ILIRIADA PORTAL

Lajmet Kryesore

Shko poshtė

03122009

Mesazh 

Lajmet Kryesore
zeta Sot publikon raportin pėrfundimtar tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit “Pėr Kontrollin e ushtruar nė ZVRPP, Tiranė.


Nė lidhje me regjistrimin e kontratės sė shitjes sė pronės publike me sipėrfaqe 1310 m2 “truall”, e shitur nga Bashkia e Tiranės dhe e blerė nga shoqėria “Tajvan”sh.p.k u konstatua se:

Nė regjistrin hipotekar me nr .56 datė 17.3.2005, nė emėr tė shoqėrisė “Tajvan”, nga ana e punonjėsve tė kėsaj zyre ėshtė regjistruar pasuria nr 7/ 307, e ndodhur nė zonėn kadastrale 8380, me sipėrfaqe 1310 m2 “truall” nė adresėn rr. “Dėshmorėt e 4 Shkurtit” (pėrveē regjistrimit nė sistem tė hipotekės, pėr kėtė pasuri ėshtė celur dhe njė kartelė e pasurisė sė

paluajtshme, duke bėrė regjistrim sporadik pėr pasurinė nr. 7/307 me sipėrfaqe 1310 m2 “truall”, nė volumin 19, faqe 195, ku dokumenti ligjor ka marrė numėr reference 05583).

Nga kontrolli i dokumentacionit, qė ka lidhje me regjistrimin e kontratės sė shitjes sė truallit publik, nga Bashkia e Tiranės rezulton se:

Nė shkresėn nr. 3918/2 datė 9.3.2005. ZVRPP e Tiranės i ėshtė drejtuar Bashkisė sė Tiranės pėr rikonfirmimit e pasurisė nr. 7/307, me sipėrfaqe 1310 m figuron “shtet”.

Nisur sa mė sipėr, kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Edi Rama ka lėshuar autorizimin nr. 1887, datė 9.3.2005, me tė cilėn autorizon Svjetllana Jakupi, me detyrė pėrgjegjėse i Sektorit tė Legalizimeve nė Drejtorinė e Legalizimeve pranė Bashkisė sė Tiranės, pėr tė pėrfaqėsuar institucionin nė lidhjen e kontratės sė shitblerjes sė truallit me sipėrfaqe 1310 m2 “truall”, e ndodhur nė rr. “Dėshmorėt e 4 Shkurtit”, zona kadastrale 8380, me nr. pasurie 7/307.

Ky autorizim i lėshuar ėshtė mbėshtetur nė nenin 2, pika 11, e ligjit nr. 9209, datė 23.03.2004 “Pėr legalizimin e shtesave nė ndėrtim”, tė vendimit tė Kėshillit Bashkiak nr.2, datė 17.02.2005 “Pėr shitblerjen pėr efekt legalizimi tė truallit shtetėror” tė zėnė me ndėrtim shtese tej lejes sė miratuar me vendim nr. 48, datė 21.97.2001 tė KRRT-sė sė Bashkisė sė Tiranės, me konfirmim ligjshmėrie nga prefektura e Qarkut tė Tiranės me shkresėn nr. 411/1, datė 28.02.2005.

Mė datė 10.03.2005, pranė noterit publik Boris M. Skėnderi, me seli rr. “Reshit Ēollaku”, pall. i Shallvareve nr. 4, Tiranė ėshtė paraqitur pala shitėse Bashkia e Tiranės, me pėrfaqėsues Svjetllana Jakupi dhe pala blerėse shoqėria “Tajvan”, sh.p.k., e pėrfaqėsuar ligjėrisht nga administratori, Avni Braēaj, ėshtė nėnshkruar kontrata e shitjes pėr sipėrfaqen 1310 m2 “truall”, e ndodhur nė rr. “Dėshmorėt e 4 Shkurtit”, zona kadastrave 8380 me nr. pasurie 7/307.

Baza ligjore ku e mbėshtet shitjen e pronės “shtetėrore”, noteri publik Boris M. Skėnderi ėshtė neni 83, neni 705e vijues tė Kodit Civil, neni 11 i ligjit nr. 7843, datė 13.7.194 “Pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme”, neni 2, pika 11 e ligjit nr. 9209, datė 23.3.2004 “Pėr legalizimin e shtesave nė ndėrtime”, neni 32, germa “e” e ligjit nr. 8652, datė 31.7.2000 “Pėr organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore” dhe vendimi i Kėshillit Bashkiak tė Tiranės nr. 2, datė 17.2.2005 “Mbi shitblerjen pėr efekt legalizimi tė truallit shtetėror tė zėnė me ndėrtime shtesė tej lejes sė miratuar me vendim nr.48, datė 21.7.2001 tė KRRT-sė sė Bashkisė sė Tiranės.

Po t’i referohemi bazės ligjore tė kontratės ku mbėshtet shitja e pronės “Shtetėrore” do tė shikojmė se pika 11, e ligjit nr. 9209, datė 23.3.2004 “Pėr legalizimin e shtesave nė ndėrtime”, nė mėnyrė tė “heshtur” ėshtė shfuqizuar me kompensimin e pronės”, ku citohet se : “Pėr tokat qė janė nė pronėsi tė shtetit, organet kompetente tė administratės publike ndalohet tė lidhen kontrata posedimi a pronėsie me tė tretė deri nė fund tė procesit ė kthimit dhe kompensimit tė pronave”, ēka do tė thotė se Bashkia e Tiranės nuk ka pasur dhe nuk ka tė drejtė tė shesė pronėn publike, pėr deri sa nuk ka pėrfunduar procesi i kthimit dhe i kompensimit tė pronave pėr ish-pronarėt.

Gjithsesi, kjo kontratė shitje datė 10.03.2005, e pėrgatitur dhe e nėnshkruar nga noteri publik Boris M. Skėnderi ėshtė e pavlefshme, pėr faktin se:

Nė nenin 3 tė kontratės, nė “Pėrshkrimin e pronės”, citohet se: “Pala shitėse ėshtė pronare e njė trualli me sipėrfaqe 1310 m2” dhe nuk pėrshkruhet se nė ēfarė numri hipoteke ėshtė regjistruar prona e shitėsit “Bashkia e Tiranės”.

Nė nenin 4 tė kontratės “Gjendja e pronės” citohet se: “Prona ėshtė e lirė nga ēdo barrė dhe hipotekė dhe ėshtė e regjistruar ekskluzivisht nė emėr tė shitėsit”, sipas shkresės sė Zyrės sė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, Tiranė nr. 3918/1, datė 06.12.2004.

Po t’i referohesh kėsaj shkrese tė ZVRPP, Tiranė thuhet se “...pasuria me nr. 7/187, me sipėrfaqe 1310 m2 figuron shtet...”, ēfarė do tė thotė se kjo pasuri me sipėrfaqe 1310 m2 nuk ėshtė e regjistruar mė parė nė regjistrat e Hipotekės nė emėr tė shitėsit (Bashkia e Tiranės), nė zbatim tė nenit 37 e 38, tė ligjit nr. 7843, datė 13.07.1994 “Pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme”.

Ndėrsa nė nenit 8.2 tė kontratės “Tė ndryshme” citohet se: “Me nėnshkrimin e kontratės, pala shitėse, nė rastin konkret Bashkia e Tiranės me pėrfaqėsues Svjetllana Jakupi, zhvishet plotėsisht nga pronėsia mbi truallin e treguar nė nenin 1, trualli me sipėrfaqe 1310 m2 e regjistruar nė ZVRPP, Tiranė, zona kadastrale nr. 8380, pasuria me nr. 7/187, me adresė rr. Dėshmorėt e 4 Shkurtit”.

Ky nen (8.2) i kontratės ėshtė nė kundėrshtim me nenin 1 i po kėsaj kontrate, pėr faktin se Bashkia e Tiranės nuk ka qenė pronare e kėsaj pasurie, aq mė tepėr kjo pasuri figuron e regjistruar nė librat e ngastrave tė ZVRPP “shtet”.

Pėr rrjedhojė, Bashkia e Tiranės nuk ka tė drejtė tė shesė njė pronė publike, qė nuk e ka regjistruar nė regjistrat e ZVRPP, nė bazė tė nenit 6, ligji nr. 8743, datė 22.02.2001 “Pėr pronat e paluajtshme tė Shtetit” (nė pėrputhje me ligjin nr. 7843, datė 13.07.1994 “Pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme”.

Ēdo veprim nė regjistėr, qė ka si efekt ndryshimin e gjendjes juridike tė njė pasurie tė paluajtshme, bėhet kur akti ose vendimi gjyqėsor qė e konstaton atė, ėshtė regjistruar mė parė nė regjistrin e pasurive tė paluajtshme.

Regjistrimi i fitimit apo i kalimit tė sė drejtės sė pronėsisė pėr pasuritė e paluajtshme, tė njohura ose tė fituara me anė tė ligjit, vendimit gjyqėsor apo aktit administrativ bėhet nga ZRPP, nė zbatim tė nenit 38, tė ligjit nr. 7843, datė 13.07.1994 “Pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme”, pas verifikimit tė plotė tė elementeve tė formės dhe pėrmbajtjes sė aktit pėrkatės, qė njeh ose pėrmban fitimin e sė drejtės sė pronėsisė, pėr efekt tė plotėsimit tė kushteve tė regjistrimit, tė pėrcaktuara nė nenin 193 tė Kodit Civil,

Nė kėto kushte, jemi para njė fakti se akti noterial pėr tjetėrsimin e pronėsisė mbi sende tė paluajtshme ose tė njė tė drejte reale mbi to, kryhet nga noteri, pasi tė ketė verifikuar pronėsinė e palės mbi sendin e paluajtshėm, pranė zyrave tė regjistrimit tė pasurive tė paluajtshme, nėse dokumenti i paraqitur prej palėve janė autentike dhe nė pėrputhje me regjistrimin nė kėtė zyrė (ZVRPP) dhe pasi bindet nė saktėsinė e tyre ai (noteri) redakton aktin noterial.

Verifikimi i pronės pranė ZVRPP nė Tiranė nuk ėshtė kryer nga ana e noterit publik Boris M. Skėnderi nė zbatim tė nenit 54, i ligjit nr 7829, datė 1.6.1994 “Pėr noterinė” ēfarėdo tė thotė se akti noterial (kontrata e shitjes datė 10.03.2005) nuk plotėson elementėt e formės, e kėrkuar sipas ligjit, se: Prona e Paluajtshme, objekt kėrkese pėr regjistrim, duhet tė figurojė e regjistruar nė ZRPP-nė, nė emėr tė tjetėrsuesit tė pėrmendur nė aktin noterial, pėr ndryshe akti noterial ėshtė e pavlefshme.

Pėr rrjedhojė, redaktimi dhe nėnshkrimi i kontratės sė shitjes datė 10.03.2005 nė bazė tė nenit 116, pika “c” tė ligjit nr 8485, datė 12.05.1999 “Pėr kodin e procedurės administrative”, ėshtė njė akt absolutisht i pavlefshėm, ku pavlefshmėria ėshtė krijuar nga shkelja e ligjit nga mangėsitė nė pėrmbajtjen e aktit, nga pamjaftueshmėria e kompetencave tė autoritetit tė Bashkisė sė Tiranės, nga mospresekptimi i formės sė procedurės, etj.

Nė kėto kushte, kėrkesa datė 17.03.2005 pėr regjistrimin e kėsaj kontrate, nga ana e punonjėsve tė kėsaj zyre duhej tė ishte refuzuar dhe nuk duhej tė ishte regjistruar, pėr faktin se pėr kalim pronėsie me anė tė shitjes, personi i autorizuar pėr kryerjen e veprimeve nuk ka paraqitur:

- Certifikatėn origjinale tė pronėsisė (ose vėrtetimin e pronėsisė)

- Kontratėn noteriale e shitjes, midis shitėsit dhe blerėsit, ku i bashkėngjitet kopje e kartelės, HTR (ose kopje e vėrtetimit tė pronėsisė me HTR provizore).

Pėr rrjedhojė, regjistrimi fillestarė i truallit me anė tė shitjes pėr sipėrfaqen prej 1310 m2 dhe pajisja me vėrtetim pronėsie, janė nė kundėrshtim me ligjin nr 7843, datė 13.07.1994 “Pėr regjistrimin e pasurive tė paluajtshme” dhe nė kundėrshtim me kėrkesat e Rregullores se Brendshme tė Zyrės Qendrore tė Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme, nr 184, datė 08.04.1999.

Pėr shkeljen e cilėsuar mė sipėr mban pėrgjegjėsi:


1- Gazmend Zeneli, me detyrė ish- regjistrues

2- Ornela Kokonozi, me detyrė ish- specialiste.

3- Ardian Tafili, me detyrė ish- hartograf.VI. Kontroll mbi mėnyrėn e plotėsimit tė kartelave tė pasurive tė paluajtshme, nė zonat kadastrave qė janė futur nė sistemin e ri tė regjistrimit pėr zonat rurale dhe urbane, pas regjistrimit fillestar tė pasurive.

Nga kontrolli u konstatua se:
Pėr zonėn 2460, fshati Linzėsot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lajmet Kryesore :: Komentet

Mesazh prej Thu Dec 03, 2009 6:54 pm nga neni 55

nuk ka shtet jo se po tket nuk ka as kshu lloj rrumpalle

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi