ILIRIADA PORTAL

Tubimi i PS, LSI: Ramės t’i vijė turp qė pėrbuzi protestėn tonė pėr votėn e lirė njė vit mė parė

Shko poshtė

23112009

Mesazh 

Tubimi i PS, LSI: Ramės t’i vijė turp qė pėrbuzi protestėn tonė pėr votėn e lirė njė vit mė parė
Vasili deklaron se zgjedhjet e parakohshme duhet tė bėhen pėr tė zgjedhur njė kryetar tė ri tė PS

Ministri i Shėndetėsisė njėkohėsisht Sekretar i Pėrgjithshėm i LSI, Petrit Vasili, ka komentuar akuzat e opozitės ndaj tij si dhe kauzėn e re tė PS pėr zgjedhje tė parakohshme. Vasili u shpreh se me tė vėrtetė duhen bėrė zgjedhjet e parakohshme, por jo pėr tė ndėrruar qeverinė e certifikuar nga tė gjitha faktorėt vendas dhe jashtė, por pėr tė zgjedhur njė kryetar tė ri tė Partisė Socialiste mė tė pėrgjegjshėm se ky aktuali.

“Zgjedhjet parlamentare nuk kanė kurrfarė lidhje me ngjarjet aktuale. Shqipėria ka njė qeveri legjitime, e cila ka dalė nga njė palė zgjedhje tė certifikuar nga tė gjitha komisionerėt vendas tė tė gjitha nivele, si dhe nga faktorėt ndėrkombėtar. Zgjedhjet e parakohshme duhen pėr tė zgjedhur njė kryetar tė ri tė Partisė Socialiste”, theksoi Ministri i Shėndetėsisė. Duke komentuar protestėn maratonė tė PS, Vasili solli nė vėmendjen ngjarjet e njė vitit mė parė, kur LSI hyri nė grevė uri pėr votėn e lirė, ndėrsa Partia Socialiste dhe Edi Rama, tallej dhe pėrbuzte atė protestė. Ministri Vasili shtoi gjithashtu se Edi Rama, para se tė protestojė nė shesh, duhet t’i kėrkoje ndjesė LSI, qė u tall dhe pėrbuzi sakrificėn e saj njė vit mė parė, pėr votėn e lirė. “Duke qenė se jam edhe Sekretar i Pėrgjithshėm i LSI, kujtoi se njė vit mė parė, ka qenė LSI qė ka hedhur parullėn “Vota ėshtė e shenjtė”, parullė e cila u pėrbuz nga Rama. Ndėrsa sot Rama del po me tė njėjtėn parullė. Kjo ėshtė PS qė ėshtė tallur me LSI dhe realizoi njė kompromis tė madh me PD”, tha Vasili. Mė tej Ministri Vasili u ndal te akuzat e opozitės ndaj kėshillave tė tij pėr tė pasur kujdes nga grumbullimet nė sheshe, pėr shkak tė virusit tė gripit tė derrit. Ai u shpreh se situata serioze e pandemisė, ėshtė njė situatė e tillė qė nuk ka lidhje me zhvillimet politike. “Pėr sa i takon situatės pandemike nė vend, kjo ėshtė njė situata qė nuk ka lidhje dhe qė nuk varet nga politika. Kėto kėshilla janė pėrsėritur gjatė gjithė vitit, nė mėnyrė qė qytetarėt tė tregohem sa mė tė kujdesshėm, pėr tė mos u prekur nga ky virus. Jam i ēuditur qė Partia Socialiste vetėm dje u kujtua se nė Shqipėri ekziston njė situatė e tillė. Ėshtė i trishtueshėm fakti qė nė shekullin e XXI, Partia Socialiste e lidh nė njė mėnyrė tė trashė objektivet e saj politike me situatėn shėndetėsore nė vend”, vijoi Sekretari i Pėrgjithshėm i Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, Petrit Vasili. Nė kėtė mėnyrė Vasili i hodhi poshtė akuzat e opozitės se kėshillat e tij pėr tė pasur kujdes nga virusi i gripit tė derrit, janė tė diktuara politikisht, me qėllimi pėr tė zvogėluar pjesėmarrjen nė protesta. Ministri Vasili shtoi se pėrpjekja e PS pėr t’u marrė me kėshilla qė kanė lidhej me problemet shėndetėsore, vjen si pasojė e dėshtimit politik. Ai theksoi se edhe kur opozita ka qenė nė pushtet, qytetarėve u janė dhėnė kėshilla pėr t’u ruajtur nga viruse tė ndryshe qė kanė prekur vendin tonė. “Edhe ku opozita ka qenė nė pushtet, ne kemi dhėnė sugjerime tė ngjashme. Mungesėn e njė kauze dhe dėshtimin politik opozita pėrpiqet ta lidhė me problemet shėndetėsore.

Akuzat e PS
Njė ditė para protestės, Partia Socialiste ka reaguar ndaj apelit qė Ministri i Shėndetėsisė, Petrit Vasili, u bėri protestuesve, pėr tė pasur kujdes nga gripi i derrit. Nėpėrmjet zėdhėnėses, Armela Imeraj, PS u shpreh se protesta do tė ēlirojė vendin nga virusi qeveritar. “Tė zėnė nė hallin e frymės opozitare qė po rritet pėrditė nė Shqipėri, Derri e Dosa e qeverisė nxorėn derrkucin e vogėl tė kopesė qeveritare qė tė trembin protestuesit e nesėrm me gripin e Derrit. Le tė qeshim me kėtė pėrrallė tė re tė Derrit e Dosės qė e kanė infektuar qeverinė e Shqipėrisė me virusin kėrcėnues tė lirive e tė drejtave pėr tė cilat do tė protestojmė fuqishėm nesėr. Sot ne jemi mė tė shumtė e mė tė vendosur se kurrė pėr ta shėruar vendin tonė e pėr ta ēliruar shtetin tonė nga ky virus i padurueshėm. Dhe s'ka kope nė pushtet qė na zmbraps nė rrugėn tonė tė drejtė e tė pakthyeshme”, ėshtė shprehur Imeraj.


Manjani: Nuk mė interesojnė as protestat, as kauzat e PS
Kryetari i Komisionit tė Ligjeve, Administratės Publike dhe Sigurisė nė Partinė Socialiste, Ylli Manjani, mbajti njė qėndrim tejet shpėrfillės ndaj protestės maratonė tė partisė sė tij para Kryeministrisė. Manjani tha se nuk i interesonte mė asnjė nismė e PS dhe as njė lloj deklarate pėr dhunė apo pėr ndėrprerje tė bojkotit. Sipas Manjanit nisme tė tilla fjalė pėr votėn e lirė nuk meritojnė mė vėmendje. Ylli Manjani, qysh pas humbjes sė zgjedhjeve u pozicionua hapur kundėr qėndrimit tė Edi Ramės nė PS, duke e bėrė atė pėrgjegjėsin kryesor pėr humbjen e zgjedhjeve. Ai madje kėrkoi edhe respektimin e statutit pėr ēėshtjen e rikandidimit, si dhe denoncoi shkeljet e statuti nga Rama. Manjani gjithashtu ka shprehur gatishmėrinė e tij, pėr t’u futur nė Parlament, nisė KQZ i jep atij mandatin e deputetit, mandat i cili mund t’u hiqet deputetėve aktual tė PS pėr shkak tė bojkotit.

Adriatik Doēisot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23788
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Tubimi i PS, LSI: Ramės t’i vijė turp qė pėrbuzi protestėn tonė pėr votėn e lirė njė vit mė parė :: Komentet

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi