ILIRIADA PORTAL

PD-ja mbledh Kryesinė pėr 8 dhjetorin, Berisha: Tė gjithė nė shesh

Shko poshtė

06122009

Mesazh 

PD-ja mbledh Kryesinė pėr 8 dhjetorin, Berisha: Tė gjithė nė shesh
TIRANĖ- Kryeministri Sali Berisha i ėshtė drejtuar sot me njė thirrje gjithė shqiptarėve pėr tė qenė pjesė e asaj qė ai e ka cilėsuar festa e 8 dhjetorit.
Thirrja ėshtė bėrė nga mbledhja e kryesisė sė PD-sė, qė pritet tė diskutojė pėr organizimin e kėtij manifestimi.
Nė fjalėn e tij, Berisha ėshtė shprehur entuziast qė ėndrra e studentėve tė dhjetorit ėshtė bėrė realitet.
"Ju ftoj nga kjo platformė qė tė festojmė sė bashku nė 8 dhjetor ditėn qė ndau historinė e kėtij kombi, na ndau epokat e kėtij kombi. Ne shembėn murin e Berlinit nė Tiranė, qėndrojmė nė shndėrrimin e ėndrrave nė realitet, jemi lokomotivė e integrimit tė kėtij vendi. Ne festojmė mė krenarė se kurrė, si qytetarėt e njė vendi anėtarė tė NATO-s dhe nderojmė 8 dhjetorin e 90-ės, pasi BE ka firmosur kėrkesėn tonė pėr anėtarėsim"- tha Berisha.
Ai kujtoi se sė bashku gjatė kėtyre 4 viteve qeveria e tij shembi murin e krimit qė ndante Shqipėrinė me Europėn, murin e korrupsioni qė kishte mbyllur dyert e integrimit dhe me tė njėjtėn vendosmėri do tė shembė murin e mafies qė aleanca punisto mafioze pėrpiqet tė lartėsojė ēdo ditė e mė shumė. "Jemi tė vendosur nė zotimin tonė pėr shtetin ligjor "- tha mė tej ai.
Berisha ka kujtuar edhe Azem Hajdarin, i cili sė bashku me tė tjerė studentė qėndruan nė krye tė pėrpjekjes pėr shembjen e murit.
"Le tė bėjmė pėrpjekjen mė tė madhe deri nė ora 04.00 tė ditės sė martė pėr tė organizuar festėn mė tė bukur, ngrohtė, miqėsore, qė kryeqyteti ka njohur. Kam bindjen se qytetarėt e Tiranės do tė dėshmohen nė lartėsitė e idealeve tė dhjetorit"- tha ai.
shakulli
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi