ILIRIADA PORTAL

Ēėshtja “Taēi”, dorėhiqen dy gjyqtarė nga procesi

Shko poshtė

19112009

Mesazh 

Ēėshtja “Taēi”, dorėhiqen dy gjyqtarė nga procesi
Tiranė – Procesi gjyqėsor ndaj Rezart Taēit nė Gjykatėn e Apelit ka marrė njė tjetėr kthesė, pasi dy anėtarė tė trupit gjykues kanė dhėnė dorėheqjen.Gjyqtarja Zefina Sollaku dhe gjyqtari Fatos Qato dhanė dorėheqjen sot, duke e motivuar atė me arsyen se janė nė konflikt interesi.

Gjyqtarja Sollaku, kryetare e trupit gjykues, ka deklaruar se ka proces tė hapur gjyqėsor me gazetarin Mero Baze, tė akuzuar pėr shpifje. Ajo tha se ishte pengesė ligjore pėr tė vijuar kėtė seancė. Me tė njėjtėn arsye ėshtė dorėhequr edhe gjyqtari tjetėr, Fatos Qato, i cili ka deklaruar se njė i afėrm i tij ėshtė punonjės pranė kompanisė sė Rezart Taēit, dhe kjo sipas gjyqtarit ėshtė pengesė ligjore.

Seanca e radhės do tė zhvillohet sot nė orėn 15:00, pasi tė hidhet shorti dhe tė zgjidhet njė trup tjetėr gjykues. Biznesmeni Taēi ka ēuar nė Gjykatėn e Apelit ēėshtjen e tij, duke kėrkuar ndryshimin e masės sė sigurisė. Gjykata e Tiranės e la atė nė burg pa afat pak ditė mė parė. Rezart Taēi akuzohet se ka dhunuar gazetarin Mero Baze, ngjarja e ndodhur pak javė mė parė.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ēėshtja “Taēi”, dorėhiqen dy gjyqtarė nga procesi :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Nov 19, 2009 9:37 pm nga ad

Tiranė – Gjykata e Apelit ka vendosur sot lirimin me kusht pėr biznesmenin Rezart Taēi, i dyshuar se ka dhunuar gazetarin Mero Baze. Vendimi i mor sot pas apelimit qė i bėnė avokatėt e Taēit vendimit tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė, e cila vendosi pak ditė mė parė qė ta linte nė burg pa afat biznesmenin e njohur.

Pas vendimit tė marrė, avokati Maks Haxhia deklaroi se vendimi i Gjykatės sė Shkallės sė Parė ishte ekstrem ndaj klientit tė tij. Sipas vendimit, Taēi do tė paraqitet nė Prokuroi ēdo ditė nė orėn 16:00. Ndėrkohė qė Taēi ka lėnė edhe njė garanci pasurore prej 100 mijė eurosh.

Ndėrkohė, dy truprojat e Taēit kanė mbetur nė burg pasi Gjykata e Apelit nuk e ka ndryshuar masėn e arrestit me burg tė vendosuar nga Shkalla e Parė e gjyqėsorit. Igen Selfo dhe Bledar Lilo do tė qėndrojnė nė burg derisa tė merret njė vendim tjetėr pėr ta. Kėta shtetas, akuzohen nga drejtėsia se kanė goditur gazetarin Mero Baze.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi