ILIRIADA PORTAL

Plan pėr "izolimin" e shqiptarėve?

Shko poshtė

04122009

Mesazh 

Plan pėr "izolimin" e shqiptarėve?
Tiranė - Instituti i Prognozave Rajonale nė Tiranė pretendon pėr ekzistimin e njė plani sekret pėr izolimin e shqiptarėve tė Shqipėrisė dhe Kosovės, pas heqjes sė vizave nga ana e BE-sė pėr Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi.
Anashkalimi i Shqipėrisė dhe Kosovės nga procesi i heqjes sė vizave ka shtuar zėrat pėr mundėsinė e njė fushate tė gjerė tė Beogradit dhe Shkupit pėr izolimin e shqiptarėve dhe pėr krijimin e krizave tė brendshme politike nė kėto dy vende. Krejt kjo me qėllim tė rrėnimit tė imazhit para bashkėsisė ndėrkombėtare.

Kjo gjė konfirmohet nga burime diplomatike europerėndimore dhe nga qarqe analitike shqiptare nė Tiranė. Plani nė fjalė cilėsohet si njė plan sekret, megjithėse ai konfirmohet nga Instituti i Prognozave Rajonale nė Tiranė.

Plani buron drejtpėrdrejt nga autoritetet serbe, ndėrkohė qė njė mbėshtetje e vazhdueshme kėrkohet edhe nga Shkupi, nė forma tė ndryshme diplomatike dhe private nė niveleve institucionale. Drejtori i Institutit tė Prognozave Rajonale, dr. Koēo Danaj konfirmon praninė e kėsaj fushate e cila po pėrgatitet nė rajonin e Ballkanit Perėndimor.

“Kemi tė bėjmė me njė ofensivė tė lobit proserb nė BE, me Solana, Barrot etj, tė cilėt nuk mund t’ia falin shqiptarėve proamerikanizmin e tyre, ashtu siē nuk mund t’ua falin amerikanėve bombardimin ndaj ish-miqve tė tyre. E duke mos qenė tė zotė qė tė pėrballen me SHBA-nė, ata nė mėnyrė tinėzare iu hakmorėn shqiptarėve”, ka theksuar pėr ‘24 Orė’, eksperti i ēėshtjeve gjeostrategjike politike, Koēo Danaj.

Sipas tij, kohėve tė fundit po bėhet njė ringjallje e pansllavizmit nė rajon kundėr shqiptarėve.
“Serbia dhe Maqedonia mund tė grinden me njėra-tjetrėn, por pėrballė shqiptarėve janė njė. I harrojnė grindjet dhe bashkohen kundėr shqiptarėve. Kjo ėshtė tabloja reale e mosheqjes sė vizave pėr Shqipėrinė apo Kosovėn. Nė kėto kushte, pėr shqiptarėt dhe politikanėt shqiptarė me mentalitet pėrparimtar ėshtė vetėm njė rrugė, bashkimi i kombit shqiptar nė njė shtet tė quajtur Shqipėri Natyrale”, ka theksuar Danaj, duke shtuar se tashmė ėshtė radha e shqiptarėve, sepse ata e kanė nė dorė qė me mjete demokratike ta sjellin BE-nė nė Tiranė, Shkup, Prishtinė, etj.

Diplomatja dhe deputetja e Parlamentit tė Kosovės, Edita Tahiri, ka theksuar pėr ‘24 Orė’, se nuk e pėrjashton mundėsinė e krijimit tė pengesave pėr qytetarėt e Kosovės dhe Shqipėrisė, pėr sa i pėrket vendosjes sė vizave.

“Sa i pėrket vendimit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės dhe Shqipėrisė, nėse kjo shikohet nga ana ligjore, sigurisht se mund tė krijohen pengesa pėr qytetarėt e kėtyre dy shteteve, tė cilėve do t’iu duhen viza pėr hyrje nė Maqedoni. Por, prapėseprapė unė mendoj se do tė gjendet njė zgjidhje politike, dhe se s’do tė ketė pengesa pėr lėvizjen e qytetarėve tė Kosovės dhe Shqipėrisė. Nė tė kundėrtėn, nėse kjo nuk arrihet, atėherė do tė ballafaqohemi me disa ndarje tė reja, ndoshta tė pėrkohshme nė Ballkan, por edhe me krizė tė thellė politike”, ka theksuar Tahiri.

Sipas saj, liberalizimi i vizave pėr Maqedoninė ėshtė njė lajm i mirė, megjithėse me Serbinė ėshtė vepruar gabimisht, pasi qė ky vend nuk i ka plotėsuar tė gjitha kriteret pėr liberalizim tė vizave dhe nuk ka krijuar atmosferė tė mirė politike nė rajon. Kjo, ngase sipas saj, edhe pse Serbia njihet si njė vend agresor nė kohėn e ish-Jugosllavisė, asaj tani i janė hapur dyert pėr nė Evropė.

Ndėrkaq, Osman Kadriu, ekspert i ēėshtjeve juridike nga Shkupi, nuk mendon se do tė ketė pengesa tė kėtij lloji, gjegjėsisht izolim ose vendosje vizash nga ana e Serbisė dhe Maqedonisė pėr shqiptarėt e Kosovės dhe Shqipėrisė.

“Nė fazėn e parė tė liberalizimit i patėm tri shtete, ndėrsa tani presim qė nė fazėn e dytė tė ndodhė liberalizimi edhe pėr Shqipėrinė. Mė problematike do tė jetė ēėshtja e liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn, pėr shkak tė pengesave ndėrkombėtare juridike dhe politike. Kjo, pėr shkak se nuk ėshtė rrumbullakuar procesi i njohjeve dhe ėshtė nė zhvillim e sipėr procedura nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė”, theksoi Kadriu.

Megjithėse, ai nuk e pėrjashton mundėsinė qė tė shfaqen pengesa tė ndryshme sa i pėrket vėshtirėsisė sė lėvizjes sė lirė mes vendeve tė rajonit, pėr shkak tė pretendimeve se disa prej tyre kinse po i pėrmbushin standardet evropiane. (express)

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Plan pėr "izolimin" e shqiptarėve? :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Dec 04, 2009 6:32 pm nga ad

Te tilla plane kane kunder integrimit te vendit tone kane egzistuar gjithmone. Eshte detyre e politikes shqiptare qe te punoje shume per deshtimin e ketyre planeve.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi