ILIRIADA PORTAL

Pack: Jeremiēit t’i vij turp pėr deklaratat e bėra

Shko poshtė

13112009

Mesazh 

Pack: Jeremiēit t’i vij turp pėr deklaratat e bėra
Bruksel – Eurodeputetja Doris Pack ka deklaruar se ministrit tė Jashtėm serb duhet t’i vij turp pėr deklaratat e bėra para Komisionit tė Jashtėm tė PE-sė.

Ishte pėr tė ardhur turp qė Ministri i Punėve tė Jashtme i Serbisė gjatė fjalimit nė Komisionin e Punėve tė Jashtme kėtė javė krahasoi kėta Serbė nė Kosovė, zyrtarisht me disa shqiptarė qė kanė punuar nė Qeverinė e Milosheviēit gjatė viteve tė 90-tė. Pra le tė themi se individė tė tillė ekzistojnė por ata s’duhet llogaritur. Shpresoj se ky lloj fjalori dhe posaēėrisht prapavija e kėsaj nuk do t’i ndalojė serbėt e Kosovės qė tė dalin nė zgjedhje, sepse ėshtė nė interesin e tyre”, theksoi Pack nė njė intervistė pėr Radio Dukagjinin.

Pėr sa i pėrket procesit tė integrimit, Pack tha se Serbia duhet tė bashkėpunojė me fqinjėt, duke pėrmendur kėtu Kosovėn, si parashkusht pėr t’u integruar nė Unionin Evropian.

“Nė fund tė negociatave tona, Serbia duhet tė gjej njė mėnyrė pėr tė pasur marrėdhėnie miqėsore me fqinjin e saj Kosovėn, ky ėshtė njėri prej parakushteve pėr tė qenė nė marrėdhėnie tė mira me shtetet fqinje. Pra ky ėshtė parakusht pėr tė gjitha anėtarėsimet. Si do tė menaxhohet kjo unė nuk mund ta parashikoj sot”, tha mė tej ajo.

Ndėrkohė, njė pikė tjetėr ishte edhe procesi i liberalizimit tė vizave pėr vendet e Ballkanit, ku Pack u shpreh e kėnaqur qė ky liberalizim po bėhet pėr tre shtete dhe shpresonte qė nė kėtė proces tė pėrfshihej sė shpejti edhe Shqipėria dhe Bosnja.

“....Po ashtu kėrkohet garanci nga Komisioni Evropian se tė gjitha kushtet teknike dhe legjislative janė pėrmbushur. Shpresoj se edhe Shqipėria dhe Bosnja e Hercegovina mund t’i pėrmbushin kėto kushte sė shpejti.Unė po e kėrkoj kėtė po ashtu edhe pėr Kosovėn. Kosova nuk duhet lėnė vetėm dhe BE-ja duhet ta ndihmojė qė t’I pėrmbushė kushtet sa mė shpejtė qė ėshtė e mundur. Komisionieri dje gjatė njė diskutimi premtoi se do tė angazhohet nė kėtė drejtim dhe ne do tė kujdesemi qw do tė ndodhė”, vijoi eurodeputetja.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi