ILIRIADA PORTAL

Shqipėria, negociata pėr kalimin pėrmes vendit tė njė naftėsjellėsi qė vjen nga Azerbajxhani

Shko poshtė

05112009

Mesazh 

Shqipėria, negociata pėr kalimin pėrmes vendit tė njė naftėsjellėsi qė vjen nga Azerbajxhani
Gjatė njė konference pėr investimet e huaja, shefi i ekzekutivit ka bėrė publike negociatat me Azerbajxhanin, Turqinė dhe vende tė tjera, pėr ndėrtimin e naftėsjellėsit tė pėrbashkėt “Transadriatik 1”, por edhe tė njė impianti rigazifikimi nė grykėderdhjen e Semanit

Qeveria shqiptare ėshtė nė negociata e sipėr me qeveritė e Azerbajxhanit, Turqisė dhe vendeve tė tjera, pėr ndėrtimin e njė naftėsjellėsi i cili do tė kaloje pėrmes Shqipėrisė dhe do tė pėrfundojė nė Evropė, tė quajtur “Transadriatik 1”. Ky duket se do tė jetė projekti mė konkret i naftėsjellėsit qė pėrfshin Shqipėrinė pas tė shumėpėrfolurit “Ambo” dhe qė do tė ndėrtohet nga dy kompani zvicerane dhe norvegjeze.
Lajmi u bė publik nga vetė Kryeministri Sali Berisha gjatė njė fjalimi qė ai mbajti nė konferencėn e dytė tė investitorėve tė huaj nė Shqipėri.
“Ne po negociojmė me qeveritė e Azebaxhanit, Turqisė dhe shteteve tė tjera pėr ndėrtimin e njė naftėsjellėsi qė do tė kalojė pėrmes Shqipėrisė tė quajtur ‘Transadriatik1’ qė do tė ndėrtohet nga dy kompani, njėra zvicerane dhe tjetra norvegjeze. Ndėrsa njė tjetėr projekt i rėndėsishėm mė diskutim me qeverinė e Katarit ėshtė ai pėr ndėrtimin e njė impianti rigazifikimi dhe termocentrali me gaz nė Seman”, tha Berisha.
Prezantimi i dy projekteve, naftėsjellėsi dhe rigasifikatori nė Seman sipas kreut tė qeverisė janė dy mundėsi tė reja energjie qė Shqipėria i ofron investitorėve te huaj ndėrsa i deklaroi i bindur se biznesi mė i sigurt dhe fitimprurės nė vendin tonė ėshtė turizimi.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi