ILIRIADA PORTAL

Evropa sherr pėr Shqipėrin

Shko poshtė

08112009

Mesazh 

Evropa sherr pėr Shqipėrin
Parlamenti Evropian/ Debate pėr krizėn politike nė Shqipėri. Doris Pack “Opozita tė kthehet nė parlament”. Vigenin: “Nuk duhet tė mbyllim sytė se nė Shqipėri ka njė problem”
E djathta dhe e majta nė Parlamentin Evropian, megjithėse me argumente tė kundėrta, vlerėsojnė njėsoj se kriza politike nė Shqipėri duhet tė pėrfshihet nė rezolutėn e parlamentit mbi Strategjinė e Zgjerimit. Dokumenti i Komisionit vlerėsonte pėr Shqipėrinė se shumica e standardeve ndėrkombėtare u arritėn nė zgjedhjet parlamentare por pati parregullsi. Forcimi i sundimit tė ligjit, garantimi i funksionimit tė duhur tė institucioneve shtetėrore dhe pavarėsia e gjyqėsorit mbeten sfidat kyēe pėr vendin. Komisioni rikujton se ėshtė gati pėr tė pėrgatitur opinionin, nėse Kėshilli pranon kandidaturėn e Shqipėrisė. Por, si strategjia e pėrpiluar nga Komisioni, ashtu dhe propozimi i kryetarit tė Komitetit tė jashtėm Gabriele Albertini nuk e pėrmendin situatėn politike tė krijuar nė vend pas zgjedhjeve tė qershorit “Nuk pėrmendet fare qė opozita ka bojkotuar parlamentin. “Nė amendament do tė kėrkoj qė t'i bėhet thirrje opozitės qė tė mos rrijė rrugėve, duhet t'u themi e tė pozicionohemi qartė qė opozita duhet t'i kthehet parlamentit nė Shqipėri”, u shpreh eurodeputetja Doris Pack. Ndėrsa eurodeputeti tjetėr Kristian Vigenin u shpreh se, “sigurisht ne mund t'u bėjmė apel, por duhet tė marrim nė konsideratė faktin se nėse ata janė jashtė, mbase kanė arsyet e tyre, ndoshta situata nuk ėshtė kaq e thjeshtė, ndaj duhet ta pėrmendim kėtė e tė shohim mė nga afėr situatėn atje.” “Nuk mendoj se opozita e njė vendi qė dėshiron anėtarėsimin nė BE duhet tė qėndrojė jashtė parlamentit, por nė anėn tjetėr ne nuk duhet t'i mbyllim sytė qė tė mos shohim se ka vėrtet njė problem atje”, u shpreh Vigenin. Ndėrsa pėr vendet e tjera tė rajonit janė pėrgatitur projekt-rezoluta tė veēanta, raportuesi i Parlamentit Evropian pėr Shqipėrinė. Nicolaos Chountis nuk ishte i pranishėm nė kėtė debat pėr arsye shėndetėsore.

som

Forcimi i sundimit tė ligjit, garantimi i funksionimit tė duhur tė institucioneve shtetėrore dhe pavarėsia e gjyqėsorit mbeten sfidat kyēe pėr vendin. Komisioni rikujton se ėshtė gati pėr tė pėrgatitur opinionin, nėse Kėshilli pranon kandidaturėn e ShqipėrisėLorena Killotelegraf
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi