ILIRIADA PORTAL

Kush janė ministrat mė aktivė dhe ata mė “dembelė” tė qeverisė

Shko poshtė

05112009

Mesazh 

Kush janė ministrat mė aktivė dhe ata mė “dembelė” tė qeverisė
Elisabeta Dosku

Vėzhgimi/ Ilir Meta mė i impenjuari, listėn e mbyll Fatmir Mediu dhe Ferdinand Xhaferri
Kush janė ministrat mė aktivė dhe mė tė tėrhequr nė koalicionin qeveritar PD-LSI
Ilir Meta lė pas 14 ministra, Mediu mbyll listėn


Pėr tu lakuar shpesh, nuk mjafton vetėm tė kesh njė portofol ministror, por, mė shumė se kaq, duhet tė vihesh nė shėrbimin e tij. Ēdo gjė e ka njė top listė, nė ēdo vend ekziston dikush qė quhet “mė i miri”. Kėshtu, gazeta “Tirana Observer”, nisur nga njė studim i hollėsishėm, ka marrė nismėn tė publikojė emrat e ministrave mė aktivė nė qeveri dhe tė ministrave mė tė tėrhequr. Pėrveē kėsaj, ėshtė bėrė edhe njė krahasim i disa figurave me postet e tyre ministrore nė mandatin 2005-2009. Disa vazhdojnė tė ecin me ritmet qė kanė qenė, tė tjerė janė bėrė me aktivė dhe njė pjesė ėshtė tėrhequr.
Ministrat aktivė
I emėruar nė qeveri, pėr shkak tė njė koalicioni tė detyruar PD- LSI, zėvendėskryeministri dhe Ministri Jashtėm, Ilir Meta ėshtė ministri mė aktiv i qeverisė “Berisha”. Kryetari i Lėvizjes pėr Integrim po pėrgatit terrenin pėr tė marrė meritat e liberalizmit tė vizave dhe anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian. Megjithėse, vetėm pra pak kohėsh ka qenė rival politik i betuar i Kryeministrit Sali Berisha, Meta po i lė kėtij tė fundit tė kuptojė mė sė miri se puna e tij nė krye tė ministrisė sė Jashtme ėshtė serioze dhe se ai ėshtė angazhuar thellėsisht pėr tė arritur rezultate nė kėto katėr vite. Pėrveē tė tjerash, nė fillimet e detyrės sė tij, Meta ėshtė treguar largpamės pėr kėtė koalicion, duke theksuar se pėrkrah kryeministrit Berisha do tė jetė edhe nė mandatin pasardhės. Por pėrpos ministrit tė Jashtėm, edhe dy pėrfaqėsuesit e tjerė tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, ministri i Ekonomisė, Dritan Prifti dhe ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, janė radhitur ndėr ministrat mė aktivė nė koalicionin qeveritar PD-LSI. Menjėherė pas Metės, nė listė renditet ministri i Brendshėm, Lulzim Basha, i cili si nė krye tė ministrisė sė Jashtme ashtu edhe nė postin aktual nuk e ka neglizhuar punėn e tij. Basha ėshtė treguar gjithnjė aktiv, ka zhvilluar aktivitetet tė shumta si edhe ėshtė njohur si njė ndėr ministrat mė tė apasionuar ndaj kamerave. Pas tij, rezulton tė jetė ministri i Financave, Ridvan Bode, i cili ėshtė ministri mė rebel i qeverisė. Bode flet aty ku mendon se duhet tė flasė dhe kundėrshton ēdokėnd qė nuk ka tė drejtė. I katėrti nė listė ėshtė renditur ministri i Ekonomisė, Dritan Prifti, i cili u lakua menjėherė sapo bėri njė reformim nė dikasterin e tij, duke shkarkuar nga puna disa punonjės tė cilit kishin abuzuar me detyrėn. Pas tij, renditet pėrfaqėsuesi i LSI-sė, Petrit Vasili. Nė krye tė shėndetėsisė, Vasili po vendos rregulla strikte nė marrėdhėniet midis mjekėve dhe pacientėve si edhe ka marrė masa tė ashpra kundėr korrupsionit. Gjithashtu mjaft i angazhuar ka qenė edhe ministri i arsimit, Myqerem Tafaj. Nė ēdo mbledhje qeverie, Tafaj propozon vendime tė shumta tė cilat parashikojnė hapje masterash nė Universitetet nė vend, shtesė kuoatsh si edhe mbėshtetje me bursa pėr studentėt nė gjendje tė keqe ekonomike apo pėr ata qė janė jetimė. Sokol Olldashi, ka filluar ta drejtojė me tė njėjtin ritėm ministrinė e Transporteve. Tashmė ai ka marrė nė dorė projektin e kanalizimeve tė Tiranės, si edhe ka takuar mjaft homologė nė Bashkimin Evropian, me qėllim rritjen e bashkėpunimit me shtetet e tjera. Nė vendin e tetė renditet Bujar Nishani, veprimtaria e tė cilit nė krahasim me postin e mėparshėm si Ministėr i Brendshėm nuk ėshtė e njėjtė dhe nė vendin e nėntė ministri i Mbrojtjes, Arben Imami i cili po mundohet tė “sensibilizojė” opinionin publik pėr punėn e kėtij dikasteri.
Ministrat e tėrhequr
Kalimi i kompetencave tė integrimit nga ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu tek ministri i Jashtėm Ilir Meta, duket se ka shkaktuar tėrheqje tek ministrja Bregu. Nė mandatin e parė, dėgjoheshin mė shumė aktivitete tė saj, nėnshkrimi i MSA-sw, lobing pėr integrimin e Shqipėrisė ne BE, ndėrsa qė nga emėrimi nė qeverinė e re, duket se aktiviteti i saj ka rėnė, duke bėrė qė tė renditet nė vendin e 10. Po ashtu, ndėrrimi i postit nga ministėr i Ekonomisė nė ministėr tė Bujqėsisė, ka bėrė qė Genc Ruli tė ketė njė ulje tė ndjeshme tė angazhimit tė tij nė krye tė ministrisė. Duke mos kaluar asnjėherė eksperiencėn e ministrit, Spiro Ksera, ka qėndruar paska i tėrhequr nė drejtimin e ministrisė sė Punės, duke mbetur vetėm nė rangun e takimeve tė pėrditshme qė me shumė janė takime kortezie. Ndryshe nga sa jemi mėsuar ta shikojmė si zėvendėskryeministėr, tashmė, Genc Pollo, renditet ndėr ministrat e fundit pėrsa i pėrket angazhimit tė tij. Kjo jo vetėm pėr shkakun e tij, por edhe pėr faktin se kryeson njė ministri e cila nuk imponon shumicė aktivitetesh. Vendin e 14 nė listėn ministrore e zė ministri i Kulturės, Ferdinand Xhaferri, i cili nuk ka marrė asnjė nisėm nė fushėn e tij dhe vendin e fundit e zė ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, i cili ėshtė tėrhequr maksimalisht pėr shkak se ndodhet nė qendėr tė sulmeve politike.

Ilir Meta, Ministėr i Jashtėm
Sapo ėshtė dekretuar nė krye tė Ministrisė sė Jashtme, Ilir Meta ka bėrė aksionin mė tė fuqishėm se ēdo pararendės i tij nė kėtė detyrė. Ai ka bėrė prezent prioritetet e dikasterit qė drejton dhe qė nga dita e parė qė ka marrė drejtimin e diplomacisė shqiptare ka zhvilluar njė tur takimesh me diplomatė tė huaj pėr liberalizmin e vizave dhe integrimin e Shqipėrisė nė BE. Kėshtu Meta renditet nė top listėn e ministrave mė aktivė tė kėsaj qeverie.

Lulzim Basha, Ministėr i Brendshėm
Lulzim Basha ka ditur mė sė miri tė vlerėsojė “dhuratėn” e kryeministrit Berisha, pėr tė drejtuar njė nga dikasteret mė tė rėndėsishme tė shtetit. Megjithėse kryeson njė ministri nė tė cilėn nuk ka shumė eksperiencė, Basha ka ndėrmarrė njė fushatė reformuese pėr kontrollet nė kufi dhe pėr njė mobilizim total tė policisė sė shtetit. Basha renditet i dyti nė liste pėrsa i pėrket angazhimit dhe aktiviteteve tė tij nė krye tė ministrisė.

Ridvan Bode, Ministėr i Financave
Nėse do tė pėrmendnim njė emėr qė ėshtė kthyer nė “veteran” tė fushės qė mbulon, padyshim qė ky do tė ishte Ridvan Bode. Edhe pėr njė mandat tjetėr, buxheti i shtetit i ėshtė besuar kėtij ministri. Bode ėshtė njė nga figurat qė mban peshėn mė tė madhe nė qeveri, tė cilit nuk i “trembet syri” pėr tė kundėrshtuar, qoftė edhe eprorin e tij, dhe as pėr tu pėrballur me njė institucion tjetėr financiar siē ėshtė FMN-ja.

Dritan Prifti, Ministėr i Ekonomisė
Emėrimi i tij nė krye tė ministrisė sė Ekonomisė ka qenė si njė fat i keq pėr punonjėsit qė kanė shpėrdoruar detyrėn. Sapo ka marrė kontrollin e kėtij dikasteri, Prifti ka bėrė njė “spastrim” tė Kėshillit Mbikėqyrės tė KESH, tė cilėt kishin kohė qė abuzonin me postin qė u ishte dhėnė dhe ka kundėrshtuar me forcė emėrime pėr tė cilat nuk ka qenė dakord, siē ishte emėrimi i Nikolin Jakės, nė krye tė Dhomės sė Tregtisė.

Petrit Vasili, Ministėr i Shėndetėsisė
Dikasteri mė problematik pėr tė gjithė qytetarėt shqiptarė ėshtė marrė nė dorėzim nga pėrfaqėsuesi i LSI-sė, Petrit Vasili. Duke qenė koshient pėr problemet e sektorit shėndetėsor, Vasili, nė ēdo ditė tė punės sė tij publikon rregulla tė forta me qėllim stabilizimin e kėtij sektori. Mund tė pėrmendim masat penalizuese pėr veprime korruptive, sipas tė cilit dėnohet edhe mjeku qė merr ryshfet por edhe pacienti qė jep si edhe detyrimin e mjekėve pėr tu sjell nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme me pacientėt.

Myqerem Tafaj, Ministėr i Arsimit
E kush mė mirė se njė specialist nė fushėn e arsimit do tė drejtonte Ministrinė e Arsimit? Myqerem Tafaj, ka lėnė pas kėshillat qė i jepte kryeministrit Berisha pėr ēėshtjet arsimore, duke u kthyer nė njė nga reformuesit mė aktiv nė kėtė sektor. Tafaj, ka zhvilluar takime tė shumta, ka mbajtur qėndrime tė ashpra pėr ēėshtje ēėshtje tė padrejta, siē ishte rasi i Historisė 12 apo ēėshtje e studentėve tė Vlorės. Gjithashtu nė ēdo mbledhje qeverie, gjysma e vendimeve tė miratuara u pėrkasin fushės sė arsimit.

Sokol Olldashi, Ministėr i Transporteve
Infrastruktura rrugore nė Shqipėri i ėshtė dorėzuar pėr tė dytėn herė ministrit tė Transporteve, Sokol Olldashi. Ky i fundit ėshtė “stėrvitur” mė sė miri me dikasterin qė drejton dhe vazhdonė tė ecė me ritmet e mėparshme. Pėrveē punimeve nė segmente tė ndryshme rrugore, Olldashi ka marrė nėn kontroll edhe rregullimin e sistemit tė kanalizimeve nė kryeqytet. Gjithashtu ai ka zhvilluar takime me homologėt francezė dhe italian pėr tė pasur njė transport ndėrkombėtar sa mė efikas.

Bujar Nishani, Ministėr i Drejtėsisė
Bujar Nishani ėshtė vėnė nė krye tė njė ministri qė ka nevojėn e njė reformimi tė gjithanshėm. Qė nga dita e emėrimit tė tij nė kėtė detyrė, Nishani ka zhvilluar njė sėrė takimesh me ndėrkombėtarė dhe ėshtė munduar tė ketė njė bashkėpunim sa mė tė frytshėm me tė huajt me qėllim organizimin e mirė tė drejtėsisė nė vend si edhe ka ndėrmarrė nismėn kundėr korrupsionit nė kėtė dikaster. Po ashtu, Nishani ka ēuar nė qeveri njė draft qė synon ngritjen e pagave pėr gjyqtarėt.

Arben Imami, Ministėr i Mbrojtjes
Angazhimet dhe detyrimet qė rrjedhin nga anėtarėsimi i Shqipėrisė nė NATO, po i plotėson mė sė miri ministri i Mbrojtjes, Arben Imami. Megjithėse ky dikaster ėshtė pėrballur me sulmet mė tė mėdha tė klasės politike, Imami ka ndėrmarrė aksionin pėr tė vėnė nė vend imazhin e kėsaj ministrie. Ai ka zhvilluar takimet me homologėt e tij nė rajon, pėr tė thelluar bashkėpunimin si edhe ka lobuar pėr ti dhėnė Shqipėrisė rėndėsinė e duhur nė vendet anėtare nė BE si edhe nė mbarė botėn.

Majlinda Bregu, Ministre e Integrimit
Megjithėse ėshtė emėruar sėrish nė krye tė Ministrisė sė Integrimit, aktiviteti Majlinda Bregut nė kėtė dikaster, qė nga dekretimi i qeverisė, duket se ėshtė zbehur. Tashmė kompetencat pėr integrimin e Shqipėrisė i janė deleguar Ministrit tė Jashtėm, Ilir Meta, duke bėrė kėshtu qė angazhimi i Bregut nė kėtė mandat tė bjerė paska nė krahasim mė mandatin pararendės. Por, pėrpos kėsaj, Bregu sėrish ka zhvilluar takime dhe konferenca nė dobi tė integrimit tė Shqipėrisė nė BE.

Genc Ruli, Ministėr i Bujqėsisė
Ministri i Bujqėsisė, Genc Ruli, ėshtė renditur nė radhėt e ministrave me pak aktive nė dikasteret qė mbulojnė. Kėtė e tregon mė sė miri vetė faqja e internetit tė kėsaj ministrie, e cila ka publikuar gjithsej tre aktivitete tė Rulit qė nga emėrimi i tij ėn krye tė kėsaj ministrie. Kjo tregon njė rėnie tė ndjeshėm tė aktivitetit tė Rulit, duke e krahasuar kėtė me kohėn kur ishte nė krye tė ministrisė sė Ekonomisė.

Spiro Ksera, Ministėr i Punės
Edhe pse ka shprehur angazhimin maksimal pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian, kjo deklaratė nuk ėshtė pėrkthyer nė veprime konkrete. Ministri i Punės, Spiro Kesra ėshtė nė radhėt e ministrave jo shumė tė angazhuar. Takimet e tij, mbeten vetėm nė plan institucional, brenda ministrisė. Por megjithatė, ministri i Punės ka zhvilluar takime, tė cilat synojnė garantimin e tė drejtave tė fėmijėve dhe realizimin e objektivave pėr anėtarėsimin nė BE.

Genc Pollo, Ministėr Shteti
Ministri i Shtetit Genc Pollo, ėshtė njė ndėr ministrat mė tė heshtur nė kabinetin qeveritar. Kjo nuk vjen si rrjedhojė e mosaktivizimit tė tij, por mė shumė ėshtė pėr shkak tė portofolit ministror qė ai kryeson. Pollo ėshtė ndėrlidhės midis punėve tė qeverisė dhe parlamentit, por duke qenė se qė nga emėrimi i qeverisė, kuvendi ka qenė i “bllokuar” nga mungesa e opozitės, ministri i shtetit nuk e ka parė tė arsyeshme tė bėjė ndonjė lėvizje.

Ferdinand Xhaferri, Ministėr i Kulturės
Pėrqendrimi i vėmendjes nė ēėshtjet politike tė ditės, nuk ka lėnė hapėsirė informimi pėr ēėshtjet kulturore. Kėshtu, puna e Ferdinant Xhaferrit, nė krye tė Ministrisė sė Kulturės, nuk duket aktive, madje duket shumė e heshtur. Pėrveē disa takimeve normale tė ditės, nga ministria e Kulturės nuk ėshtė ndėrmarrė asnjė nisėm konkrete qė synon pėrmirėsimin e turizmit apo tė kulturės nė Shqipėri.

Fatmir Mediu, Ministėr i Mjedisit
Kundėrshtitė e klasės politike pėr emėrimin e tij si ministėr, duket se ka ndikuar negativisht nė punėn e ministrit tė Mjedisit. Pėrveē takimeve normale qė ka zhvilluar, Fatmir Mediu ka qėndruar sa mė lart mediave, duke mos dashur tė ekspozohet, pasi, pėr shkak tė ngjarjes sė Gėrdecit, ende ndodhet nė qendėr tė sulmeve politike.

Renditja
1. Ilir Meta
2. Lulzim Basha
3. Ridvan Bode
4. Dritan Prifti
5. Petrit Vasili
6. Myqerem Tafaj
7. Sokol Olldashi
8. Bujar Nishani
9. Arben Imami
10. Majlinda Bregu
11. Genc Ruli
12. Spiro Ksera
13. Genc Pollo
14. Ferdinand Xhaferri
15. Fatmir MediuTirana Observer
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi