ILIRIADA PORTAL

Ultimatumeve tė Edi Ramės u kundėrpėrgjigjet edhe Ilir Meta: “Protestat e opozitės, si festat e Pezės”

Shko poshtė

24112009

Mesazh 

Ultimatumeve tė Edi Ramės u kundėrpėrgjigjet edhe Ilir Meta: “Protestat e opozitės, si festat e Pezės”

Ultimatumit tė Edi Ramės pėr hapjen e kutive, i ėshtė pėrgjigjur dje edhe LSI, pėrmes kryetarit tė saj dhe njėherazi Zėvendėskryeministrit dhe ministrit tė Jashtėm Ilir Meta. Kreu i LSI, u shpreh se ultimatumet e Ramės janė jashtė ēdo logjike demokratike, qytetare dhe ēdo mendėsie evropiane. “Njė ultimatum u dha pėrpara qė nė datėn 20 nėntor do tė bėhej nami, ndėrsa ju sot e shikoni apo jo, qė jemi kėtu me ju me tė gjithė mediat”, ironizoi Meta, duke ftuar edhe njėherė tjetėr lidershipin e PS-sė qė tė heqė dorė nga politika e dėshtuar e nxitjes sė tensioneve, tė rrėmujave, tė ultimatumeve tė pa vlera, pasi Shqipėria ėshtė njė vend tėrėsisht demokratik, ėshtė njė vend qė ka Kushtetutėn e saj, ėshtė njė vend qė ėshtė anėtar i NATO-s, ėshtė njė vend qė po pėrgatitet tashmė pėr tė hyrė nė njė fazė tė re tė anėtarėsimit BE.
Ministri i Jashtėm, Ilir Meta, theksoi se, “Shqipėria ėshtė njė vend qė brenda vitit tė ardhshėm pret qė qytetarėt e saj tė fitojnė njė tė drejtė tė ėndėrruar prej kohėsh, atė tė liberalizimit tė vizave me Evropėn, dhe nė kėtė drejtim opozita ka vetėm njė rrugė, atė tė respektimit tė votės sė qytetarėve shqiptarė”.
Ai i cilėsoi si tė dėshtuara pėrpjekjet e Ramės, duke shtuar se “nuk ka njeri nė Shqipėri qė tė besojė pėrrallėn e Kryetarit tė PS-sė, pėr hapjen e kutive”.
“Tė gjithė e dinė qė kutitė e zgjedhjeve i bėri vetė Edi Rama. Edhe numėrimin, edhe firmosjen, edhe vulosjen, pra ishte vetė Edi Rama me 20 mijė komisionerėt e tij nė tė gjithė Shqipėrinė qė i bėri. Kjo ėshtė njė histori e mbyllur”, deklaroi Meta.
Sipas tij, alibia e kutive pėr tė justifikuar marrjen e pushtetit me forcė, absolutisht jo vetėm qė ėshtė e dėshtuar, jo vetėm qė po kthehet nė njė gjė qesharake, por ėshtė edhe e turpshme sepse nuk ka qenė nė traditėn e PS-sė. Duke iu referuar protestave njė dy ditėve mė parė, Meta tha se kėtė herė Festa e Darkės sė Pezės, u bė nė Tiranė.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi