ILIRIADA PORTAL

Rama kėrkon paralizimin e vendit, kėrkohet bllokimi i shėrbimeve pėr qytetarėt nga vendorėt socialistė

Shko poshtė

26112009

Mesazh 

Rama kėrkon paralizimin e vendit, kėrkohet bllokimi i shėrbimeve pėr qytetarėt nga vendorėt socialistė
PS, gati tė lėshojė kushtrimin pėr marrje tė pushtetit me dhunė

Kryetari i Partisė Socialiste ndodhet nė njė situatė tė vėshtirė. Pas dėshtimit tė protestės tre ditore nė Tiranė ku kishte paralajmėruar lėvizje tė mėdha dhe zhvillime tė papritura, tashmė duhet tė gjejė patjetėr njė kauzė pėr tė motivuar turmėn qė mblodhi nė shesh dhe i lodhi pėr tre ditė me radhė. I duhet tė shpėtojė veten nga turpi i dėshtimit dhe pėr kėtė i duhet kohė tė pėrgatisė njė strategji tė qartė mbrojtjeje. Kohė tė cilėn ia ka pėrcaktuar vetes

dhjetė ditė dhe pėr tė mbajtur njerėzit e tij nė parti nėn kontroll, kėtė ultimatum ia ka drejtuar kryeministrit Berisha dhe qeverisė sė tij duke i thėnė se pas dhjetė ditėve Berisha duhet tė vendosė tė hapė kutitė e votimit. Kohė e mjaftueshme kjo pėr tė krijuar njė skenar tė qartė destabilizimi tė vendit dhe tashmė skenari i tij ėshtė marrė vesh pothuajse nga tė gjithė. Pėr tė destabilizuar situatėn nė vend, kryetari i PS-sė Rama fillimisht do nisė punėn me pushtetin vendor njė pjesė tė tė cilit e ka vetė nėn komandė. Brenda muajit dhjetor Rama do tė mbledhė tė gjithė kryetarėt e njėsive vendore dhe tė bashkive qė drejtohen nga PS-ja dhe do tu kėrkojė qė tė paralizojnė punėn nė institucionet e tyre duke mos u shėrbyer qytetarėve qė i kanė votuar duke mos ofruar asnjė shėrbim publik. Gjithashtu do tė manipulojė studentėt duke u pėrpjekur tė organizojė protesta qė tė bojkotojnė mėsimin dhe arsyet po pėrgatitet po njėra prej tyre mund tė jenė diplomat tė nivelit DND, apo me rritjen e pagesave pėr disa degė. Do pėrpiqet tė bllokojė shėrbimin publik kryesisht nė Tiranė duke paralizuar qarkullimin e autobuzave dhe taksive qė shėrbejnė nė kryeqytet dhe janė nė varėsi tė bashkisė sė Tiranės. Do ti bėjė thirrje biznesit tė vogėl qė tė mos paguajė taksat vjetore. Nė kėtė protestė kryetari i PS-sė dhe i bashkisė Rama do tė pėrpiqet qė pjesė e destabilizimit tė tij tė jenė edhe ish-ushtarakėt duke i nxjerrė nė rrugė qė tė protestojnė pėr pensionet e tyre. Do tu kėrkojė minatorėve qė tė bllokojnė punėn nė miniera pasi disa shoqata janė bėrė pjesė e bashkėpunimit tė tij politik si dhe do tė nxisė qytetarėt qė tė marrin asistencė sociale tė ngrihen nė protestė, po ashtu edhe tetraplegjikeve dhe paraplegjikėve do tu hiqet trajtimi me qėllim qė ti nxisė dhe ato nė protesta. Tė gjithė kėtė pjesė tė shoqėrisė kryetari i PS-sė Rama do tė pėrpiqet ti vėrė nė lėvizje pėr ti bashkuar me qėndrimin e tij me qėllim destabilizimin e situatės politike nė vend. Gjithēka do tė ndodhe para vitit tė ri pasi nė fund tė muajit deputeteve tė grupit parlamentarė tė PS-sė ju mbaron mandati i deputetit dhe nėse ata nuk shkojnė nė parlament atėherė ju digjet ky mandat. Deri mė tani njė pjesė e deputetėve tė PS-ja janė shprehur se nuk kanė ndėrmend tė djegin mandatin dhe se nėse deri nė dhjetor nuk ėshtė zgjidhur ky ngėrē politik ata do tė thyejnė urdhrin e Ramės dhe do tė bėhen pjesė e seancave. Por nėse grupi pėrcahet Rama ka humbjen e partisė sė sigurtė dhe sulmin e bazės njė pjesė tė tė cilėve nuk e duan. Rama po pėrpiqet tė bėjė gjithēka pėr tė shpėtuar veten e tij pasi nė tė kundėr baza dhe deputetėt do ti kėrkojnė llogari pėr humbjen e zgjedhjeve tė 28 qershorit, humbje tė cilėn ai deri mė tani ėshtė pėrpjekur tua faturojė tė tjerėve dhe duke ia lėnė nė kurriz bazės nga e cila ka nisur tė bėjė edhe spastrimet e para ndėshkuese. Destabilizimi i situatės politike nė vend duket se ėshtė e vetmja mundėsi e kryetarit tė PS-sė pėr tė tėrhequr edhe vėmendjen e ndėrkombėtarėve, tė cilėt deri mė tani nė ēdo dalje tė tyre publike ku ėshtė pėrmendur ēėshtje e Shqipėrisė kanė kritikuar qėndrimin e tij dhe i kanė kėrkuar qė tė behėt pjesė e Kuvendit, pasi opozita bėhet ne foltoren e parlamentit dhe jo nė rrugėt me protesta. Thirrje qė kanė rėnė nė vesh tė shurdhėr por qė kanė ndikuar shkuar mjaft nė kredon politike tė opozitės e cila sa vjen dhe humb pike megjithėse ėshtė njė nga opozita mė tė mėdha nė numėr qė ka pasur deri mė sot Kuvendi ynė.

sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23628
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi