ILIRIADA PORTAL

Presidenti i Republikės dhe ambasadori i SHBA ēojnė nė qeli Rezart Taēin

Shko poshtė

08112009

Mesazh 

Presidenti i Republikės dhe ambasadori i SHBA ēojnė nė qeli Rezart Taēin
Avokatėt: Presionet e Uidhers dhanė efekte nė vendim


Presidenti Bamir Topi dhe Ambasadori amerikan Xhon Uidhers lėnė nė burg biznesmenin Rezart Taēi. Incidenti i paramenduar dhe i provokuar nga Mero Baze, tashmė ka marrė pėrmasat e njė fenomeni tė frikshėm, ku njė person nėn petkun e gazetarit, pranon tė pėrdoret nga politika jo vetėm pėr tė shkatėrruar biznese tė fuqishme, por dhe institucionet e shtetit. Sulmi ndaj biznesmenit Rezart Taēi, pėr tė cilin Gjykata e Tiranės vendosi dje masėn e sigurisė “Burg pa afat”, dėshmon qartė se ėshtė njė sulm politik dhe viktimė e njė loje tė ndyrė politike ku vetė kreu i shtetit, Presidenti Bamir Topi nė bashkėpunim me kreun e opozitės Edi Rama dhe ambasadorin amerikan Xhon Uidhers janė tė implikuar nė kėtė skemė mafioze identike me veprimet e sigurimit tė shtetit nė kohėn e Enver Hoxhės. Drejtėsia shqiptare, e vėnė nėn trysninė e kryetarit tė KLD dhe Presidentit tė Republikės si dhe tė ambasadorit Amerikan Uidhers, mori njė vendim tė paarsyetuar mbi logjikėn e fakteve por nė bazė tė urdhrave tė nisura nga konferencat e organizuara enkas pėr kėtė linēim. Ky ėshtė njė nga rastet mė skandaloze nė drejtėsinė shqiptare, ku njė ambasador dhe njė president dėnojnė me burg njė biznesmen, nga tribunat e konferencave ku lėshojnė urdhra pėr gjykatėsit. Furtuna ndaj Rezart Taēit, u paralajmėrua 1 javė para se nga ai nga njė biznesmen i fuqishėm tė gjendej papritur e pa kujtuar pas hekurave, siē nė njė shtet ligjor pa influencime do tė ndodhej vetėm njė kriminel i rrezikshėm. Njė javė pėrpara se tė dhunohej Mero Baze, Partia Socialiste nėpėrmjet eksponentėve tė saj tė pėrzgjedhur akuzonte ēdo ditė biznesmenin Taēi pėr probleme ligjore nė kompanitė e tij private. Mė 31 tetor, Akademia e Vlerėsimit Vjetor Radioteleviziv nderon Mero Bazen me ēmimin si gazetari investigativ i vitit. Pas njė sėrė shkrimesh kundėr biznesmenit Taēi, mė 2 nėntor nė mbrėmje, Mero Baze gjendet pikėrisht nė lokalin e preferuar tė biznesmenit Taēi, ku ndodh dhe incidenti mes Bazes dhe shoqėruesve tė tij. Mė 4 nėntor vizion plus nė tė cilin punon Baze, organizon njė konferencė ku presidenti Topi i bėn presion gjykatės pėr vendim ekstrem ndaj Taēit. Mė 6 nėntor, Unioni i Pavarur i Mediave fton ambasadorin Uidhers nė njė konferencė ku ky i fundit ashtu si presidenti Topi terrorizon gjyqėsorin para se tė jepte vendimin.sot
avatar
mira

Numri i postimeve : 225
Reputation : 2
Points : 19071
Registration date : 16/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi