ILIRIADA PORTAL

Ministria e Ekonomisė vendos t'i heqė ARC koncensionin e kromit

Shko poshtė

30102009

Mesazh 

Ministria e Ekonomisė vendos t'i heqė ARC koncensionin e kromit
Emirjon Senja
TIRANĖ- Ministria e Ekonomisė ka vendosur sot tė nisė prishjen e kontratės koncensionare me shoqėrinė ACR ose ish Darfo-n, pėr uzinėn e Ferrokromit nė Burrel dhe minierėn e Bulqizės. Kėto konsiderohen si punėdhėnėsit mė tė rėndėsishėm nė qarkun e Dibrės dhe numėrojnė rreth 1000 tė punėsuar.
Lajmi ėshtė dhėnė sot pas njė takimi tė ministrit Dritan Prifti me sindikalistė dhe punėtorė tė konfederatės. "Shoqėria nuk ka plotėsuar asnjė kriter tė kontratės dhe koncensioni mund tė cilėsohet i dėshtuar"- mėsohet tė jetė shprehur Prifti gjatė takimit, ndėrkohė qė vendimi u komunikua pėrmes zėdhėnėses sė tij Matilda Merxhani.
Dihet tashmė se miniera e Bulqizės ka qenė burim fatkeqėsish tė vazhdueshme, si pasojė e mungesave tė kushteve minimale tė sigurisė nė punė.
Sindikalistėt i thanė ministrit se nėnkoncensionarėt kanė trashėguar edhe probleme tė mėdha financiare duke qenė debitorė ndaj subjekteve private dhe shtetėrore.
shekulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ministria e Ekonomisė vendos t'i heqė ARC koncensionin e kromit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Oct 30, 2009 1:43 pm nga emigranti

Shume mire bejn dhe jane te vonuar madje. Darfo ka qene nje firme fantazem dhe e falimentuar kur qeveria nano ja dha minieren me konēension kesaj firme. Minatoret dhe inxhineret e kesaj miniere kane qene kunder dhenies me konēension te minieres kesaj firme. DARFO ka qene nje firme transporti qe nuk kishte te bente fare me shfrytezimin e minierave per me teper ishte nje firme ne falimentim. Ne ate koh askush nuk i degjoi zerat e inxhiniereve te minieres dhe qeveria veproi ne menyren me arrogante dhe arbitrare. Tani me behet qefi qe me se fundi ndoshta do te vihet drejtesia ne vend.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Oct 30, 2009 7:36 pm nga nardlushnja

"Shoqėria nuk ka plotėsuar asnjė kriter tė kontratės dhe koncensioni mund tė cilėsohet i dėshtuar"-

Mendoj se ne raste te tilla duhet qe kjo firme te paguaj nje demshperblim shume te madh kundrejt shtetit dhe punetoreve .Ky eshte ligji me demokratik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi