ILIRIADA PORTAL

Kryeeksperti i Strasburgut pėr pushtetin vendor i kėrkon Ramės tė mos bojkotojė asnjė palė zgjedhje, as ato tė pjesshmet e 15 nėntorit

Shko poshtė

03112009

Mesazh 

Kryeeksperti i Strasburgut pėr pushtetin vendor i kėrkon Ramės tė mos bojkotojė asnjė palė zgjedhje, as ato tė pjesshmet e 15 nėntorit
Kėshilli i Europės i bėn thirje Partisė Socialiste tė mos i bojkotojė zgjedhjet vendore tė 15 nėntorit dhe ato tė vitit tė ardhshėm.Presidenti i Kongresit tė autoriteteve lokale dhe rajonale nė nė KE, Ian Mikalef, i kėrkon opozitės tė pėrfshihet nė proces dhe nė rast parregullsish t’i drejtohet gjykatės. “Mendoj se demokracia nuk ėshtė tė bojkotosh atė qė ėshtė proces demokratik. Gjėja e duhur nė demokraci ėshtė dialogu. Siē e kam thėnė edhe mė parė unė i inkurajoj partitė politike tė hyjnė nė dialog, por nuk ėshtė pritur pėr mirė. Nėse ka ndonjė bojkot tė ndonjė procesi demokratik ne kemi rėnė dakort me qeverine se do tė ftohemi si kongres pėr te monitoruar zgjedhjet e ardhshme, jo sepse kemi ndonje dyshim pėr procesin politik nė kėtė vend, por sepse duam tė jemi kėtu pėr tė parė mėnyrėn e mbajtjes sė zgjedhjeve. Mendoj se kur e krahasojmė Shqipėrinė me vende te tjera europiane ėshtė bėrė shumė pėrsa i pėrket rregjistrimit tė votuesve dhe listat e votuesve nė kuptimin qė sot kemi mjete elektronike dhe nėse aplikohet Shqipėria eshtė njė nga vendet qė ka arritje tė mėdha nė njė kohė kaq tė shkurtėr kur bėhet fjalė pėr pėrmirėsimin e identifikimit tė votuesve. Por sėrish mesazhi im ėshtė qė zgjedhjet tė mos bojkotohen. Nėse ka dicka qė nuk shkom me zgjedhjet opozita ka tė drejtėn dhe ne do tė shohim nėse kjo e drejtė ekziston qė ata tė shkojnė nė gjykatė dhe ta lėnė atė tė vendosė sepse nė njė vend demokratik duhet tė ushtrohet ligji dhe pėr Kėshillin e Europės ushtrimi i ligjit ėshtė njė princip themelor, njė vlerė themelore” tha Mikalef.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi