ILIRIADA PORTAL

Rama shmang sekretarėt e zgjedhur tė partisė

Shko poshtė

02122009

Mesazh 

Rama shmang sekretarėt e zgjedhur tė partisė
BLERINA GJOKA
Kreu i PS-sė, Edi Rama, ka treguar shpesh se zhgėnjehet nga zgjedhjet e tij. Kėshtu ka ndodhur dhe me sekretariatin e partisė, poste ku u vunė njerėzit e tij mė tė besuar, por qė pas pak vitesh nuk rezultojnė mė tė tillė. Disa nga sekretarėt janė krejtėsisht jofunksionalė, ndėrsa tė tjerėt Rama i zėvendėson me njerėz tė emėruar nga vetė ai. Ai preferon tė punojė me sekretarė paralelė, duke mos njohur ata tė zgjedhurit nga Asambleja, ashtu siē bėri me forumet qytetare nė zgjedhje duke lėnė jashtė loje strukturat e partisė. Rasti mė flagrant ėshtė shmangia e sekretares pėr marrėdhėniet ndėrkombėtare, Arta Dade, e cila prej shumė kohėsh po zėvendėsohet nga deputeti i ri Ditmir Bushati. Dade vazhdon tė gėzojė privilegjet e kėsaj detyre tė rėndėsishme partiake vetėm nė udhėtimet jashtė vendit, ku sigurisht, ata qė organizojnė takimet apo konferencat ndėrkombėtare, njohin postet zyrtare dhe jo njerėzit e preferuar tė kryetarit tė partisė. Nė shumė takime me pėrfaqėsues ndėrkombėtarė Edi Rama ka zgjedhur Bushatin nė krah tė tij pėr tė pritur pėrfaqėsuesit e ambasadave apo organizmave tė huaja duke lėnė krejtėsisht nė hije Daden. Kėshtu, nė takimin e fundit me drejtorin pėr Ballkanin Perėndimor nė Komisionin Evropian, Pierre Mirel, apo disa javė mė parė me pėrfaqėsuesin e konferencės sė autoriteteve vendore ose nė takimet me ambasadorė tė rėndėsishėm etj. nė tė gjitha kėto takime, ku natyrisht kryetarin e partisė e shoqėron si rregull sekretari pėrkatės qė pėrgjigjet pėr marrėdhėniet ndėrkombėtare, nė krah tė Ramės ka qenė Ditmir Bushati, i cili erdhi nė PS nė prag tė zgjedhjeve e ndėrkaq vazhdon tė drejtojė njė OJQ qė merret me ēėshtjet evropiane. E gjitha kjo ndodh nė njė kohė kur Rama nuk ka asnjė konflikt politik me zonjėn Dade, pėrkundrazi, kjo e fundit edhe dje doli publikisht nė mbrojtje tė tij ndaj akuzave tė ngritura nga mazhoranca.

Si mund tė imagjinohet qė tė kenė hapėsira nė PS sekretarėt e tjerė tė cilėt janė dhe kundėrshtarė tė Ramės nė parti? Bėhet fjalė kėtu pėr Kastriot Islamin, sekretar pėr ēėshtjet zgjedhore, apo Andis Harasani qė pėrgjigjet pėr programin e partisė, tė cilėt janė shmangur nga detyrat e tyre dhe kur nuk kishin dalė akoma hapur kundėr ndaj Ramės dhe jo mė tani, qė zyrat e tyre nė PS pėrdoren nga stafi i Ramės. Harasani, megjithėse sekretar pėr programin, nuk arriti dot tė shihte me sy programin politik tė partisė, tė cilin Rama tha se ishte 1 mijė faqe, por qė kurrė nuk doli nė publik. Ndėrsa Islami, i cili punoi pėr hartimin e Kodit Zgjedhor si njė nga ekspertėt mė tė mirė qė ka PS pėr kėtė ēėshtje, pas 28 qershorit u “kryqėzua” nga Rama si heretik, duke u fajėsuar madje dhe pėr humbjen e partisė nė zgjedhje. Blendi Klosi, sekretar organizativ, vazhdon tė ruajė pozitat e tij pranė Ramės, megjithėse me porositė organizative ai preferon tė ngarkojė tė tjerė besnikė tė tij dhe nė fakt njeriu qė merret me organizimin nė PS ėshtė vetėm Gramoz Ruēi. Fatmir Xhafa, sekretar pėr koordinimin dhe ēėshtjet ligjore, ėshtė njė nga njerėzit mė tė besuar tė Ramės aktualisht dhe merret me tė gjitha punėt ligjore nė parti. Edlira Haxhiymeri, sekretare pėr shoqėrinė civile dhe shanset e barabarta, nuk e ushtron pothuajse fare kėtė detyrė, ndėrsa disa gra tė tjera nė PS qė s’kanė asnjė funksion, por qė janė pranė Ramės, marrin pėrsipėr tė flasin kur bėhet fjalė pėr gruan apo ēėshtje tė tjera qė i pėrkasin shoqėrisė. Gjithashtu, jofunksional ėshtė dhe sekretari i burimeve njerėzore, Ethem Ruka, kurse Besnik Bare, sekretar pėr ēėshtjet e mjedisit, nė fakt vetėm me mjedisin qė nuk merret, por kryen telefonatat pėr deputetėt nė raste mbledhjeje ose i shėrben Ramės nė punėt e partisė nė degėn e Tiranės, ku ėshtė dhe kryetar.

Andis Harasani, sekretar pėr programin politik

Arta Dade, sekretare pėr marrėdhėniet ndėrkombėtare

Blendi Klosi, sekretar organizativ

Edlira Haxhiymeri, sekretare pėr shoqėrinė civile dhe shanset e barabarta

Ethem Ruka, sekretar i burimeve njerėzore

Fatmir Xhafa, sekretar pėr koordinimin dhe ēėshtjet ligjore

Kastriot Islami, sekretar pėr ēėshtjet zgjedhore

Besnik Bare, sekretar pėr ēėshtjet e mjedisit

standart
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23658
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Rama shmang sekretarėt e zgjedhur tė partisė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Dec 02, 2009 5:16 pm nga lidabica

po ky Ditmiri bushati mos fle edhe ky ne Peze

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Dec 02, 2009 5:23 pm nga bulqizaku

bo vakej ene fje ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi