ILIRIADA PORTAL

Rama: Shqiptaret pa viza ne BE, ne vitin 2010

Shko poshtė

05122009

Mesazh 

Rama: Shqiptaret pa viza ne BE, ne vitin 2010
Kryetari i Partise Socialiste, Edi Rama, ne emisionin "Ora e Debatit" te gazetarit Alfred Peza, ne RTV "Ora News", eshte shprehur se ne vitin 2010 do te liberalizohen vizat me vendet e Bashkimin Evropian. Njeheresh ai eshte shprehur me se i vendosur per te vijuar bojkotin e Kuvendit deri ne realizimin te gjitha kerkesave. Nderkohe qe sipas tij, me 7 mars te vitit te ardhshem do te jene ne festen e mesuesit. Duke deklaruar se do te qendroje stoik per bojkotin, Rama ka akuzuar Berishen per deformimin e rezultatit te zgjedhjeve si dhe gjuhen e perdorur ne perplasjen politike. Nderkohe qe shigjetimet ndaj Ina Rames jane shfaqur ne formen e deklarates se pas 28 qershorit nuk ekziston Prokuroria e Pergjithshme.

Vazhdoni te mendoni se jeni misionar?

Cdo njeri eshte misionar.

Si i vleresoni deklaratat dhe kunderdeklaratat mes jush dhe Berishes?

Une nuk e kam perballe gazetaren qe e ka shkruar, une pashe me gjithe perpjekjen e bere asnje ngjashmeri midis dy personazheve qe u shfaqen. Me vjen keq qe u tha se eshte harruar arsyeja reale dhe po merremi me njeri-tjetrin, kjo s'eshte e vertete. Qenefpolitika eshte nje percaktor i kesaj lloj politike, e cila nuk ka kufi dhe e cila ndot perdite shtepite e shqiptareve, permes shpifjesh e akuzave qe kalojne cdolloj perfytyrimi te atyre njerezve qe jetojne normalisht.

Pse tani dhe jo nga Gerdeci te nisnit protestat?

Une jam ketu se PS nuk ka humbur, PS eshte grabitur.

Besoni realisht?

Tani eshte realisht, eshte nje popull i tere qe e mbron kete besim. Ai popull qe doli ne nje manifestim te papare ndonjehere ne kete vend. Ka pasur nje proces qe sot eshte drejt kulmit te tij, por qe nuk ka ardhur akoma kulmi i tij.

Kush jane provat per keto akuza? Pse s'keni shkuar ne prokurori?

Kjo eshte nje ceshtje shume e thjeshte, prova eshte kutia e mbyllur e zgjedhjeve te 28 qershorit, jo e mbyllur ligjerisht, por forcerisht, duke shkelur ligjin dhe duke gjunjezuar gjykaten. Ne themi qe kerkojme transparence, nuk kerkojme ndryshim te rezultatit nga rinumerimi. Bazohemi tek fishkellima e arbitrit nderkombetar, i cili thote se ne 1/3 e qendrave te votimit, numerimi ka qene keq dhe shume keq. Kjo eshte nje fjali qe e provon nevojen per te pare nese ka apo nuk ka prova te qenesishme per manipulime te rezultatit. Po te shikosh harten se si eshte percaktuar rezultatit, ku kemi diferenca krejt te pajustifikueshme racionalist lidhur me cfare ka dale nga kutite, sipas ketij numerimi. Ketu flasim per rinumerim keq dhe shume keq ne 1/3 e tij.

Arbitri ne fund thote se njohu zgjedhjet si me te mirat qe jane bere. Pse s'e pranoni rezultatin?

Ketu nuk eshte nje ndeshje futbolli ku luajne dy skuadra, ku pas 90 minutash tifozeria shkon tek shtepia, rezultati nuk ndryshon dhe jeta e njerezve ecen normalisht. Ketu eshte fjala per jeten e njerezve, per shtremberimin e jetes se tyre.

Pse nuk ndiqni rrugen institucionale?

Duke qene se ketu eshte fjala per te gjitha ato qe thashe, ketu nuk eshte fjala se kush eshte ne pushtet, kush do te jete. Ketu eshte fjala per te gjithe, per te gjitha ata qe na ndjekin, pra behet fjale per jeten reale, per jeten e perditshme, behet fjale per rrogen, behet fjale per largimin nga puna, per humbjen e vendit te punes.

Mos ka te beje me humbjen e pozicionit tuaj si lider dhe si kryetar i PS?

Kete pyetje mund ta benit disa muaj me pare, sot jam kreu i PS, pasi kam dhene doreheqjen. I kam kerkuar te gjithe partise qe te shprehet nese do qe kjo te jete beteja jone, rezultati kuptimplote i betejes brenda partise, nese mund te quhet i tille, e ka mbyllur kete ekuivok te krijuar enkas, sic jane krijuar edhe ekuivoke te tjera qe do te sqarohen. Arbitri eshte mjaftuar gjithmone duke pare dicka me mire se heren tjere. Gjerat qe kohe me pare, ne zgjedhjet e vitit 1991 ishin te padiskutueshme, regjister i plote, pasaportat e vogla nuk kish nevoje njeri te kerkonte apo te priste radhen.

Ju jeni klasa politike. Kujt ia kerkoni?

Ne fakt ai progres qe ky popull meriton, pasi Shqiperia ka hyre ne NATO, ne nuk mund te pranojme qe keto zgjedhje ishin me te mirat, por kjo histori duhet te marre fund. Une ia kerkoj Sali Berishes, ia kerkoj ketyre te cilet sot kane nje pushtet ilegjitim dhe te cilet kur ishin ne krye te vendit, paten per here te pare konsensusin e opozites, per here te pare paten mundesi si Qeveri per te bere infrastrukturen e zgjedhjeve. Une jam sot ketu ne emer te asaj PS qe ishte ne Parlamentin e shkuar dhe te kesaj PS per te thene qe ne e beme detyren tone. Ne kemi te drejten per te thone qe te hapi kutite ose te largohet.

Pse s'i ruajtet votat?

Ne nuk po flasim per merita, por per detyra. Detyra e opozites eshte te beje te mundur qe nje ligj te jete sa me i mire dhe sa me i pershtatshem. Ne e beme detyren. Nente muaj kohe kishte qeveria per te bere detyren. Nuk eshte asnje lloj kenaqesie dhe mbi te gjitha nuk perben asnje lloj arsyeje per t'u ndjere mire, kur llogaria i kerkohet opozites, ne nje kohe kur arbitri thote se eshte numeruar keq. Parlamenti ka te gjithe mundesite dhe te gjithe plotfuqishmerine e tij qe me nje ligj per hetimin e zgjedhjeve, te vendosi te hape kutite. Nuk ka turp te madh, Sali Berisha e di me mire nga te gjithe se eshte prova e pa manipulueshme per grabitjen e zgjedhjeve. Kutite e votimit jane hapur midis Xhorxh Bush dhe Al Gorit, pasi kishte perfunduar nje kalvar ceshtjesh te ndjekur ne gjykate, per shkak te nje gazete province.

Provat? Pse gjithe procesverbalet jane 7 me 0?

Fakti qe flitet per nje konsensus te tille eshte pjese e domosdoshmerise per te hapur kutite per te pare nese ky proces ishte i korruptuar, sikurse ne jemi bindur, apo se e gjithe kjo qe themi ne eshte pjelle e fantazise sone. Te hapim kutite e votimit, te hapim kutite e materialeve zgjedhore, nuk jane sekret shteteror. Ky delenxhi kryeminister qe del e thote qe s'shkel ligjin, ne rastin konkret nuk behet fjale per shkelje ligji, nuk behet fjale per ngritjen e nje trupi gjykues per te diskutuar vendimin e gjykates. Jo, ketu behet fjale per transparence. Ne rast se kane firmosur procesverbale te rreme, cilidoqofte, qofte askush, por perfaqesues, duhet te perballet me kete pergjegjesi. Duhet te mbaroje ne Shqiperi historia qe zgjedhjet nuk mbarojne ne diten e fundit te votimit. Por duhet te mbaroje ne Shqiperi historia qe vota nuk vlen dhe behet e pavlefshme jo se e bejne njerezit, por sepse nje pushtet i zhytur ne korrupsioni, i cili ka njehsuar shtetin me vetveten. Fushata nuk eshte zhvilluar midis nesh dhe pales tjeter, por mes opozites dhe shtetit. Qe te jemi me konkret duhet te hapen kutite e votimit. Si mund te jemi konkret kur nje njeri rri mbi kutite, si gjeli ne maje te plehut.

Ky eshte ndryshimi qe do te benit ju, ndryshimi me nje mandat?

Nuk rrime t'i hyme sa mandate ketu apo atje, ne s'kemi fare pune ketu. Nuk eshte e vertete qe jane firmosur nga te gjithe komisioneret procesverbalet, ne Diber, ku rezultati le per te kuptuar se eshte i domosdoshem hetimit, ne KZAZ-ne e Dibres nuk jane firmosur te gjithe. Diferenca mes zonave urbane dhe jo zona rurale, por nje sere zonash te tjera te cilat permbysin rezultatin dhe mbi te cilat ekzistojne te gjitha mundesite per te injektuar pikerisht ate lume parash, qe eshte perdorur per te korruptuar komisioneret eshte nje dizbalance. Meqe keto akuza na i ben edhe ne mazhoranca, pse te mos hapen kutite, pse shqiptaret te mos shohin si cdo vend normal, si cdo popull i lire te shohe se cfare ka ne kutite e votimit.

Keni premtuar nje politike te re, por kjo qe po beni eshte nje politike e vjeter. Protesta, bojkot, kerkese per mosbindje civile dhe thirrje te tjera qe do ta vazhdojme e thellojme. Kush eshte politika e re? E reja do te ishte qe t'i kerkonit ne Parlament, ku jane institucionet. Mos valle keni problem me institucionet?

Ajo qe Sali Berisha ka arritur ne te gjithe keto vite, ka arritur ta ktheje politiken ne nje karikature te shemtuar dhe t'i mesoje njerezit qe ne politike eshte me i zoti ai qe genjen me shume. Kjo nuk eshte politika, une nuk e pranoj qe kjo qe po bejme eshte e ngjashme me cfare ben Sali Berisha. Une e kam premtuar nje ndryshim dhe kjo eshte nje beteje e filluar qe vazhdon per ndryshimin rrenjesor, sigurisht ne kushtet kur kemi perballe jo me nje qeveri te votuar dhe nje Sali Berishe, i cili ishte Kryeministri i nje mazhorance legjitime. Sot nuk jemi ne ato kushte qe ishim, kemi perballe nje qeveri qe vjen nga deformimi i vullnetit te popullit dhe nuk pranon te beje transparencen e ketij deformimi, dhe per te na dhene mundesi te gjithe qe te garantoje qe zgjedhjet e ardhshme nuk do te jene si keto qe lame pas. Cilin institucion keni pare ju te rrethuar? Institucion i rrethuar do te thote nje institucion i marre peng, ndonese vendosja perballe institucionit. Ajo qe keni pare nuk eshte asgje nga ajo qe do te shikoni, por ashtu si e them une.

Kam hedhur firmen per hartimin e ligjit per hetimin e zgjedhjeve. Pse s'keni cuar ligjin ne Parlament?

Eshte nisme e nje grupi qe ne momentin e duhur do te beje hapin per ta cuar nismen ne Parlament. Nderkohe kane ndodhur nje sere gjerash te tjera, ku s'mund te bejme sikur asgje s'ka ndodhur. Bojkoti i opozites nuk do te ishte aspak problem, sikur s'ishin problem bojkotet e Sali Berishes ne kohen e pushtimit te institucioneve, ne rast se nuk cenohen themelet e jetes demokratike. Tashme ka rene shteti i se drejtes, pas 28 qershorit une nuk e di ka apo s'ka Shqiperia Prokuror te Pergjithshem. Hapja e tunelit per hetimin e tunelit eshte shume e rendesishme. Ne ate veper jane investuar njekohesisht edhe endrrat e shume njerezve, shume prej te cileve u mashtruan me nje inaugurim fals, ku tha se ja ku u hap tuneli.

Pse s'beni nje padi ne prokurori?

Kjo qe po them s'ka lidhje me ate qe po pyesni ju. Ne kemi kaq kohe qe kerkojme thjesht dhe vetem qe prokuroria te bej detyren e saj, ne rast se digjet nje makine ketu, menjehere do te behet mbikeqyrja e vendngjarjes, si mund te mos mbikeqyret vendngjarja kur ngjarja ka ndodhur.

Ka skaduar nje ultimatum...

Nuk kemi thene nje ultimatum, jane dy gjera te ndryshme. Ultimatum eshte nje gje afat per reflektim. Jemi ne bojkot, do te jemi ne bojkot.

Deri ne 7 mars?

Ne do te qendrojme stoik ne kete bojkot qe eshte nje beteje per vendosjen e demokracise.

Cfare do te beni ne keto kushte?

Do te perballemi pa leshuar asnje fije nga e drejta jone, pa falur asnje milimeter liri qe na jep Kushtetuta e Republikes dhe nuk na e heqin dot keta qe sot e dhunojne ore e cast lirine.

Kur dhe ku do te jete protesta e radhes?

Jemi ne proteste, ne nje proteste e cila nuk ndalet dhe e cila do te vazhdoje, do te kthehet ne prone e cdo qytetari qe nuk e pranon dot kete regjim.

Keni deklaruar se Berisha ka internuar dy mjeke. Cilet jane emrat?

Arsyeja pse nuk them emra eshte se une nuk kam njohje dhe autorizim nga viktimat. Kjo eshte nje e vertete qe nuk ka per t'u harruar.

Nese deri ne 7 mars ju nuk i keni arritur qellimet qe i keni vene vetes. Mazhoranca nuk eshte ulur dhe nuk ka leshuar pe kerkesat. Do t'i marrin mandatet deputetet e PS?

Me 7 mars ne do te festojme festen e mesuesit. Eshte bere nje perpjekje paralele per te korruptuar deputetet e PS. Ka deshmi te bere nga nje person qe ka dale e ka thene kete qe po them une. Une nuk marr neper goje njerez.

Ju keni hedhur deklarata personale ndaj femijeve te Berishes?

Une jam nje dashnor i lindur i gjuhes shqipe, kur e shkruaj, e vleresoj cdo nuance te saj. Jam ne borxh me te, se nuk jam ne lartesine e duhur per mrekulline qe mund te krijoje kjo gjuhe kur une te flas. Une kam folur per nje model, Sali Berisha ka nje model, e tipit te familjes ne pushtet.

A pengoni ju procesin e liberalizimit te vizave?

Vitin e ardhshem Shqiperia do ta marre viston per te marre udhen e liberalizimit te vizave me vendet e BE. Jo se do Sali Berisha, ai eshte i pandehur. Liberalizimi i vizave nuk ka te beje me keta. Ne 2010 Shqiperia do te marre "ok". Pastaj kete fakt kur do ta gjykoje Bashkimi Evropian ne funksion te veprimeve qe do te ndiqen, do te hiqen sic u hoqen vendeve te tjera.

koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi