ILIRIADA PORTAL

Islami: Kutitė nuk do tė hapen, PS do “thyejė” bojkotin

Shko poshtė

07122009

Mesazh 

Islami: Kutitė nuk do tė hapen, PS do “thyejė” bojkotin
Tiranė – Deputeti i Partisė Socialiste, Kastriot Islami, i rreshtuar nė tė ashtuquajturėn Lėvizje pėr Mendim Ndryshe, ka deklaruar se me bojkotin e saj, PS-ja nuk do tė arrijė asnjė rezultat.
Ai deklaron se hapja e kutive nuk do tė bėhet dhe as largimi i Sali Berishės nuk do tė arrihet.

“Shanset janė qė PS-ja tė mos futet nė zgjedhjet vendore dhe zgjedhjet e pėrgjithshme tė zhvillohen nė vitin 2013. Ka njė mundėsi tė vogėl qė pas zgjedhjeve vendore, tė jetė Berisha ai qė pasi ka siguruar liberalizimin e vizave, tė kėrkojė zgjedhje tė parakohshme. Por, edhe kjo ka shumė pak gjasa tė ndodhė, sepse PS-ja, e papėrgatitur politikisht dhe pėr mė tepėr me kėrkesėn pėr qeveri pa Berishėn, do tė kėrcėnonte me bojkotimin edhe tė zgjedhjeve tė pėrgjithshme, qė do tė ishte e papranueshme nga ndėrkombėtarėt. Sidoqoftė, ėshtė shumė larg pėr tė gjykuar me probabilitet tė lartė se ēfarė do tė mund tė ndodhė, por fatkeqėsisht PS-ja po ecėn nė kėtė rrugė”, shprehet Islami nė njė deklaratė pėr mediat.

Gjithashtu, ai ka parashtruar edhe opsionet qė deputetėt e Partisė Socialiste tė “thyejnė” bojkotin. Islami mendon se gjatė janarit deputetėt opozitarė do tė bėhen pjesė e Kuvendit.

“Ose pėr tė paraqitur kėrkesėn e firmosur nga 20 mijė vetė pėr hapjen e kutive, ose nėse Gjykata Kushtetuese do tė kthente marrėveshjen pėr kufirin detar, ose diēka tjetėr. Dhe, me shumė gjasa, pas kryerjes sė betimit dhe qėndrimit tanimė tė shprehur qartė pėr refuzimin e hapjes sė kutive tė votimit nga maxhoranca, grupi parlamentar i PS-sė do tė dilte pėrsėri jashtė Kuvendit pėr tė vazhduar bojkotin me tė njėjtėn kėrkesė pėr hapjen e kutive tė shoqėruar me protestėn "Berisha Ik". Kjo gjė ka shumė gjasa tė ndodhė nė fillim tė sesionit tjetėr, nė janar 2010”, thuhet nė deklaratė.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23948
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi