ILIRIADA PORTAL

Alket Rizai flet nga Gjykata e Athinės:Humba njė betejė, por do arratisem pėrsėri

Shko poshtė

19112009

Mesazh 

Alket Rizai flet nga Gjykata e Athinės:Humba njė betejė, por do arratisem pėrsėri
Marko Caka/ ATHINE

“Humba betejėn, por jo luftėn”. Kėto ishin fjalėt qė shqiptari mė i kėrkuar nė Greqi Alket Rizai, tha dje pėr “Panorama” gjatė daljes nga gjykata e Athinės. I shoqėruar nga katėr automjete tė blinduara tė policisė greke, ai ėshtė shfaqur me njė pamje krejt tjetėr nga imazhet e bėra publike pas arratisjes spektakolare nga qelitė e Koridhalos nė shkurt 2009. Seanca u zhvillua nė Gjykatėn “Evelpidhon”. Dhjetėra gazetarė grekė pritėn tė merrnin njė deklaratė nga shqiptari, por Alket Rizai me pranga nė duar nuk ėshtė pėrgjigjuar asnjė fjale pėr shtypin grek. “Pasi ka ngritur pak kokėn ka shqiptuar pėr gazetėn “Panorama” se “kam humbur njė betejė, por jo luftėn”, duke dhėnė mesazhin se sė shpejti pritet tė dalė para gjykatės pėr tė fituar pafajėsinė, ose nė rast tė kundėrt do tė arratiset pėrsėri. Se bashku me Alket Rizain, i cili kishte zgjatur flokėt e zinj, nė gjykatė u shoqėruan edhe e dashura e tij, Aspasia Metropia(Sula) dhe ēifti shqiptar qė u arrestua nė shtėpinė e marrė me qera ditėt e fundit, nė Sulin e Eepėrm, tė Grammatikos, 30 km nga Athina. Ėshtė shoqėruar nė Gjykatė po ashtu, edhe shtetasi grek Kristos Anagnostopoulos, i cili i dha shqiptarit Alket Rizai Mercedesin e vjedhur, tė blinduar si masė mbrojtėse pėr udhėtimet e tij.
Rizai merr pėrgjegjėsinė
Sakis Kehajoglu, avokati mbrojtės i Alket Rizait, ka thėnė se shqiptari ka marrė tė gjithė pėrgjegjėsitė, pėr vete nė lidhje me akuzat e ngritura nga Prokuroria greke. Ai ka thėnė se ēdo pėrgjegjėsi i pėrket atij si pėr armėt edhe pėr arratisjen nga burgu i Koridhlosė mė 22 shkurt 2009, duke liruar nga faji tė dashurėn dhe bashkėpuntorėt e tij shqiptarė, Ervis Stefani,e Blertina Lule. Rizai ka thėnė se gjithēka ėshtė kryer prej tij dhe se e dashura dhe dy miqtė, nuk kanė asnjė lidhje me veprat penale.
Akuzat ndaj Rizait
Prokuroria e Krimeve tė Rėnda e Athinės, vendosi masėn e arrestit ndaj Rizait me akuzat pėr 11 krime, nga tė cilat katėr janė: organizatė kriminale, mbajtje e armėve dhe municioneve, rrėmbim dhe nxitje pėr pėrdhunim. Prokuroria akuzoi pėr kėto krime edhe tė dashurėn e Alket Rizait, shtetasen greke Aspasia Metropia (Sula). Ndėrkohė u kėrkua mbajtja nė arrest edhe pėr ēiftin shqiptar, Ervis Stefani dhe Blerina Lule, tė cilėt u kapėn nė flagrancė nė vilėn ku strehohej Rizai si dhe pėr Krisanthos Anagnostopulos, pronar i automjetit tė blinduar. Gjykata formuloi akuzėn edhe pėr shokun e Alket Rizait i arratisur bashkė me shqiptarin vitin qė shkoi, Vasilis Paleokostas. Hetuesit thonė se kanė gjetur lidhje mes organizatės krimale “Sindikata e Krimit”,e drejtuar nga Panajotis Vlastos, me Alket Rizain dhe bashkėpunėtorėt e tij. Sipas policisė, njė nga telefonat e Alket Rizait, i cili u pėrdor nė arratisjen e dytė nė shkurt 2009 ishte nė pronėsi tė Jorgo Trobukit, njė prej personazheve tė organizatės kriminale “Sindikata e Krimit”. Ky person akuzohet se ka drejtuar edhe pengmarrjen e bosit me tė madh linjės sė udhėtimeve detare nė Greqi, Perikli Panagopullos.


Arrestohet pronari i makinės sė Rizait
Krisanthos Anagnastpollos ėshtė pranari i dy makinave tė blinduara me tė cilat qarkullonte Alket Rizai dhe e dashura e tij. Ky shtetas grek ėshtė arrestuar dje nga policia me akuzėn pėr organizim kriminal nė bashkėpunim. Anagnastopullos ėshtė vellai i njė 36-vjecari pronar buzuqesh dhe nje lokali, i cili u vra jo shumė kohė me pare jashtė njė kafeneje nė pronesi tė tij, nė njė lagje te Athinės, pėr larje hesapesh.

Njohja me kriminelin grek
Alket Rizai ėshtė dėnuar me 25 vjet burg pėr akuzėn e vrasjes nė Greqi. I riu nga Ballshi, 34 vjeē, i cili ėshtė njohur nė burgjet greke me tė shumėkėrkuarin Vasilis Paleokostas, nuk e ka pranuar asnjėherė akuzėn pėr vrasje dhe nė shenjė revoltė organizoi arratisjen e parė dhe tė dytė me bashkėpunėtorėt grekė.

Rizai kėrkon 3 ditė afat pėr dėshminė
Pak orė pas konfirmimit tė masės sė arrestit nė gjykatė, Alket Rizai dhe tė arrestuarit e tjerė nga policia greke, kanė kėrkuar tri ditė afat pėr tė dhėnė deklarime para prokurorisė nė lidhje me arratisjet, fshehjen ndaj policisė dhe armėt e mbajtura pa leje. Veprat penale tė ngritura ndaj tyre do tė hetohen dhe do te dėgjohen po nga i njejti gjyqtar diten e premte kohė kur tė arrestuarve u mbaron afati procedurial. Akuzat kanė tė bėjnė me:(krijim tė organizates kriminale, nė kėtė rast pėr armė mbajtje pa leje, posedim tė armeve tė zjarrit dhe municioneve masive, marrje peng tė helikopterit, detyrim tė viktimės (pilotit) tė kryejė vepėr penale me qėllim, rrėmbim tė avionėve tė sigurise publike, nxitje pėr pėrdhunim, arratisje, vjedhje nė publik, falsifikim nė mėnyrė tė pėrsėritur tė dokumenteve identifikuese.
panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi