ILIRIADA PORTAL

Politikanėt e djathtė festojnė Pavarėsinė dhe Ēlirimin

Shko poshtė

28112009

Mesazh 

Politikanėt e djathtė festojnė Pavarėsinė dhe Ēlirimin
Tiranė - Politikanėt e djathtė zhvilluan homazhe pranė memorialit “Nėnė Shqipėri”, me rastin e ditės sė Pavarėsisė dhe asaj tė Ēlirimit.Si ēdo vit, e djathta shqiptare e kremton Ditėn e Ēlirimit mė 28 nėntor, ndryshe nga e majta qė tradicionalisht e feston mė 29 nėntor.

Tė pranishėm nė homazhe ishin Presidenti i Republikės, z. Bamir Topi, Kryeministri, z. Sali Berisha dhe Kryetarja e Kuvendit, znj. Jozefina Topalli.

“Sot kemi rastin tė kthejmė nė memorien tonė, mė shumė se kurrė, veprėn e atdhetarėve tanė, tė cilėt me sakrificėn e tyre bėnė tė mundur qė nė kėtė ditė tė kemi njė Shqipėri demokratike, si anėtare e denjė e aleancės sė NATO-s”, deklaroi Presidenti Topi nė fjalėn pėrshėndetėse tė tij.

Ndėrkohė, Kryeministri Berisha vlerėsoi veprėn e Ismail Qemalit dhe atdhetarėve tė tjerė qė sakrifikuan jetėn e tyre nė Luftėn e Dytė Botėrore.

“Sot ėshtė ditėlindja e kombit. Ėshtė dita e nderimit mė tė madh pėr Ismail Qemalin, i cili themeloi Shqipėrinė e Pavarur pas pėrpjekjesh tė mėdha dhjetėra vjeēare. Ėshtė dita e djemve dhe e vajzave shqiptare qė u pėrballėn me barbarėt e nazizmit gjerman. Sot ne kremtojmė ditėlindjen e kombit dhe heroizmin e pėrpjekjen e heronjve tanė nė Luftėn e Dytė Botėrore. Zoti e bekoftė flamurin e kombit tonė”, ishte urimi i Kryeministrit Berisha.

Ndėrkohė, koalicioni qeverisės kėtė vit do tė jetė i ndarė nė festėn e Ēlirimit, pasi Lėvizja Socialiste pėr Integrim do t’izhvillojė nesėr festimet.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi