelit e rrezoi kete vendim, duke cliruar nga akuzat Jaken, i cili qendroi ne qeli per nente muaj me radhe.

Reagimi i METE

Ministria e Ekonomise, tha mbreme se ajo eshte informuar permes Sekretarit te Dhomes se Tregtise dhe Industrise Tirane "per zgjedhjen e rrufeshme te Kryetarit te ri te Dhomes se Tregtise, pas doreheqjes se z. Gjoke Uldedaj, i cili eshte zgjedhur deputet". METE konstaton se ne veshtrim te pare, pervec ngutjes dhe hapesirave te pakta per te bere fushate nga kandidatet rivale, duket qarte qe zgjedhja e kryetarit te ri bie ndesh me statutin e institucionit, neni nr.6, i cili thote se asnje anetar asambleje nuk mund te zgjidhet nese eshte i denuar me vendim gjykate te formes se prere per vepra penale.

"Z. Nikolin Jaka pretendon se ka fituar pafajesi nga gjykata ne lidhje me denimin dhe burgosjen e tij per veper penale, por nuk kishte paraqitur perpara asamblese se Dhomes se Tregtise Tirane asnje dokument qe verteton kete, kusht i domosdoshem sipas kerkesave te statutit", - deklaron METE, duke shtuar se eshte informuar se Prokuroria vazhdon te ndjeke ceshtjen me z. Jaka ne Gjykaten e Larte. "Ky fakt tregon se pafajesia e Z. Nikolin Jaka nuk eshte nje proces i mbyllur nga gjyqesori", - qarteson METE. Ndaj sipas saj, "zgjedhja e Z. Nikolin Jaka ne kete menyre eshte e pavlefshme sipas rregullave te vete Statutit te Dhomes se Tregtise dhe Industrise Tirane".

Si procedohet me kreun e Dhomes

Kryetari i Dhomes se Tregtise dhe Industrise, zgjidhet me votim te fshehte nga Asambleja, per nje periudhe katervjecare. Ai zgjidhet midis anetareve te Asamblese, brenda 10 ditesh nga formimi i Asamblese. Kryetari drejton veprimtarine e Dhomes dhe kryesine e saj. Ai eshte perfaqesuesi ligjor i Dhomes ne marredheniet me te tretet, si dhe pergjigjet per aktivitetin, administrimin dhe funksionimin e Dhomes.

Objekti i Dhomes

Objekti i Dhomes se Tregtise eshte te koordinojme perpjekjet e tregtise, industrise dhe profesionisteve ne mbajtjen dhe fuqizimin e klimes se shendetshme te biznesit. Te sponsorizoje (mbeshtese financiarisht) programe dhe te nxise aktivitete qe ofrojne zhvillimin dhe shfrytezimin e burimeve njerezore dhe ekonomike. Te ofroje orientim te biznesit krijues dhe koordinim efektiv te te gjitha paleve te interesuara ne zgjidhjen e problemeve dhe nismat perftuese te komunitetit. Te krijoje kuptimshmeri dhe vleresim te mundesive dhe te promovoje avantazhet e burimeve te Shqiperise ne teresi dhe komunitetit tone ne vecanti.


koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi