ILIRIADA PORTAL

1 dhjetori, dita kur klani i Edvinit duhet t’i nėnshtrohet testit tė SIDA-s

Shko poshtė

01122009

Mesazh 

1 dhjetori, dita kur klani i Edvinit duhet t’i nėnshtrohet testit tė SIDA-s

Nė ditėn ndėrkombėtare tė luftės kundėr SIDA-s, opozita e Ramės ka njė rast tė tregojė se nuk ėshtė e vėrtetė se vepron kundėr moralit tė shqiptarėve. Edvini ka refuzuar vazhdimisht tė kryejė testin e AIDS-it si dhe atė tė dopingut, prandaj nė ditėn kur OKB ka shpallur nismėn “SIDA, forca e saj mbaron aty ku fillon e jotja. Bėje testin!”, ai mund tė ofrohet vullnetarisht tek grupet e mjekėve qė sot mund tė jenė edhe nė Pezė, pėr tė provuar se ai nuk mbėshtet zhdoganimin e shijeve seksuale si dhe liberalizimin e drogave tė forta me shiringa

Sot ėshtė njė ditė e rėndėsishme pėr tė majtėn shqiptare tė Edi Ramės. 1 dhjetori ėshtė dita e sensibilizmit mbarėbotėror pėr domosdoshmėrinė e luftės kundėr SIDA-s, virusit mė tė frikshėm tė kohėve moderne, virusit qė nė mėnyrė cinike ka zgjedhur si mėnyrė kryesore pėrhapjeje rrugėn e mėkatit, rrugėt qė vijnė nga konsumimi i mėkatit tė Gomorrės, rrugėn e homoseksualizmit. 1 dhjetori fiton rėndėsi sivjet pėr shqiptarėt, jo aq pėr rritjen e paprecedentė tė tė prekurve, pasi pėr fat tė mirė, morali i shoqėrisė ka qenė njė armė e nėnvleftėsuar, por shumė e vlefshme, qė i ka mbrojtur shqiptarėt nga infektimi, sesa pėr aksionin politik tė infektimit tė moralit, qė po udhėheq ēdo ditė opozita e Edi Ramės. E pėrbėrė nga burra qė kanė inat gratė, gra qė janė divorcuar nga burrat, dhe nga burra e grame afinitete qė s’pėrputhen me moralin e shoqėrisė shqiptare, opozita e Edi Ramės e ka kthyer nė njė kauzė pėrpjekjen pėr ta revolucionarizuar kėtė moral, duke e kthyer, siē citoj vetė Edvinin, nė fushatėn e tij elektorale, kur po merrte mandatin e parė tė kryebashkiakut, nė vitin 2000, nė njė Shqipėri me pluralizėm idesh, por sė pari me pluralizėm shijesh. I ardhur nga Franca, me vath nė vesh e mė njė background skandalesh mbi shpinė, Edi Rama qe njeri i fjalės kur ishte puna pėr tė vepruar nė kundėrshtim me moralin e shqiptarėve dhe dhuna e herėpashershme ndaj partnereve qė nė fakt rezultonin se s’ishin fort gratė e tij, u shoqėrua me vizitat e shpeshta nė kullėn e Pezės, tek miku i tij i ri, i zoti i shtėpisė sė Myslym Pezės, Dashamir Peza. Mė tej, u forcuan miqėsi tė tjera tė Edi Ramės, si ajo me Kokėdhimėn, sa pėr tė marrė njė shembull, i cili vetė nė televizion e deklaroi se e kishte Edvinin mė shumė se vėlla, por edhe u rinovuan miqėsitė e hershme me Spartak Ngjelėn apo Ardian Klosin (rastet mė spikatėse pėr publikun).
I gjithė ky aksion qė synon tė shkallmojė moralin tradicional tė shoqėrisė, edhe nė mos pastė asgjė pėr t’u kritikuar, e sigurt ėshtė se do tė dobėsojė atė armėn e fshehtė qė e ka mbajtur Shqipėrinė ende nė statistika tė ulėta tė seropozitivėve apo tė tė sėmurėve me AIDS, pikėrisht besnikėrinė ndaj kėtij morali. Pikėrisht nė kėtė ditė, mėsohet se autoritetet shtetėrore do organizojnė njė ditė ekzaminimesh ekzemplare, vullnetare (e gjithmonė falas) me kategori e grupmosha tė rrezikuara dhe mėsohet se njė tur ekzaminimesh do tė kryhet edhe nė Pezė, por ende s’ėshtė e qartė nėse nė banesėn e tij gjysėm tė pėrhershme do tė jetė edhe Edi Rama. Megjithatė, do tė ishte njė mesazh pozitiv, nėse ai do t’i pėrgjigjej apelit ndėrkombėtar qė ka shpallur OKB-ja pėr kėtė vit: “SIDA, forca e saj mbaron aty ku fillon e jotja. Bėje testin!”.
Nė kėto kohė tė debatit politik, njė vėmendje e veēantė u duhet kushtuar edhe rrugėve tė tjera tė pėrhapjes sė virusit HIV, ku shiringat janė njė “autostradė” e frikshme pėr pėrhapjen e virusit. Numri i narkomanėve po rritet pėrditė dhe edhe nė kėtė kėndvėshtrim, opozita e Edi Ramės ka njė rast pėr tė treguar se qendrimet e veta – disa herė edhe publike (kryesisht nėpėrmjet Erion Velisė dhe djemkave tė tjera qė kanė ardhur nga MJAFT-i), pėr liberalizimin e drogave nuk kanė qenė tė vėrteta dhe se ata janė seriozė kur ėshtė puna pėr tė luftuar infektimin me virusin vdekjeprurės. Por ashtu, si pėr testin e AIDS-it, edhe pėr kartelėn qė konfirmon se subjekti nuk ėshtė narkoman, nga radhėt e PS-sė nuk ka pasur vullnetarė pėr tė kryer testin e pėr tė dhėnė shembullin pozitiv.
1 dhjetori ėshtė njė rast pėr Edi Ramėn qė tė tregojė se ka mundėsi tė sillet nė mėnyrė konstruktive, tė paktėn pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me shėndetin e qytetarėve dhe jo me politikėn e ditės tė Partisė Demokratike apo kryeministrit tė vendit. Nė ditėn e luftės kundėr SIDA-s, lideri i opozitės ka mundėsi tė konfirmojė se ėshtė konstruktiv kur ėshtė puna pėr tė mbrojtur njė kauzė, nė tė cilėn ėshtė investuar edhe OKB-ja, dhe nėpėrmjet paraqitjes vullnetar pėr testin e AIDS-it dhe atė tė narkomanisė, mund t’i japė opozitės karakterin qė i ėshtė cėnuar fort kėto kohė, veēanėrisht pas fjalimit nė parlament tė kryeministrit Sali Berisha, karakterin e njė forcė kombėtare, e cila mbėshtetet nė traditat e shoqėrisė dhe qė bashkėpunon pėr tė pėrshpejtuar integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23913
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

1 dhjetori, dita kur klani i Edvinit duhet t’i nėnshtrohet testit tė SIDA-s :: Komentet

Mesazh prej Tue Dec 01, 2009 2:56 pm nga i persekutuari

nuk i bje SIDA rames se nuk bje rrufeja ne hale ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi