ILIRIADA PORTAL

Erdogan: Shqipėria mund tė bėhet transit i “Nabucco”

Shko poshtė

21112009

Mesazh 

Erdogan: Shqipėria mund tė bėhet transit i “Nabucco”
Romė - Kryeministri i Turqisė, Rexhep Tajip Erdogan konfirmoi idenė se Shqipėria mund tė marrė rolin e furnizuesit transit tė gazsjellėsit mė tė rėndėsishėm tė kontinentit, “Nabucco”.

Deklarata e Erdoganit erdhi gjatė njė samiti qė po zhvillohet nė Romė pėr sigurinė botėrore dhe ushqimeve, organizuar nga OKB. Ai theksoi se po punohet pėr zgjerimin e rrjetit tė gazit natyror Nabucco drejt Greqisė, Shqipėrisė dhe Italisė.

“Nabucco ėshtė njė nga projektet mė tė rėndėsishme tė BE-sė. Ky projekt ka tre partnerė. Ju e dini se ne furnizojmė me gaz Greqinė, dhe aktualisht po pėrpiqemi ta zgjasim atė drejt Shqipėrisė dhe Italisė. Kėtė projekt ne e konsiderojmė si njė alternativė ndaj ‘Rrymės sė Jugut’. Nėse 'Rryma e Jugut' nuk i plotėson kėrkesat e BE-sė pėr energji, Nabucco do tė jetė njė opsion i rėndėsishėm”, deklaroi kryeministri turk.

Bashkimi Evropian synon tė ndėrtojė gazsjellėsin prej 3 300 kilometrash tė gjatė pėr tė lidhur rajonin e detit Kaspik, Lindjen e Mesme dhe Egjiptin, me Evropėn Qendrore e Perėndimore pėrmes Turqisė, Bullgarisė, Rumanisė dhe Hungarisė. Ideja e BE-sė ėshtė qė tė ndėrtojė njė tubacion tė madh me shumė pika furnizimi dhe shumė degėzime shpėrndarėse.

Nė vendin tonė mund tė ndėrtohet njė regazifikator nė Seman, si dhe njė gazsjellės qė do tė lidhė bregdetin shqiptar me Bullgarinė.

Ndėrkohė, qeveria shqiptare ka hyrė sakaq nė bisedime me Katarin pėr tė siguruar furnizime me gaz tė lėngshėm. Projekti i pėrgatitur nga ASG Power synon tė ndėrtojė njė regazifikator me madhėsi 30 miliardė metėr kub.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi