ILIRIADA PORTAL

Emrat e biznesmenėve qė financuan PD dhe PS

Shko poshtė

26112009

Mesazh 

Emrat e biznesmenėve qė financuan PD dhe PS
BLEDAR HOTI

Zbardhen emrat e donatorėve qė financuan fushatėn e Partisė Demokratike dhe Partisė Socialiste. Nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve janė depozituar raportet audituese, ku pėrfshihen edhe emrat e donatorėve jo publikė, si firma apo persona privatė. Pėr partinė pushtet, sipas auditivit tė kryer nga ana e ALB BB AUDITING, me pėrfaqėsues ligjorė Lavdimir Fushaj janė 62 donatorė me njė vlerė 32.101.700 lekė. Ndėrsa nė raportin e auditit tė Partisė Socialiste, tė kryer nga ana e ekspertit kontabėl, Mihal Ziu, rezulton se ka pasur si donacione nė lekė dhe nė natyrė nga 12 firma dhe persona privatė. Nė total kėto kapin vlerėn e 6.855.136 lekė.
Deputetėt dhurues
Pesė deputetė demokratė kanė dhuruar fonde pėr PD-nė pėr pėrballimin e fushatės elektorale. Deputetėt e qarkut tė Shkodrės Paulin Stėrkaj, Gjok Uldedaj dhe Gėzim Dibra kanė dhuruar secili nga 150.000 lekė tė reja pėr fushatėn elektorale. Ndėrsa dy deputetėt e PD-sė tė qarkut tė Vlorės, Kreshnik Ēipi dhe Ardian Kollozi, kanė dhuruar pėr PD-nė nga 1 milionė lekė tė reja secili. Emrat e 63 individėve pėrfaqėsojnė personat qė kanė detyrimin tė paguajnė pėrfshihen nė vlerat e derdhura nga 100 mijė deri nė 1 milionė lekė. “Dhurimi i fondeve publike ėshtė bėrė nė llogaritė e posaēme, tė hapura pranė Bankės Credins me numėr llogarie 168.634 lekė tė reja, 169.086 euro, 169.085 USD, pėr tė cilėn ėshtė njoftuar dhe deklaruar pranė KQZ-sė, qė pėrpara nisjes sė fushatės zyrtare”, thuhet nė raportin e kontabilistit Fusha. Nė tė theksohet se shpenzimet totale qė ka kryer PD-ja pėr fushatėn zgjedhore nuk e kalojnė kufirin e pėrcaktuar nė nenin 90 tė Kodit Zgjedhor, nė tė cilėn nuk duhet tė kalojnė dhjetėfishin e shumės totale qė i jepet nga shteti partive. Tė gjitha shpenzimet e kryera gjatė fushatės zgjedhore janė dokumentuar, sipas raportit, duke respektuar legjislacionin nė fuqi. Ndėrsa disa, donatorė qė kanė dhuruar shumė maksimale prej 1 milionė lekėsh tė reja.
Dhuruesit e PS-sė
Partia Socialiste ka si 17 donatorė, tė cilėt kanė ofruar para nė dorė dhe dhuratat e ndryshme. Tė tilla janė si pėr karburante, apo pėr posterat qė u pėrdoren gjatė fushatės elektorale. Socialistėt, tė paktėn zyrtarisht, kanė dy dhurues nė vlerėn maksimale tė 1 milionė lekėve. “Dhuratat e konsumuara nė mallra materiale nė natyrė kapin shumėn e 1.677.000 lekė. Kėto dhurime janė pėr 6500 litra karburant me vlerė 1.165.000 lekė dhe 20 mijė postera publicitare nė vlerė 512.000 lekė. Sasia e tyre vėrtetohet me deklaratėn e donatorit, kurse vlerėsimi ėshtė bėrė nga departamenti i financės sė PS-sė. Nga verifikimi rezulton se ky vlerėsim ėshtė nė pajtim me ēmimin e tregut”, thuhet nė raportin e kontabilistit Mihal Ziut. Nė tė theksohet se nga verifikimet rezulton se kėto shpenzime janė tė dokumentuara dhe tė evidentuara nė pajtim me rregullat kontabėl.
Vendimi i KQZ-sė
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mori dje vendimin pėr pranimin e tė gjithė auditiveve tė paraqitura pėr 26 partitė politike, duke pranuar shifrat e paraqitura. Pro auditeve tė paraqitura kanė votuar gjashtė anėtarėt e KQZ-sė. Ndėrsa kundėr votoi Hysen Osmanaj. Nė kėtė mbledhje ishte parashikuar marrja e dy vendimeve, e para lidhej miratimi i raporteve tė paraqitura si dhe marrja e masave ndėshkimore pėr disa parti pėr shkelje tė afatit dhe pėr mos hapjen e llogarive bankare. Nė lidhje me propozimin e dytė pati kontestime nga ana e pėrfaqėsuesit e PAD-sė, Genci Anastasi nė cilėn partia e tij ishte gjobitur me 50 mijė lekė tė reja sė bashku me 15 subjekte tė tjera. Sipas tij, ky ishte njė vendim i padrejtė dhe se duhej tė anulohej. Nė tė njėjtėn kohė parashikohej gjoba me 60 mijė lekė dhe pėr 8 subjekte tė tjera pėr shmangie tatimore. Nėnkryetarja e KQZ-sė, Dėshira Subashi deklaroi se “nuk mund tė merrej njė vendim i tillė pa njoftuar mė parė edhe vetė partitė politike”. Kreu i KQZ-sė, Arben Ristani e miratoi njė gjė tė tillė, duke theksuar se “pėr kėtė procedurė do tė ndjekim tė gjithė procedurėn qė parashikon Kodin i Procedurės Administrative”.

DONACIONET PER PARTITE

Donatorėt e Partisė Socialiste

“Condor” shpk 5 000 euro
“Arela” shpk 5 000 euro
“Matrix Contruction” 5.000 UDS
Shoq. Investitorėve Italianė 1967 euro
“Kastrati” sh.a 200.000 lekė
“Besa R” shpk 100.000 lekė
“Albaco Shoes” shpk 349.000 lekė
Sponor i paidentifikuar 30.000 mijė
Hotel “Kontinental” 30.000 lekė
Edmond Ziso 400.000 lekė
Agim Shendelia 1.000.000 lekė
“Dajti Ekspres” sh.p.k 1.000.000 lekė
Rodolf Dalipi 512.000 lekė pėr 20 mijė postera
Hysni Bedo 240.000 lekė pėr 2.000 litra naftė
Leonard Mone 300.000 lekė pėr 2.500 litra naftė
Ilir Kure 375.000 lekė pėr 3.000 litra benzinė
Shkėlqim Shehaj 250.000 lekė pėr 2.000 litra naftė

Totali nė lekė 6.855.136 lekė


Donatorėt e Partisė Demokratike

Dhurues nė selinė Qendrore

Gėzim Nexhipi 500.000 lekė
Gėzim Demushi 500.000 lekė
Sofokli Qose 500.000 lekė
Skėnder Kulli 500.000 lekė
Riza Shijaku 500.000 lekė
Skėnder Rama 500.000 lekė
Rexhep Demseri 500.000 lekė
Lirim Abazi 500.000 lekė
Besnik Ismaili 500.000 lekė
Farudin Gjondeda 500.000 lekė
Arben Mata 500.000 lekė
Matilda Kotorri 300.000 lekė
Genci Lufi 300.000 lekė
Gani Vlashi 300.000 lekė
Tomi Papadhopuli 300.000 lekė
Ardian Isaku 300.000 lekė
Fitim Mesini 300.000 lekė
Fatmir Mesini 300.000 lekė
Arben Alia 500.000 lekė
Emine Ēela 500.000 lekė
Pranvera Lalaj 130.000 lekė
Ervin Pellumbi 430.000 lekė
Ram Oruēi 700.000 lekė
Selman Haziraj 800.000 lekė
Myrteza Karalliu 1.000.000 lekė
Xhafer Xhako 1.000.000 lekė
Bedri Ruta 1.000.000 lekė
Fatos Ēela 1.000.000 lekė
Saimir Neza 1.000.000 lekė
Edmond Bllako 1.000.000 lekė
Nė Valutė
Rezart Koēi 1500 USD
Vojo Avdullaj 1500 USD
Arianit Hysenaj 2000 USD
Amarda Shanaj 2000 USD
Daniel Xhakerri 1.500 USD
Artur Shehu 2.000 USD
Sokol Murati 2.000 USD
Artur Bejleri 5.000 USD
Ferdinand Saka 5.000 USD
Roland Petrushaj 2.000 USD
Xheladin Shtyllaj 6.000 USD
Alban Myftari 2.000 USD
Egi Pinari 2.000 USD
Mark Lekgjonaj 3.000 USD
Andi Pėrmeti 2.000 USD
Klodian Shehu 2.500 USD
Ilirjan Laēi 3.000 USD
Shkėlzen Ēekrezi 2.500 USD
Ndrek Gjini 4.000 USD
Bardha Loci 3.000 USD
Dhurues nėn 100 mijė lekė nė total 4.020.000 lekė
Totali 26.760.000 lekė

Dhurues nė rrethe
Agron Haxhiraj 1.000.000 lekė
Sulo Shehu 1.000.000 lekė
Kreshnik Ēipi 1.000.000 lekė
Ardian Kollozi 1.000.000 lekė
Lefter Llanaj 300.000 lekė
Genci Mustafaraj 150.000 lekė
Paulin Sterkaj 150.000 lekkė
Gjok Uldedaj 150.000 lekė
Gėzim Dibra 150.000 lekė
Aredin Behari 125.000 lekė
Marin Suli 191.000 lekė
Rami Isufi 125.000 lekė

panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Emrat e biznesmenėve qė financuan PD dhe PS :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Nov 26, 2009 5:06 pm nga bulqizaku

kto trams qekan ma pak po ma pasanik

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Nov 26, 2009 8:15 pm nga nardlushnja

PS------6.855.136 leke
PD-----26.760.000leke

Kane te drejte keta qener qe mi bejne vilat si ju do bytha

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi