ILIRIADA PORTAL

Fakti/Perceptimin e korrupsionit e ka rritur korrupsioni nė drejtėsi dhe lejet e ndėrtimit - tė dy faktorėt nuk varen nga qeveria

Shko poshtė

19112009

Mesazh 

Fakti/Perceptimin e korrupsionit e ka rritur korrupsioni nė drejtėsi dhe lejet e ndėrtimit - tė dy faktorėt nuk varen nga qeveria
Njė raport i radhės po bėn xhiron e zakonshme mediatike. Raporti i perceptimit tė korrupsionit, i publikuar nga “Transaprency International”, me gjithė zhurmėn e pritshme, sikurse edhe herėt e tjera, vazhdon tė lexohet pėrgjysmė, ndėrsa interpretimi, vazhdon tė jetė kryekėput i njėanshėm.
Nė atė raport thuhet se Shqipėria ka zbritur nga koeficienti 3.4 nė 3.2. Gjithashtu thuhet se pėr kėtė diferencė 0.2, Shqipėria ka humbur edhe 10 vende nė renditjen botėrore.
Por, ajo qė nuk thonė, tė dėshiruarit pėr keqinterepetimin e kėtij raporti, lidhet me fushat e perceptimit, tė cilave i referohet ky raport dhe qė ka bėrė qė Shqipėria tė humbasė 0.2 pikė nė indeksin e perceptimit.
Zhurma e ditėve tė fundit i ka mėshuar “qeverisė” si pėrgjegjėse kryesore e kėsaj “gjendje”, ndėrkohė qė harrohet me dashje, se nė tortėn e “pushteteve”, ndarje mė vete janė edhe “drejtėsia”, “pushtetit vendor”, pse jo edhe mediat, shoqėria civile, partitė, etj., etj.
E thėnė pak mė ndryshe dhe mė thjesht, kur flitet pėr korrupsion, apo pėr perceptimin e tij, nuk besohet se pėr Bashkinė e Tiranės, kemi ndonjė koeficient qė do tė na bėnte tė krenoheshim, pėrkundrazi, denoncimet e herėpashershme, tė publikuara, veēanėrisht me lejet e ndėrtimit, apo edhe me abuzimin me trojet publike, janė tregues pėr tė kundėrtėn.
Para dyerve tė gjykatave, “hallexhinjtė” pėr probleme civile apo penale, ėshtė fakt, i pranuar, ku drejtėsia “blihet” me shuma tė konsiderueshme.
Pa u zgjatur shumė, ndėrsa flitet pėr perceptim korrupsioni nė rritje, nuk ka pse tė pėrjashtohet mundėsia e rritjes sė kėtij perceptimi nga ana e drejtėsisė, pėr faktin e thjeshtė se ende nuk kemi njė prokuror apo gjyqtar tė vėnė para drejtėsisė, qė tė besojmė se ky perceptim nuk vjen duke u pėrkeqėsuar, nė kushtet e mungesės sė shembujve konkretė, pėr tė besuar tė kundėrtėn, pėrmirėsimin e kėtij indeksi.
Pėr sa i pėrket pushtetit vendor, duke shkuar jo shumė larg, por duke qėndruar nė Tiranė, faktet e denoncuara publikisht pėr kryebashkiakun Edi Rama, pėr abuzimet me lejet e ndėrtimit dhe me trojet publike, pėr sjelljet klienteliste me firmat e pastrimit tė qytetit, etj., etj., pėr prokurorinė janė vetėm shifra nė kuadrin e statistikave, pėr deri sa nuk kemi njė dosje tė dėrguar nė gjykatė, qė pastaj, edhe nė qoftė se mbyllej nga organi drjetėsidhėnės, tė kishim njė argument pėr tė besuar se diēka po lėviz, jo nė drjeitm tė pėrkeqėsimit tė indeksit tė perceptimit tė korrupsionit.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi