ILIRIADA PORTAL

Pack: Opozita te hyje ne Kuvend, te mos rrije rrugeve

Shko poshtė

06112009

Mesazh 

Pack: Opozita te hyje ne Kuvend, te mos rrije rrugeve
Perplasja politike brenda ne Shqiperi, me sa duket eshte shtrire me tej, teksa ka prekur dhe Parlamentin Evropian, i cili eshte perfshire ne debate, ne amendamentin qe pritet te miratohet per Shqiperine. Bojkoti i opozites, arsyet e bojkotit dhe jeta parlamentare qe duhet te ushtroje cdo parti politike, e perfaqesuar ne Kuvend, kane qene dhe teme kryesore e perplasjes se europarlamentareve. Keshtu, e djathta dhe e majta ne Parlamentin Evropian, megjithese me argumente te kundert, vleresojne njesoj se kriza politike ne Shqiperi duhet te perfshihet ne rezoluten e Parlamentit mbi Strategjine e Zgjerimit. Dokumenti i Komisionit vleresonte per Shqiperine se shumica e standardeve nderkombetare u arriten, ne zgjedhjet parlamentare por pati dhe parregullsi. Forcimi i sundimit te ligjit, garantimi i funksionimit te duhur te institucioneve shteterore dhe pavaresia e gjyqesorit mbeten sfidat kyce per vendin. Komisioni rikujton se eshte gati per te pergatitur opinionin, nese Keshilli pranon kandidaturen e Shqiperise. Por, si strategjia e perpiluar nga Komisioni, ashtu dhe propozimi i kryetarit te Komitetit te Jashtem, Gabriele Albertini, nuk e permendin situaten politike te krijuar ne vend, pas zgjedhjeve te qershorit. "Nuk permendet fare qe opozita ka bojkotuar Parlamentin. Ne amendament do te kerkoj qe t'i behet thirrje opozites qe te mos rrije rrugeve, duhet t'u themi e te pozicionohemi qarte qe opozita duhet t'i kthehet Parlamentit ne Shqiperi", ka reaguar fort, eurodeputetja Doris Pack. Per te cilen eshte e pakonceptueshme qe opozita, me gjithe vleresimet e raporteve nderkombetare per zgjedhjet, qendron jashte institucionit te Kuvendit. Ndersa eurodeputeti tjeter Kristian Vigenin, u shpreh se duhet te jete i matur apeli ndaj opozites. "Sigurisht ne mund t'u bejme apel, por duhet te marrim ne konsiderate faktin se nese ata jane jashte, mbase kane arsyet e tyre, ndoshta situata nuk eshte kaq e thjeshte, ndaj duhet ta permendim kete e te shohim me nga afer situaten atje.

Nuk mendoj se opozita e nje vendi qe deshiron anetaresimin ne BE duhet te qendroje jashte Parlamentit, por ne anen tjeter ne nuk duhet t'i mbyllim syte, qe te mos shohim se ka vertet nje problem atje", u shpreh Vigenin. Ndersa per vendet e tjera te rajonit jane pergatitur projekt-rezoluta te vecanta, raportuesi i Parlamentit Evropian per Shqiperine. Nicolaos Chountis nuk ishte i pranishem ne kete debat per arsye shendetesore, duke sjelle ne kete menyre dhe shtyrjen per nje moment tjeter te pergatitjes se projekt-rezolutes per Shqiperine. Ndonese debati u be i ashper ne Parlamentin Evropian. S.P

Propozimi

"S'permendet fare qe opozita ka bojkotuar Parlamentin. Ne amendament do te kerkoj qe t'i behet thirrje opozites qe te mos rrije rrugeve, duhet t'u themi e te pozicionohemi qarte qe, opozita duhet t'i kthehet Parlamentit ne Shqiperi",-tha eurodeputetja, Doris Pack

Kundershtimi

"Sigurisht ne mund t'u bejme apel, por duhet te marrim ne konsiderate faktin se nese ata jane jashte, mbase kane arsyet e tyre, ndoshta situata nuk eshte kaq e thjeshte, ndaj duhet ta permendim kete e te shohim me nga afer situaten atje",-tha Vigenin.
koha jone


Edituar pėr herė tė fundit nga ILIRI nė Fri Nov 06, 2009 1:18 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Pack: Opozita te hyje ne Kuvend, te mos rrije rrugeve :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Nov 06, 2009 1:07 pm nga lidabica

Po ē'aresye moj zonja e nderuar,Pack,arsyen e 1 te ēmenduri qe po ben strucin ende....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi