ILIRIADA PORTAL

UKSH, ushtri interneti apo...

Shko poshtė

02122009

Mesazh 

UKSH, ushtri interneti apo...
Me rastin e 97 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė, nė skenė ka dalė Ushtria Kombėtare Shqiptare (UKSH).
Nė njė njoftim publik nė faqen e internetit, UKSH shkruan se ėshtė formuar pas pėrplasjeve tė fundit nė skenėn politike si nė Shqipėri, ashtu edhe nė Kosovė e Maqedoni, por edhe pas shkatėrrimit tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturave tė saj AKSH –SKSH.

“UKSH ju bėn thirrje politikanėve shqiptarė nė tė gjitha trojet etnike shqiptare qė tė mos luajnė me zjarr, sepse zjarri do t’i djeg vet ata. Ju bėjmė thirrje qė tė kenė kujdes me tokėn shqiptare, sepse ende ka trima qė vdesin pėr ketė tokė tė shenjtė qė shumė stėrgjyshėr tanė kanė luftuar dhe baballarė tanė janė burgosur. Ju themi mjaft mė! Sepse do tė vijė dita qė do t'ju dėnojė populli shqiptar”, thuhet mes tjerash nė kėtė njoftim publik.

Njoftimi i nėnshkruar nga i ashtuquajturi shef i shtabit tė pėrgjithshėm tė UKSH-sė, Komandant Kosova, thekson se kėtė ushtri e pėrbėjnė ish-anėtarė nga UĒ e Kosovės, UĒ Kombėtare, UĒPMB dhe AKSH.

“UKSH vepron nė tė gjitha trojet etnike tė Shqipėrisė dhe do tė luftojė deri nė ushtarin e fundit, deri nė bashkimin e tokės shqiptare ku asnjė pėllėmbė nuk do t’ju lėmė pushtuesve sllavo-grek dhe atyre shqipfolėsve qė i pėrkrahin sllavo-grekėt. Ata do t’i parandalojmė dhe do t’i dėnojmė me ēmimin qė e meritojnė pėr tradhti dhe spiunim”, thuhet nė kėtė njoftim publik.

Megjithatė, daljen nė skenė tė kėtij formacioni nuk e vlerėsojnė tė mirėseardhur politikanė shqiptar nė Maqedoni.

“Unė personalisht si komandant i UĒ-Kombėtare nuk i besoj asnjė armate qė paraqitet nė internet. Asnjėherė nga formacione tė kėtilla nuk kemi parė ndonjė projekt konkret. Neve shqiptarėve na duhet unitet qė nė mėnyrė unike t’i zgjidhim ēėshtjet shqiptare nė mėnyrė politike sepse shqiptarėt janė lodhur nga luftėrat. Luftėrat e fundit na ka dėshmuar se janė vetėm harxhime dhe shkatėrrim i pasurive dhe asnjėherė nuk kemi arritur atė qė kemi dashur”, tha Abedin Zymberi, ish-komandant i policisė ushtarake ėt UĒK-sė dhe aktualisht deputet i DR-sė nė Parlament. Sipas tij, Shqipėria ka ushtrinė e vet, Kosova po ashtu dhe s’ka nevojė pėr ushtri jashtė institucioneve.

Ndėrkaq , Gafurr Adili, i njohur si Komandant Vardari, i cili aktualisht ėshtė kryetar i Frontit Demokratik pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar nė Maqedoni (FDBKSH) ka thėnė pėr “Lajm“ se koha e luftėrave nė Ballkan ka pėrfunduar dhe i gjithė aktiviteti i tyre do tė kryhet me mjete demokratike.

“Ai nuk ėshtė opsioni ynė. Ne mė 28 dhe 29 nėntor mbajtėm kongresin themelues tė FDBKSH-sė. Ne do tė veprojmė nė Tiranė dhe Prishtinė dhe i gjithė aktiviteti ynė pėr ribashkimin e tokave shqiptare tė bėhet me mjete demokratike. Bazuar nė gjithė gjeopolitikėn ndėrkombėtare nė Ballkan njė herė e pėrgjithmonė ka pėrfunduar lufta”, tha Adili.

Megjithatė formimin e kėsaj ushtrie qė vetėm nėpėrmjet internetit ka lėshuar njoftim publik, e ka vlerėsuar si hap tė rėndėsishėm Xhezair Shaqiri, ish-komandant Hoxha nė UĒ-Kombėtare.

“Ėshtė gjė e mirė kjo pėr shqiptarėt. Politikanėt patjetėr duhet tė kenė kujdes. Trimat liridashės si Idriz Seferi, Bajram Curri, Isa Boletini, etj, nuk kanė pasur shkollė, por nuk i kanė bėrė gabime siē bėjnė politikanėt e tanishėm. Ne e pėrshėndesim kėtė akt dhe ndoshta ėshtė edhe me vonesė”, tha Shaqiri. Ai deklaroi se nuk i njeh ata tė cilėt qėndrojnė pas kėsaj iniciative, por i ka porositura ata se mos tė kenė vetėm fjalė boshe. “Vepra e vlerėson njeriun. Nuk e dimė se kush janė ata, por nėse i kanė edhe ndjenjat si fjalėt, atėherė ėshtė e qėlluar”, tha Shaqiri.

Rikujtojmė se edhe para disa viteve nė opinion doli AKSH, e cila ushtroi veprimtarinė e saj vetėm nė internet.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi