ILIRIADA PORTAL

Berisha takim me Papėn, Kongresi i PD nė 14 dhjetor

Shko poshtė

30112009

Mesazh 

Berisha takim me Papėn, Kongresi i PD nė 14 dhjetor
adi shkembi
Kongresi i Partisė Demokratike, i parashikuar tė mbahej nė 12 dhjetor, ditėn e themelimit tė kėsaj partie, ėshtė shtyrė pėr dy ditė mė vonė.
Burime nga PD-ja bėjnė tė ditur pėr gazetėn se ky spostim, me 48 orė i mbledhjes sė forumit qė do tė rizgjedhė Berishėn edhe pėr katėr vite tė tjera nė krye tė kėsaj partie, ka ardhur pėr shkak tė agjendės sė Kryeministrit. Berisha do tė marrė pjesė nė 12 dhjetor nė njė audiencė nė Vatikan me Papa Benediktin XVI, ēka ka bėrė tė pamundur mbajtjen e Kongresit nė kėtė datė. Lajmin e shtyrjes sė tij, e bėri tė ditur vetė kryeministri Berisha dy ditė mė parė nė njė intervistė televizive, por pa e saktėsuar agjendėn apo edhe datėn se kur do tė mbahej. “Sė pari, mė duhet tė korrigjoj datėn, kryesia ka vendosur tė mblidhej nė datėn 12, por mund tė ketė njė shtyrje date pėr shkak tė njė obligimi madhor timin, megjithatė do ta shqyrtoj. Data 12 nuk mund tė jetė. Pėrsa i pėrket kėrkesave tė tjera, ky kongres mblidhet me kurorėn e fitores, u mblodh para zgjedhjeve pėr tė shpalosur programin e Shqipėrisė Evropiane, mblidhet pas zgjedhjeve si kurorė fitoreje”, u shpreh kreu i qeverisė. Prej disa javėsh dy grupe pune po bėjnė analizėn pas zgjedhore dhe ndryshimet nė statut, tė cilat do ti paraqiten kongresit. Megjithėse ky forum do tė mblidhet pėr tė zgjedhur kryetarin, nė kėtė pikė nuk pritet tė ketė asnjė dilemė, pasi Berisha do tė votėbesohet edhe pėr njė mandat tjetėr. Pika mė interesante pritet tė jetė ajo qė ka tė bėjė me ndarjen e posteve. Disa prej anėtarėve tė kryesisė sė PD-sė janė shprehur pro ndarjes sė disa prej posteve partiake nga ato qeveritare, ndėrkohė qė ende nuk ka njė qėndrim nga ana e kryeministrit. Sipas statutit tė PD-sė, Kuvendi pėrbėhet nga anėtarė tė zgjedhur nga kuvendet e nėndegėve, nė pėrputhje me numrin e pėrcaktuar nga Kėshilli Kombėtar dhe qė bazohet 50% nė numrin e anėtarėsisė sė nėndegės, dy muaj para datės sė Kuvendit dhe 50% nė votat e marra nė zgjedhjet e fundit parlamentare; anėtarėt e Kėshillit Kombėtar; deputetėt e PD; anėtarėt e Komisionit Qendror tė Apelimit; sekretarėt funksionalė tė Partisė; kryetarėt e bashkive te kategorisė sė parė dhe kryetarėt e qarqeve, koordinatorėt tematikė tė Komitetit tė Orientimit tė Politikave; njė numėr i kufizuar pėrfaqėsuesish tė organizatave partnere.

panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha takim me Papėn, Kongresi i PD nė 14 dhjetor :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Dec 01, 2009 12:18 am nga emigranti

Berishe konvertohu ne katolik qe te pershpejtohen procedurat e heqjes vizave .......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi