ILIRIADA PORTAL

Edi Rama, nė krye tė aksionit pėr pėrvetėsimin e tokave tė Parkut “Rinia” – lokali gjigand u ngrit me tjetėrsimin e paligjshėm tė truallit publik

Shko poshtė

11112009

Mesazh 

Edi Rama, nė krye tė aksionit pėr pėrvetėsimin e tokave tė Parkut “Rinia” – lokali gjigand u ngrit me tjetėrsimin e paligjshėm tė truallit publik
Dossier/ Nė vėmendje tė Prokurores sė Pėrgjithshme Ina Rama
Viti i parė i mandatit tė Edi Ramės nė krye tė Bashkisė sė Tiranės, qe “i mbarė”, pėr sa u pėrket abuzimeve me tjetėrsimin e trojeve publike. Pikėrisht, nė vitin 2001, “inventari” i morisė sė ndereve qė Edi Rama bėnte pėr miqtė e tij biznesmenė, pasurohet veē rrugės qė i fali Dash Pezės, edhe me njė pjesė tė konsiderueshme tė Parkut “Rinia”, tė cilėn ia fali biznesmenit Besnik Sula, qė nga ana e tij e dyfishoi sipėrfaqen e Bar “Taiwani”-it. Nė kėtė abuzim tė radhės, Edi Rama pati edhe mbėshtetjen e njė kėshilltari bashkiak, i cili pėrfaqėsonte PD, botues i njė gazete tė pėrditshme, i cili mė pas gazetėn ia shiti dhe ia ribleu pronarit tė “Taiwan”-it, duke lėnė gjurmėt e pastra tė “pastrimit tė parave”. Kėto gjurmė abuzimi me trojet publike, por edhe me pastrim parash, vetėm Prokuroria nuk po arrin t’i shohė.
Besnik Sula e shtoi sipėrfaqen e “Taiwan”-it, duke mos respektuar as vendimin e KRRT-sė Historia e pėrvetėsimit tė pronės publike nė parkun “Rinia”, nga Besnik Sula, pronari i Bar “Taiwan”-it, pėrveēse dėshirės sė Edi Ramės pėr ta ndihmuar “ortakun” e tij, ėshtė pasuar edhe me “orekse” tė mėdha, pėr tė pėrfituar gjithnjė e mė shumė sesa “nderet” e kryebashkiakut. Treguesi, mė i mirė i kėsaj ėshtė shtimi i sipėrfaqes sė ndėrtimit nga ana e Besnik Sulajt, thuajse nė masėn e dyfishit, nga ē’kishte vendosur KRRT-ja e Bashkisė sė Tiranės. Sigurisht pronari i “Taiwan”-it kėtė nuk e ka bėrė edhe aq “me kokė tė vet”, pėrderisa, pėr sipėrfaqen shtesė tė ndėrtimit pa leje, ai jo vetėm nuk u kėshillua a penalizua nga Edi Rama, policia bashkiake, apo edhe ajo ndėrtimore, por u ndihmua mė pas, pėr legalizimin e saj, kur ende nuk kishte dalė as njė ligj pėr legalizimin e ndėrtimeve pa leje. Sipas Vendimit Nr 48. tė datės 21 korrik 2001 tė KRRT-sė sė Bashkisė sė Tiranės, mėsohet se ishte miratuar leja pėr destinacionin e sheshit tė ndėrtimit, pėr llogari tė Besnik Sulajt. Sipas kėtij vendimi, i cili ishte nga ana tjetėr edhe njė vendim pėr leje ndėrtimi, pėrcaktohej se sipėrfaqja e sheshit ėshtė 1815 m2 dhe sipėrfaqja e ndėrtimit 1454 m2. Koeficienti i shfrytėzimit ėshtė 0.8. Rrjedhja e mėpastajme e procesit tė ndėrtimit tė Bar “Taiwan”-it, dėshmoi se pėrkundėr lejes sė ndėrtimit, sipėrfaqja e tij, arriti nė 3125 m2, nga 1815 m2, qė ishin dhėnė sipas lejes sė ndėrtimit tė datės 21 korrik 2001.
Edi Rama ia shiti tokėn pronarit tė kompleksit, pasi kishte pėrfunduar ndėrtimi i “Taiwan”-it Rreth 4 vjet pas dhėnies sė lejes sė ndėrtimit, kur kjo leje nuk ishte respektuar dhe kur abuzuesit me kėtė leje, nuk i kishte dalė asnjė pengesė nga strukturat pėrgjegjėse tė Bashkisė sė Tiranės, apo strukturat qendrore, Edi Rama filloi tė kujdesej pėr legalizimin e shtesės pa leje, duke filluar mė parė, procedurat e shitjes sė truallit shtesė, nė kundėrshtim me kompetencat e bashkisė, e cila nuk ka asnjė tė drejtė nė shitjen e trojeve publike. Sigurisht, Edi Rama i kishte siguruar punėt, qė “legalizimin” e abuzimit tė vet, ta bėnte me ndihmėn e kėshillit bashkiak. Pėr kėtė arsye, nė mbledhjen e tij tė datės 17 shkurt 2005, Kėshilli Bashkia i Tiranės, me vendimin e tij Nr. 2 vendos “shitjen e sipėrfaqes sė truallit prej 1310 m2 shoqėrisė “Taiwan” sh. p. k., pasuria Nr. 7/187, zona kadastrale 8380 ndodhur nė rrugėn ‘Dėshmorėt e 4 shkurtit’” Nėpėrmjet tė njėjtit vendi, Kėshilli Bashkiak i Tiranės, miraton edhe ēmimin e shitjes sė kėsaj sipėrfaqe trualli. “Ēmimi i shitjes dhėnė nga Zyra e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, Tirana 1, ėshtė 12000 lekė m2. Nė kėtė vendim tė tij, Kėshilli Bashkiak i Tiranės, ka marrė pėrsipėr tjetėrsimin e njė prone publike, qė nuk ishte nė inventarin e Bashkisė sė Tiranės.
Pronari i “Taiwani”-t, mik dhe ortak i pronarit tė Gazetės “Tema”
Mero Baze, ish-anėtar i kėshillit Bashkiak, votoi pėr shitjen e tokės Besnik Sulajt Nė mbledhje e Kėshillit bashkiak tė Tiranės, tė datės 17 shkurt 2005, ndėr anėtarėt e kėtij kėshilli qė votoi “pro” shitjes antiligjore tė 1310 m2 tokė, Besnik Sulajt, ishte edhe Mero Baze, atėherė kėshilltar i PD-sė. Pas kėsaj vote, faktet, tė bėra tė ditura publikisht dhe tė pranuara nga Mero Baze, treguan se midis botuesit tė gazetės “Tema” dhe pronarit tė “Taiwan”-it, u ndėrtuan marrėdhėnie biznesi. Sipas kėtyre marrėdhėnieve, Mero Baze ia shiti gazetėn Besnik Sulajt me njė ēmim prej 500 mijė euro dhe pas dy vjetėsh, ia bleu sėrish me tarifėn “falas”. Ky veprim, mė tepėr se njė shitblerje, mendohet se ishte njė transaksion qė kishte pėr qėllim, nė rastin mė tė keq, pastrimin e parave, dhe nė rastin mė tė mirė, “shpėrblimin” pėr botuesin e “Tema”-s, nga pronari i “Taiwan”-it, jo aq pėr votėn nė Kėshillin Bashkiak tė datės 17 shkurt 2005, sesa pėr marrjen pėrsipėr dhe “mbylljen” e gojės, pėr tė gjitha mediat, nė tentativėn e tyre pėr tė pasqyruar kėtė skandal. Sipas arkivave tė medieve, mėsohet se tė nesėrmen e votimit tė kėshillit bashkiak, por edhe nė ditėt e tjera, asnjė gazetė (veē gazetės “55”), nuk ka denoncuar skandalin e shitjes antiligjore tė 1310 m2 tokė, nga Edi Rama, pėr Besnik Sulajn, me “ēertifikimin” e Kėshillit Bashkiak.
55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi