ILIRIADA PORTAL

Grabitet trashėgimia kulturore shqiptare nė sytė e UNESKO

Shko poshtė

15112009

Mesazh 

Grabitet trashėgimia kulturore shqiptare nė sytė e UNESKO
Shkup - Katėr libra shkencor pėr trashėgiminė kulturore nė Maqedoni me tė dhėna kontraverse dhe pa asnjė autorė shqiptarė u promovuan nėn patronazhin e Ministrisė sė Kulturės dhe me praninė e drejtorit rajonal tė UNESKO-s, Engelbert Ruos.
Studjuesit shqiptarė sėrish akuzojnė pėr manipulime dhe grabitje tė vlerave dhe trungut tė trashėgimisė kulturore shqiptare nė Maqedoni

“Lokalitetet Arkeologjike” , “Ohri, trashėgimia botėrore” dhe “Pėrmendoret Osmane” janė veprat shkencore qė kėto ditė janė promovuar dhe qė janė pjesė e njėsisė sė librave tė “Trashėgimisė kulturore maqedonase”.
Siē njofton agjencia e lajmeve INA pėr kėto vėllime shkencore kulturore ėshtė pėrkujdesur drejtpėrdrejt Ministria e Kulturės e Maqedonisė, e cila ėshtė financuese e projektit nė bashkėpunim me UNESKO-n.

Siē thuhet nga autorėt, me kėto libra synohet prezantimi i trashėgimisė kulturore maqedonase nė kulturėn botėrore. Mirėpo, pėr pėrkujdesjen e posaēme pėr botimin e kėtyre vėllimeve ka qenė Drejtoria pėr mbrojtjen e trashėgimisė kulturore nėn udhėheqjen e Pasko Kuzmanit, i cili njihet nė disa qarqe shkencore dhe kulturore shqiptare si personaliteti kontravers dhe manipulues me faktet historike dhe artefaktet arkeologjike. Nė kėto vėllime sipėrfaqėsisht tė shtjelluara nė asnjė rast nuk pėrmendet trashėgimia kulturore e kohės ilire apo periudhave tė tjera, sidomos periudhės sė Dardanisė dhe periudhave mė tė reja, qė mbajnė vulėn e trashėgimisė shqiptare.

Gjithė kėto tė dhėna janė shpalosur para syve tė drejtorit rajonal tė UNESKO-s, Engelbergt Rous, i cili ka qenė i pranishėm nė promovim, dhe ka thėnė se ėshtė i impresionuar nga kėto vepra, sidomos ajo pėr Ohrin.

“Presė qė kėto vėllime tė kenė ndikimin e vėrtetė tek njerėzit qė e kultivojnė identitetin, mirėkuptimin e ndėrsjelltė dhe dialogun multikulturor”, ka theksuar Rous, duke shtuar se do tė jetė i interesuar pėr t`u njohur me trashėgiminė kulturore nė Maqedoni. Kėto libra u publikuan edhe me mbėshtetjen e UNESKO-s dhe se ato kohė mė parė u promovuan edhe nė Panairin e Librit nė Frankfurt.

Studjues dhe historian shqiptarė kanė dyshuar dhe kanė bėrė thirrje qė tė ndėrpriten kėto veprime dhe kjo fushatė e paramenduar aktive e institucioneve aktuale maqedonase pėr tė shtrembėruar faktet dhe dėshmitė historike, nė kėtė rast edhe me trashėgiminė kulturore, pas skandaleve tė bėra me “Enciklopedinė Maqedonase”. Nijazi Muhamedi, redaktori i librit mė tė ri shkencor “Maqedonia shqiptare” qė konfirmon tė vėrtetėn historike dhe faktografike shqiptare nė Maqedoni ka theksuar se pas “Enciklopedisė Maqedonase” vazhdon fushata maqedonase pėr zhdukjen e historiografisė shqiptare.

Ai qėndrimet e tij i ka shprehur drejtpėrdrejt nė gazetėn “Dnevnik” duke thėnė se duhet tė ndėrpritet grabitje makabre e pasurisė kulturore shqiptare nė Maqedoni nga ana e kulturės maqedonase. “Shėn Bigori, Shėn Naumi dhe shumė kisha tė tjera i takojnė trashėgimisė kulturore shqiptare. Ka shumė dokumente qė tregojnė se Bigori ėshtė pjesė e trashėgimisė kulturore shqiptare. Kėto kisha dallojnė nga kishat qė janė nė pjesėt tjera tė vendit. Ka shumė dėshmi qė sqarojnė se nė tė gjitha kėto kisha janė kryer ritualet nė gjuhėn shqipe”, ka theksuar publicisti dhe kryetari i kėshillit redaktues tė librit mė tė ri “Maqedonia shqiptare”.

Historianėt shqiptarė pėr agjencinė e lajmeve INA kanė theksuar se nė tė ardhmen do tė merren kryesisht me ēėshtjen e shqiptarėve ortodoks dhe katolik tė konvertuar nė maqedonas. Shoqata e Historianėve shqiptarė kėrkon qė UNESKO tė shqyrtojė kėto shkelje dhe grabitje, pasi qė deklarata universale e kėsaj organizate kryesisht respekton dhe pėrkujdeset pėr ruajtjen e vlerave tė trashėgimisė kulturore.

Ja kush janė autorėt

Autorė tė katėr librave janė hulumtues, arkeologė, historianė tė artit si: Aneta Serafimova, Viktorija Popovska, Julia Triēkovska, Mirjana Mashniē, Zoran Pavlov, Radmila Petkova, Pasko Kuzman, Dragan Mitrevski, Dragisha Zdravkovski, Kiro Ristov, Kiril Trajkovski dhe Lenēe Jovanova. (Ina/start)
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi