ILIRIADA PORTAL

Edvini, i biri i Kristaq Ramės, tė kėrkojė ndjesė pėr firmėn qė solli vrasjen e poetit, mė 1988-n

Shko poshtė

08122009

Mesazh 

Edvini, i biri i Kristaq Ramės, tė kėrkojė ndjesė pėr firmėn qė solli vrasjen e poetit, mė 1988-n
Shoqatat antikomuniste protestuan dje para bashkisė sė Tiranės, duke kėrkuarm qė “Edi Rama t’i kėrkojė falje familjes sė poetit, Havzi Nela, i cili u var pas firmėn vrastare tė tė atit, Kristaq Ramės”

Shoqata Antikomuniste e tė Pėrndjekurve politike tė Shqipėrisė, dhe shumė ish-tė burgosur politikė, sė bashku me familjarė tė afėr mė tė tyre, protestuan dje para bashkisė sė Tiranės, ku me kėtė rast ata vendosėn dhe njė trekėndėsh druri, si simbolikė e pėrkujtimit tė varjes sė poetit Havzi Nela nė gusht tė vitit 1988. “Ne si pėrfaqėsues tė persekutuarve dhe tė tė burgosurve politikė, tė regjimit mė tė egėr diktatorial tė komunizmit, kėrkojmė falje nga Kryetari socialist Edvin Rama djali i Kristaq Ramės, ish anėtar i Presidiumit tė Kuvendit Popullor qė ka firmosur varjen e poetit, Havzi Nelės, e njeriut tė pendės dhe mendimeve tė skalitura, qė u vra pa mėshirė nė lule tė moshės.
Jemi sot kėtu pėr tė kėrkuar nga djemtė dhe nipėrit e pashallarėve tė kuq, tė kėrkojnė tė falur pėr krimet dhe kalvarin e persekutimeve qė i shkaktuan shqiptarėve, pėr 46 vjet.
Zoti Edi Rama prej 20 vitesh ju dhe kolegėt tuaj, tė udhėzuar nga mjeshtėrit e vjetėr, vazhdoni tė mos kėrkoni tė falur dhe sot me arrogancėn tuaj qesharake, kėrkoni tė na kėrcėnoni lirinė, demokracinė, aq shumė tė ėndėrruar prej nesh, pėr tė cilėn ne vuajtėm, u pushkatuam dhe u dėnuam me qindra vjet burgime, internime e kampe pune.
Jemi sot pėr ti thėnė Edvin Ramės dhe tė gjithė shpurės sė tij, pasardhėsve tė klikės sė regjimit mė tė egėr qė njohu njerėzimi- komunizmit, se ajo kohė ka vdekur njė herė e pėrgjithmonė.
Fosilet e tė kaluarės nuk mund tė ngjallen, ato mbeten vetėm fantazma tė njė kaluare tė errėt, tė njė fataliteti tė papėrsėritshėm historik.
Zoti Rama ju dhe ata qė ju ndjekin nga pas, na ngjallni neverinė e turmave histerike tė 1 Majit, festės sė proletariatit dhe qė sot tingėllojnė aq qesharake pėr ēdo qytetar dinjitoz, evropian standardet e tė cilėve kėrkojmė tė arrijmė tė gjithė ne, por qė ju, mesa duket nuk do ti arrini kurrė.
Zoti Rama! Ju dhe asnjė prej jush nuk mund tė lėkundni asnjė gur tė themelit tė fortė tė njė shtetit anėtar tė NATO-s, tė Shqipėrisė qytetarėt e tė cilės, shumė shpejt do tė lėvizin tė lirė nė tė gjithė Evropėn. Kjo ishte ėndrra e jonė e lirisė, qė komunizmi donte ti prishte pėrgjithmonė, por demokracia i bėri ato realitet”, u shpreh Kryetari i Shoqatės Skėnder Qendro.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Edvini, i biri i Kristaq Ramės, tė kėrkojė ndjesė pėr firmėn qė solli vrasjen e poetit, mė 1988-n :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Dec 08, 2009 4:46 pm nga emigranti

Thone se fitorja me e madhe qe nje njeri mund te arrije ne jeten e tij esht kur ai arrin te "mund vetveten". Rama nuk me ngjan nga ata njerez qe ngrihen deri ne kete pjedestal.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Tue Dec 08, 2009 11:50 pm nga lidabica

Po une nuk e kuptoj se si mund t'ju shkoje nder mend ,ketyre familjareve te te ndjerit,se mund ta beje Edi Kristaq rama ,kete veprim,kur e ka gjetur vendin e tij komod,ne krah te Gramoz Rucit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi