ILIRIADA PORTAL

Maks Haxhia: Mero Baze qėlloi me tavell shoqėruesit e Taēit

Shko poshtė

08112009

Mesazh 

Maks Haxhia: Mero Baze qėlloi me tavell shoqėruesit e Taēit
Avokatėt: Gjyqtarja nuk shqyrtoi kėrkesat tona pėr masė sigurie mė te butė
Avokatėt e Rezart Taēit kanė nxjerrė nė dritė fakte tė reja nė lidhje me incidentin e ndodhur pak ditė mė parė. Avokatėt Maks Haxhia dhe Artan Hajdari kanė pohuar nė televizionin “Ora News”, se Mero Baze ka provokuar sherrin mes shoqėruesve tė Rezart Taēit, madje ka qėlluar me tavull njė prej shoqėruesve. Ata kanė pohuar se Taēi nuk ka qenė protagonist nė pėrplasjen mes Bazes dhe miqve tė tij si dhe kanė vėnė nė dukje deklaratat kontradiktore tė Mero Bazes
gjatė deklarimeve tė dhėna pėr Oficerėt e Policisė Gjyqėsore. Avokatėt kanė treguar se, Mero Baze ka pohuar se pasi ka rėnė pa ndjenja ėshtė qėlluar me grusht nga Rezart Taēi, ndėrkohė qė pretendohet se ai ka qenė pa ndjenja dhe nuk mbante mend asgjė ēfarė kishte ndodhur pas shkėmbimit tė fjalėve. Maks Haxhia ka deklaruar publikisht se baze ka ofenduar dhe sharė dy punonjėsit e kompanisė sė Rezart Taēit, dhe ky i fundit i ėshtė drejtuar Bazes duke i kėrkuar qė mos tė provokojė sherre. Sipas Haxhias, pėr kėtė ekzistojnė prova dhe dėshmi tė personave qė kanė qenė tė pranishėm nė lokal atė natė.Provokimi
“Taēi nga ora 7: 00 deri mė 10: 30 ka qenė nė pishinė tek shkolla “Nobel”, ka ardhur tė frekuentojė lokalin pranė zyrave tė tij”, ka filluar tė tregojė ngjarjen avokati Maks Haxhia. “Pasi ėshtė dhėnė njė emision nė “Vizion Plus” nga Baze dhe Bushati ēuditėrisht, nė atė lokal pėr herė tė parė paraqitet Mero Baze. Ulet nė njė tavolinė, sipas dėshmitarėve qė kanė jetuar ngjarjen, hyn nė konflikt me dy persona, shkėmbejnė fjalė, se lokali ka pasuar ndriēim tė vogėl, Taēi shquan fytyrėn e Bazes nė distancė si dhe sheh dy punonjėsit e vet tė punėsuar nė atė kompani. Menjėherė Taēi vihet nė mes dhe i drejtohet Bazes duke i bėrė thirrje pėr tė mos provokuar, aty ndėrhyn dhe Bushati. Kur do ikte Taēi, Baze i drejtohet me fjalė fyese, “badigardėt” i kundėrvihen, fillon sherri, njė nga kėta “badigardė” ėshtė qėlluar me tavull nga ana e Bazes. Ka njė raport mjeko-ligjor, pėr dėmtimet qė kishte marrė”, vazhdon mė tej Haxhia. “Futet Bushati pėr tė ndarė, nė deklarimet e Bazes thotė se nuk mė qėlloi nė njė moment, ka njė moment kontradiktor nė thėnien e tij. Dhe ato qė pretendon Baze janė nė kuadrin e pretendimeve, tė gjithė prezumohen tė pafajshėm derisa gjykata tė jap vendimin e formės sė prerė. Ai pretendon dhe punonjėsit e tij janė provokuar nga Baze dhe aty ka filluar sherri. Ne bėjmė thirrje qė nėpėrmjet kėtij rasti tė lėnė drejtėsinė tė qetė nė vendimmarrjen e saj”. Mė tej avokati Maks Haxhia ka pohuar se “Ka 7-8 dėshmitarė, klientė tė lokalit, ēuna dhe goca tė reja, tė cilėt pohojnė se nuk ka provokim nga ana e Rezartit pėr sherrin.


Provat
Dy avokatėt e Rezart Taēit kanė treguar se pėr tė provuar pafajėsinė e klientit tė tyre ka prova tė mjaftueshme. “Kjo ėshtė njė vepėr penale qė kudo qė ndodh provohet nėpėrmjet ngritjes sė ngjarjes dhe marrjes sė dėshmitarėve. Kėto do i nxjerrė nė pah hetimi. Ne na shqetėson, respektimi i tė drejtave tė njeriut qė i pėrkasin atyre individėve qė kanė pėr detyrė tė respektojnė tė drejtat e njeriut. Duhet tė luftojmė ēdo lloj dhune, edhe ndaj nėnave, grave, fėmijėve, mjekėve, qė duhet tė vihen nė standarde tė barabarta nga drejtėsia, ta lėmė atė tė punojmė por jo ta influencojmė atė dhe ti bėjmė presion. Nuk ka ndodhur asnjėherė qė pėr njė presion me kaq kontribut nė njė shoqėri si e jona qė ėshtė copė- copė vjen nga gjyqėsori, pse duhet tė kalosh tek masa e arrestit pėr kėtė biznesmen, kur ligji tė thotė se masa e arrestit nė burg ėshtė masė ekstreme qė merren pėr persona me rrezikshmėri tė theksuar shoqėrore. Cila nga kėto kushte qė parashikon ligji pėrkon tek Taēi. Kushdo qoftė nė funksion nė momentin qė provokon tjetrin, zhvishet nga funksioni, nė rast se do tė vėrtetohet kjo baze nuk mund tė pretendojė se ai ėshtė goditur nė bazė tė funksionit”, kanė pohuar avokatėt e Rezart Taēit.
Romir SaraēiSot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Maks Haxhia: Mero Baze qėlloi me tavell shoqėruesit e Taēit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Nov 15, 2009 1:31 am nga lidabica

po Merua ,dihet se c'eshte,i afte te krijoje edhe skenare per t'i perdorur pastaj sipas urdherit te "padishahut"

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi