ILIRIADA PORTAL

Fotolajm

Shko poshtė

06122009

Mesazh 

Fotolajm
Fotofakt/Faksimilja e dekretit tė Presidiumit, pėr dėnimin me varje tė poetit Havzi Nela, e vitit 1988, ku spikat firma e Kristaq Ramės, tė atit tė Edvinit


avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24073
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Fotolajm :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Dec 06, 2009 4:20 pm nga bulqizaku

name kan bo per zotin ... name tmdhoja .. ska det si i la gjinafet e ktėne

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Dec 06, 2009 7:30 pm nga ILIRI

Apeli i familjarėve, Ramės: Tregoju shqiptarėve se nuk ke tė njėjtėn mendėsi me babanė tėnd
Familjarėt e poetit tė ndjerė, Havzi Nela, i bėjnė thirrje Edvin Ramės tė reflektojė dhe tu kėrkojė falje atyre pėr aktin makabėr tė atit tė tij biologjik, Kristaq Rama, i cili u mjaftua me njė firmė qė tė dėnonte me varje poetin e pafajshėm. Apeli i familjarėve vjen nė njė kohė kur Edvini fruston nė deklaratat publike se e quajnė: Edi Kristaq Rama, duke hipnozuar me dashje emrin e babait tė tij, paēka se ėshtė pikėrisht ky emėr, i njė skulptori dhe anėtar kryesor i Presidiumit qė ka marrė nė qafė jetėn e njė poeti tė pafajshėm, vetėm se ai shkruante nė vargjet e tij, pėr lirinė dhe dinjitetin shqiptarėve tė nėpėrkėmbur nga regjimi stalinist.
Deklarata e plotė e vėllait tė poetit tė dėnuar me vrasje nga regjimi i egėr komunist: “Ne familjarėt e Havzi Nelės jemi kėtu pėr tė ngritur jo pėr tė ngritur akuzė politike por pėr tė denoncuar njė realitet tė dėshmuar nė nė fakte, nė fakte dhe prova autentike qė disponopjmė pėr ekzekutimin e vellait tone, Dekreti qė dėnoi me varje nė litar vėllanė tone, nė ditet kur dikatura po jepte shpirt mban firmėn e Kristaq Ramės, babait tė Kryetarit tė PS, Edvin Rama. Zoti Edvin Rama qė shprehet me mburrje se ėshtė biri i tė atit duhet tė paktėn tė na kėrkonte falje, ne vėllezėrve, familjarėve si dhe tė gjithė shqiptarėve pėr firmėn e babait tė tij, pėr varjen e vėllait tonė Havzi Nela. Ky ėshtė njė akt jetik pėr tė dėshmuar se ai distancohet nga trashėgimia kriminakle e diktaturės, pjesė e tė cilės ėshtė dhe babai i tij. Ėshtė hapi i parė qė zoti Rama duhet tė hedhė, pėr tė besuar se Edvin Rama nuk ka tė njėjtin mendėsi me tė jatin”.

55

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Dec 06, 2009 10:17 pm nga lidabica

po kot lodhen ,ata familjare te te ndjerit ,Havzi Nela,pasi as mund te kerkoje falje ai per te jatin ,kur ai nuk ben dot faljen per vehten e tij karshi atyre dhunimeve monstruoze qe ka kryer

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi