ILIRIADA PORTAL

Berisha- Ramės: Nuk mund tė dalim mbi drejtėsinė

Shko poshtė

20112009

Mesazh 

Berisha- Ramės: Nuk mund tė dalim mbi drejtėsinė
Tiranė – Kryeministri Sali Berisha deklaroi mbrėmė nė Kuvend, se kutitė nuk do tė hapen, pasi nuk mund tė dilet mbi vendimet e gjykatave, ndėrkohė qė i ka bėrė thirrje Ramės qė tė kthehet nė Parlament.“Zoti Dule (Vangjel Dule, kreu i PBDNJ-sė), i thuaj kryetarit tė opozitės, i cili shpif gjithė kohės ndaj meje, se me asnjė forcė nė botė nuk do tė mund tė nxish verdiktin e BE. Unė jam gati pėr kompromis por atė qė kėrkon ai nuk e bėj. Unė nuk mund tė dal mbi vendimin e gjykatės. Ky vend funksionon mbi bazėn e ligjeve demokratike”, theksoi Berisha, para deputetėve tė kuvendit tė Shqipėrisė.

“Zoti Rama, vendi yt ėshtė nė Parlament, nė mbėshtetje tė lėvizjes sė lirė”, shtoi ai.

Ndėrkohė, kryeministri ka prezantuar edhe Buxhetin e vitit tė ardhshėm nė Parlament, duke e vlerėsuar atė si historik-qė siē tha ai -ėshtė buxheti i vitit tė parė tė ecjes sė sigurt drejt Bashkimit Evropian dhe se do tė miratohet vetėm 4 ditė pasi ministrat e vendeve tė BE-sė vendosėn tė hapin dyert pėr shqyrtimin e kėrkesės sė Shqipėrisė.

“Buxheti i vitit 2010 ėshtė buxheti i dytė pėr cdo shqiptar. Ky ėshtė buxhet historik nė shumė aspekte sepse ėshtė buxheti i vitit tė parė tė ecjes sonė tė sigurtė drej BE-sė”, theksoi kreu i qeverisė.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha- Ramės: Nuk mund tė dalim mbi drejtėsinė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Nov 20, 2009 4:35 pm nga ad

Natyrisht qe perderisa kemi nje vendim gjygjesor te caktuar ne lidhje me rrezultatet e votimeve dhe numerimin e votave mbi ankimimet e subjekteve politike te cilat moren pjese ne zgjedhje, absolutisht ēdo akt tjeter perben nje shkelje te hapur te kushtetutes dhe te gjitha ligjeve qe burojne prej saj qofte ne lidhje me sistemin gjyqsor apo ne lidhje me rrespektimin e pavaresise se pushteteve. Veē te tjerash kjo do te perbente nje precedent tejet te rrezikshem per demokracine ne Shqiperi. Mosrrespektimi i vendimeve gjyqesore, konkretisht mosrrespektimi i vendimeve te Kolegjit Zgjedhor duke hapur kutite, do te thote rikthim 20 vjet mbrapa kur gjykatat shqiptare i merrnin vendimet e tyre ne zbatim te vendimeve te PPSH dhe kur partia ne pushtet ishte mbi te gjitha institucionet. Moszbatimi i orjentimeve te PPSH i bente keto vendime absolutisht te pavlefshme pa permendur ketu pasojat qe kishte gjyqtarii cili kishte guxuar te injoronte vendimin e partise. Nese do te krijohet nje precedent i tille (do te hapen kutite), kjo do te thote qe ne ate moment Kolegji Zgjedhor pushon se qeni, edhe nese do te egzistoje si institucion ai do te kthehet thjesht ne nje institucion qe do ti duhet te zbardhe vendimet e partive te medha. Pra siē shihet kerkesa e Rames eshte jo thjesht antikushtetuese , por ne vetvete ka pasoja rrenuese per institucionet shqiptare dhe per shtetin ligjor. Ne kete kendveshtrim ato mund te konsiderihen kerkesa armiqesore dhe me karakter sabotues ne drejtim te forcimit te themeleve te shtetit ligjor dhe integrimit te vendit. Si te tilla ēdo qytetar shqiptar duke pare "pertej te majtes dhe te djathtes" nuk duhet te behet mbeshtetes dhe bashkepuntor ne nje skenar te tille ogurzi per vendin.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Nov 20, 2009 6:54 pm nga emigranti

a thu rama nuk i ka tqarta tegjitha kto

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi