ILIRIADA PORTAL

Bumci: Edi Rama, i implikuar ne "Banden e "Lushnjes"

Shko poshtė

26112009

Mesazh 

Bumci: Edi Rama, i implikuar ne "Banden e "Lushnjes"
Aldo Bumci, ne nje interviste dhene mbreme per Ora News, tha se kreu i "Bandes se Lushnjes", Aldo Bare dhe krahu i djathte i tij, Enver Dondollaku, per te kontrolluar te gjithe ekonomine e qytetit te Lushnjes perdornin te gjitha metodat, duke nisur me terrorin dhe duke bashkepunuar me eksponente te politikes se majte qe ishte ne pushtet dhe nepermjet tyre fitonin tenderet publike. Sipas Bumcit, ne pergjimet e bisedave te tyre nga policia italiane, citohen emrat e shume politikaneve te majte shqiptare dhe krahas emrit te deputetit te PS, Erion Brace, figuron edhe ai i kryebashkiakut te Tiranes dhe njekohesisht kryetari i PS, Edi Rama. Telefonata ku shfaqet emri i Rames, eshte kryer ne oren 13.08 te dates 22 shkurt 2003, ne periudhen kur Kuvendi diskutonte ngritjen e nje komisioni parlamentar hetimor ndaj kryebashkiakut, komision, i cili drejtohej nga deputeti Sokol Olldashi. Ne ate kohe ne mjaft gazeta dhe media vizive, kreu i Bashkise se Tiranes akuzohej publikisht per "ndertimet e disa pallateve ne qender te Tiranes nga njerezit e "Hakmarrjes per Drejtesi". Bumci tha se Edi Rama po kandidonte atehere per nje mandat te dyte ne krye te Bashkise dhe ky fakt ka zgjuar edhe vemendjen e dy krereve te bandes se Lushnjes, Aldo Bare dhe Enver Dondollaku, biseda telefonike te te cileve jane pergjuar nga Prokuroria italiane.

Me tej, Bumci ka cituar se Dondollaku, duke biseduar me Aldo Baren eshte shprehur se: "Edi Rama rrezikon te humbe mandatin, sepse po ndihmon ata te "Hakmarrjes". Hetuesit italiane kane zbuluar se, "ata te Hakmarrjes" personifikonin anetaret e organizates kriminale "Hakmarrja shqiptare per Drejtesi". Kjo bande kishte hyre ne konflikt me banden e Lushnjes ne kete periudhe per tenderin e pastrimit te qytetit te Lushnjes. Nje konflikt qe shkaktoi pese viktima ne te dyja krahet, dhe pikerisht per kete qellim banda e Lushnjes ishte e vemendshme ndaj lidhjeve qe kishte Edi Rama me njerezit e "Hakmarrjes". Sipas dosjes se policise italiane, citimi per Edi Ramen eshte kryer gjate bisedes mes Enver Dondollakut me Aldo Baren qe ndodhej ne Turqi dhe fliste me celularin me numer 0090/5369646988. Fillimisht, Dondollaku ka sinjalizuar "Profesorin", nofka e Aldo Bares, per faktin se forcat speciale te policise ishin nisur ne Tropoje, nje informacion qe mund te thoshte se banda nuk do te kishte ndonje shqetesim ne bazen e saj. Me pas, Dondollaku shton edhe lajmin per Edi Ramen qe rrezikonte te humbte mandatin. Kjo mund te kete lidhje me faktin, se ngritja e Komisionit Hetimor, Olldashi kishte per qellim edhe verifikimin e shkeljeve te dyshuara te kryebashkiakut Rama, sidomos ne ndertimin e pallateve nga njerezit e organizates kriminale, "Hakmarrja per Drejtesi". Kete konflikt interesi mes bandave, duket se Enver Dondollaku e ka pare me interes t'ia transmetoje Aldo Bares.

Konflikti Aldo Bare - "Hakmarrja..."

Perplasja e bandes se Lushnjes me organizaten kriminale "Hakmarrja per Drejtesi" nisi qe ne pranveren e vitit 2002. Shkak u be fitimi i tenderit prej 1.2 milion dollaresh per pastrimin e qytetit te Lushnjes. Njerezit e bandes se Bares dhe ata te "Hakmarrjes per Drejtesi", qe sipas pergjimeve te bisedave nga Prokuroria italiane perfaqesoheshin prej Roland Shytit, i mbiquajtur prej bandes "Mustaqekuqi", kerkonin qe te siguronin kete fond te majme me nje afat 5-vjecar. Pas presioneve ndaj krereve te Bashkise, te dyja bandat u gjenden, duke matur forcen me njera-tjetren. Ky konflikt i ashper solli edhe 5 te vrare dhe 6 te plagosur. Ne telefonaten numer 161 te shkeputur nga dosja e Prokurorise se Torinos, e kryer ne date 25 mars 2003, vihet re nje tjeter detaj per kete shqetesim te bandes per organizaten "Hakmarrja per Drejtesi". Dondollaku dhe Aldo Bare flasin per faktin qe, "Mustaqekuqi" (Roland Shyti) "kishte marre nje kapar prej 500 mije eurosh per tenderin e pastrimit te qytetit te Lushnjes". Fillimisht tenderi i pastrimit te qytetit u fitua nga firma qe kishte pas saj njerezit e "Hakmarrjes". Por, pas atentateve dhe vrasjeve nga te dyja krahet, tenderin e pastrimit te qytetit te Lushnjes e fitoi nje firme qe zyrtarisht nuk kishte lidhje me asnje krah te bandave. Pronari i firmes qe fitoi tenderin e pastrimit deklaroi atehere ne nje interviste se jo vetem qe ishte marre peng dhe kercenuar, por kishin tentuar edhe ta vrisnin ne momentin qe kishte dashur te terhiqte kestet e metejshme te tenderit.

Telefonata 145

Biseda ne gjuhen shqipe, ora 13.08 e dates 22 shkurt 2003 mes qytetareve shqiptare te quajtur Enver Dondollaku, "Goni" dhe "profesorit" (Aldo Bare).

Transkriptim ne forme permbledhese i telefonates me Imei nr. 350642073479560 i perdorur nga "Goni" (Dondollaku) drejt numrit te nje celulari turk 0090/5369646988 te perdorur nga "Profesori" (Aldo Bare).

"Goni" (Dondollaku) i thote "Profesorit" se do te flase perseri me shefin e Policise Kriminale. "Profesori" i komunikon qe te mos dergoje Erionin. "Goni" i thote se ka mesuar se reparti special i Policise se Tiranes (RENEA) ka vajtur ne Tropoje... Goni shton se, Edi Rama rrezikon te humbe mandatin, sepse po ndihmon "ata te Hakmarrjes". "Profesori" e pyet nese kane nisur serish punen. "Goni" i pergjigjet po, duke shtuar se kerkon te nise pune me prostituta, por "profesori" nuk e aprovon dhe e fton te shkoje tek ai ne Turqi.

koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23793
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Bumci: Edi Rama, i implikuar ne "Banden e "Lushnjes" :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Nov 26, 2009 4:42 pm nga emigranti

me gjithe keto fakte kunder edi rames qe po publikohen ēdo dite ne gazetat shqiptare perseri prokuroria hesht ndersa per politikanet e djathte i mjafton nje akuze nga goja e me ordinerit per te hap hetime

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Nov 26, 2009 5:03 pm nga bulqizaku

edi rama o shoqi i kabiles veē o pak ma i bardh

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Nov 26, 2009 8:06 pm nga nardlushnja

Te gjitha keto jane budallalleqe.
banda e Aldo Bares ka vepruar ne rremujat e 1997 dhe nuk kishte lidhje me tendera dhe budallalleqe.Thjesht ata ishin bande kriminale dhe pik.Nuk ishin te rangut te tille qe te kishin lidhje me politikane.Jo jo nuk ishin kaq larte.
Po te kishin lidhje me socialistet Aldo nuk do te largohej nga shqiperia ne ato vite sepse dihet shume mire qe ne pushtet deri ne 2005 ishin socialistet.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Nov 28, 2009 12:19 am nga arberia

po nuk e ka nxjerre Aldo Bumci,nga mendja e vet kete,por e ka nxjerre policia italiane

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi