ILIRIADA PORTAL

“Shtetet myslimane tė tėrheqin paratė nga Zvicra”

Shko poshtė

02122009

Mesazh 

“Shtetet myslimane tė tėrheqin paratė nga Zvicra”
Ministri i Shtetit turk, Egemen Bagėsh, pas rezultateve tė referendumit nė Zvicėr qė ndalon ndėrtimin e minareve, i bėri thirrje vendeve myslimane tė tėrheqin paratė nga Zvicra dhe t’i depozitojnė nė bankat turke.
"Jam i bindur se ky vendim do tė ndikojė te vendet myslimane qė tė rishikojnė edhe njėherė vendimin pėr tė depozituar paratė nė bankat zvicerane. Kur nė 2008 bankat po falimentonin nė mbarė botėn, sektori bankar turk nuk u ndikua aspak duke i hapur dyert”, tha ministri turk.

Bagėsh thekson se shkuarja nė referendum pėr njė ēėshtje tė tillė ishte e gabuar, ndėrkohė qė kujton se dy shtete anėtare tė BE-sė si Franca dhe Suedia kanė kritikuar kėtė vendim ekstrem tė Zvicrės. “Me kėtė vendim Zvicra nuk mund tė shpėtojė nga tė qenit njė ‘muze ajror intolerance’”, ndėrkohė qė sipas ministrit turk, Turqia megjithėse me njė popullsi 99% myslimane, xhamitė gjithmonė kanė qenė pranė kishave dhe sinagogave, duke pėrbėrė njė shembull tė mirė tė harmonisė fetare.

Pėr kėtė temė ka folur edhe presidenti turk Abdullah Gyl i cili theksoi se ky vendim binte nė kundėrshtim me parimet dhe tė drejtat themelore. “Kjo ėshtė njė tregues i rritjes sė armiqėsisė ndaj Islamit nė Perėndim. Ėshtė vėrtet e turpshme”, tha ai.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi