ILIRIADA PORTAL

Blloku dhe bijtė e Bllokut, nė shesh pėr hapjen e kutive tė votimit

Shko poshtė

21112009

Mesazh 

Blloku dhe bijtė e Bllokut, nė shesh pėr hapjen e kutive tė votimit
Kėrkohet rrėzimi i pushtetit me dhunė

Tė udhėhequr nga kėrkesa pėr hapjen e kutive tė votimit me ēdo kusht nė emėr tė transparencės sė votės sė lirė, opozita nisi ditėn e djeshme protestėn qė do tė zgjasė tre ditė, protestė kjo qė kurorėzoi mitingjet e radhės qė janė organizuar nė disa qytete kryesore tė vendit. Shqiptarėt panė tė ngjiteshin dje nė foltoren e mitingut ish funksionarė tė lartė tė sistemit komunist si dhe bijtė e baballarėve komunistė, etėrit e tė cilėve pėr 50 vjet mė radhė brohoritėn

dhe duartrokitėn dhe mbajtėn gjallė njė sistem, i cili mbajti peng integrimin dhe zhvillimin e vendit. Po dje Gramoz Ruēi, Namik Dokle, Sabit Brokaj, Skėnder Gjinushi, Ditmir Bushati i biri i Sulejman Bushatit, Edi Rama, i biri i Kristaq Ramės dhe nipi i Spiro Kolekės, Ilir Gjoni, i biri i Xhelil Gjonit e shumė tė tjerė u ngjitėn nė podiumin e protestės duke folur pėr lirinė, demokracinė dhe votėn e fshehtė. Si pėr ironi tė fatit, kėta janė emrat qė nė 4 korrik 1990 ishin po sėbashku nė tribunė dhe shanin tė rinjtė shqiptarė qė largoheshin nga vendi i tyre pėr njė jetė mė tė mirė. Ndėrsa sot, gjysma e tyre dalin nė tribuna mitingjesh duke kėrkuar lirinė, hapjen e kutive me pretendimin se vota e tyre ėshtė vjedhur. Pėr fatin e keq tė shqiptareve protesta e djeshme drejtohej po prej asaj nomenklature qė mbajti vendin pėr 50 vjet nė izolim, me tė vetmin ndryshimin se nė podium nuk ishin baballarėt por shokėt dhe bijtė e tyre, tė cilėt flisnin pėr lirinė e shqiptareve. Liri e cila do tė mbrohej nga Edi Rama, nipi i Spiro Kolekės, ish-anėtar i pėrjetshėm i Byrosė Politike tė partisė-shtet, Skėnder Gjinushi i PSD-sė i biri i gjeneralit terrorist tė komunizmit Et`hem Gjinushi, dhe njėherėsh ish-ministėr i Ramiz Alisė nė dhjetor tė ‘90. Deputetėt e rinj tė PS-sė pėr fat tė keq tė shqiptarėve janė fėmijė apo nipėr, tė ish-liderėve tė Byrosė Politike, ish-kupola terroriste e 50 viteve komunizėm.

Gramoz Ruēi
Fjalėn e hapjes sė protestės e mbajti, kryetari i Asamblesė Kombėtare tė PS-sė, Gramoz Ruēi, i cili theksoi se opozita nuk do tė tėrhiqet nga kėrkesa e saj themelore pėr transparencėn e votės dhe tė procesit zgjedhor. Duke iu drejtuar qytetarėve tė pranishėm nė kėtė protestė, ai theksoi se vota e tyre katėr muaj pas zhvillimit tė zgjedhjeve parlamentare ndodhet nė ato kuti, qė sipas tij vjedhėsit e votės kėrkojnė t“i mbajnė mbyllur nė qelinė e krimit elektoral. Ai iu drejtua qytetarėve tė pranishėm se opozita zhvillon kėtė protestė pėr kauzėn e lirisė sė votės, lirisė pėr tė zgjedhur, lirisė pėr tė shpresuar dhe merituar njė jetė mė tė mirė. Gjithashtu ai i ka kėrkuar ndjesė qytetarėve tė Tiranės pėr problemin qė kjo protestė i ka krijuar trafikuar gjatė kėtyre ditėve, duke theksuar se asnjė sakrificė nuk ėshtė e tepėrt sa kohė ajo i shėrben luftės pėr t’i thėnė fund trafikut tė votave.

Namik Dokle
Ndėrkaq nė fjalėn e tij, deputeti socialist Namik Dokle theksoi se kjo protestė zhvillohej nė emėr tė lirisė sė votės, tė tė drejtės sė votės dhe pėr tė vėrtetėn e votės. “Protesta jonė ka njė qėllim: Tė mbrojmė shtėpinė tonė tė pėrbashkėt, Shqipėrinė, demokratike, evropiane!”, u shpreh ai. Ndėr tė tjera, Dokle gjatė fjalės sė tij nė protestėn e opozitės ditėn e djeshme theksoi se kjo protestė zhvillohej edhe pėr ti dhėnė jetė ėndrrės sė ēdo qytetari shqiptar qė dėshiron tė jetojė nė vendin e tij i integruar si evropianė dhe dinjitozė. Gjithashtu, duke folur nė emėr tė grupit parlamentar tė partisė Socialiste, Dokle u ndal edhe tek bojkoti qė kjo forcė politike po i bėn parlamentit, duke bėrė tė ditur se ky bojkot do tė vazhdojė pėr aq kohė sa kėrkesa pėr hapjen e kutive nuk do tė plotėsohet. “Ne deputetėt ju kemi dhėnė njė besė politike, njė besė qė do ta mbajmė. Ne nuk shkojmė nė parlament pa u plotėsuar kushtet e shqiptarėve, e nuk shkojmė nė parlament pėrderisa atje deputetėt duken si kuaj tė vjedhur. Kauza jonė ėshtė tashmė e tė gjithėve”, nėnvizoi ai.

Sabit Brokaj: Pa votė tė lirė s’ka shtet demokratik
Nė protestėn e socialisteve ka marrė pjesė dje edhe ish-nėnkryetari i LSI-sė Sabit Brokaj. Gjatė fjalės sė tij ai ka theksuar se “nuk kam ardhur thjesht tė kėrkojė votėn time, kam ardhur kėtu se ky miting bėhet pėr njė kauzė tė madhe qė nuk i takon njė partie, por qė ėshtė demokraci nėse ne ankohemi pėr parlamentin nė 20 vjet, ankohemi pėr qeverinė, ka vetėm njė pėrgjigje nė themel tė kėtyre nuk ėshtė vėnė vota e lirė, por e klonuar dhe e vjedhur dhe kur kjo ėshtė nė themel ndėrtesa nuk mund tė ndėrtohet mirė”. Duke pėrshėndetur mitingun Brokaj ka thėnė se “derisa vota nuk do tė jetė e lirė dhe transparente, mos prisni tė ketė shtet demokratik. Ky moment i thjeshtė dhe kjo parullė qė ka vetėm dy fjalė, hapni kutitė, ėshtė tepėr domethėnėse. Kjo ndan kusarėt dhe krimin nga njerėzit e ndershėm qė duan tė bėjnė Shqipėrinė, ata qė veprojnė kundėr interesave tė vendit”.

Gjinushi: Berisha mund tė mbyllė kutitė por jo gojėn e njė populli
Hapjen e kutive e ka kėrkuar dje edhe kryetari i PSD-sė Skėndėr Gjinushi. Gjatė fjalės sė tij ai ka theksuar se populli ka votuar pėr largimin e Berishės dhe qeverisė sė korruptuar. “Jemi kėtu pėr tė thėnė se kriza jonė ėshtė pushtimi i kuvendit me shumicėn e paligjshme qė nuk e ka votėn e popullit. Shqiptarėt dinė ta mbrojnė votėn e tyre. Ne do tė thėrrasim sė bashku, Sali ik. Ne nuk mund tė mbetemi i vetmi vend nė Ballkan qė nuk qeveriset mbi votėn e lirė. Hapja e kutive i hap rrugėn lėvizjes sė lirė tė shqiptarėve dhe largimit tė detyruar tė Saliut. Kufijtė e mbyllur janė rezultat i politikės sė kutive dhe votave tė mbyllura, tek ne flitet pėr hapjen e dosjeve tė sigurimit dhe asnjėherė nuk hapen ato, nuk zbardhen dosjet e korrupsionit, flitet pėr manipulim zgjedhjesh dhe nuk bėhet transparenca pėr to. Ky ėshtė morali i regjimit tė sotėm tė Berishės, i cili do votat e mbyllura pėr tė kontrolluar politikanėt e blerė, por Saliu mund tė mbyllė kutitė, mund tė mbyllė gojėn e politikanėve, por jo gojėn e njė populli tė tėrė”.

Eva GjuraSOT
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi